Hamaney’den Trump’a suikast iması

Mısır ve Tunus iş birliğini artırma yolunda

"Mutasyon virüs daha ölümcül olabilir"

ABD’lilerin salt çoğunluğu Trump'ın yargılansın diyor 

Biden, Kanada Başbakanı Trudeau ve Meksika Devlet Başkanı Obrador ile görüştü

AB Yüksek Temsilcisi Borell'den Türkiye'ye eleştiri

Lenin Kızıl Meydan'daki Mozolesi başında anıldı

Moldova Rusça'yı resmi dillerden çıkarttı

Biden: Covid-19'dan ölümler gelecek ay 500 bini geçebilir

AB sınırları kapatmıyor

Bağdat'taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Avrupa Parlamentosu'ndan Demirtaş kararı

Taliban’dan Biden’a ABD güçlerini Afganistan’dan çekme çağrısı

Türkiye, PKK’ya karşı Irak ile ‘mutabakata’ vardı

AB, Beyaz Saray'ın yeni liderini 'memnuniyetle' karşıladı

Joe Biden, ilk gününde 17 kararname imzaladı

Viyana Filarmoni Orkestrası'ndan seyircisiz konser

Akdeniz'de sığınmacı teknesi battı: En az 43 ölü

Dışişleri Bakanlığı'ından '12 mil kararı' açıklaması

TRUMP: “BİR ŞEKİLDE GERİ DÖNECEĞİZ”

BİDEN YEMİN EDEREK ABD BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ DEVRALDI

Çin - Tayvan gerginliği artıyor

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, Çin’in egemenlik iddialarını reddederek, Tayvan’ın ‘‘tek ülke, iki sistem’’ özerklik önerisi çerçevesinde Çin’in bir parçası olmayı asla kabul etmeyeceğini söyledi. Çin ise yanıt olarak yeniden birleşmenin kaçınılmaz o

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, Çin’in egemenlik iddialarını reddederek, Tayvan’ın ‘‘tek ülke, iki sistem’’ özerklik önerisi çerçevesinde Çin’in bir parçası olmayı asla kabul etmeyeceğini söyledi.

Tayvan: ''Diyalogdan yanayız''
Tsai Ing-wen ikinci ve son başkanlık dönemi için yemin ettikten sonra yaptığı bir konuşmada, Tayvan ve Çin arasındaki ilişkilerin tarihsel bir dönüm noktasına ulaştığını belirtti. ‘‘Her iki tarafın da uzun dönemde bir arada var olmanın yolunu bulma ve çelişki ve farklılıkların şiddetlenmesini önlemek gibi bir görevi var’’ diye konuşan Tsai, Beijing’in Tayvan’ı küçük düşürmek ve Tayvan Boğazı’ndaki statükoyu zayıflatmak için ‘‘tek ülke, iki sistem’’ formülünü kullanmasını kabul etmeyeceklerini dile getirdi.

Tsai bugüne kadar Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı korumak için en fazla çabayı Tayvan’ın gösterdiğini ileri sürerek, bu çabaları sürdüreceklerini ve Çin ile diyalog kurmak ve bölge güvenliğine daha somut katkılarda bulunmak istediklerini sözlerine ekledi.

Çin: ''tek ülke, iki sistem'' politikasına bağlıyız
Çin’in Tayvan İşleri Ofisi’nden yapılan açıklamadaysa, Tayvan’ın anakara ile ‘‘yeniden birleşmesi’’nin Çin ulusunun yeniden canlanması için tarihsel bir zorunluluk olduğu ve adanın bağımsızlığını elde etme çabalarının hiçbir geleceği bulunmadığı belirtildi.

Ofis Sözcüsü Ma Xiaoguang, Tsai’ye yanıt olarak, ‘‘bir ülke, iki sistem’’ politikasına bağlı kalmayı sürdürecek olan Çin’in çeşitli biçimler altındaki ‘‘Tayvan’ın bağımsızlığı’’ arayışlarına asla izin vermeyeceğini ve Tayvan’ın Çin’den ayrılmasına yönelik herhangi bir hareketi hoş görmeyeceğini söyledi.

Gerginlik giderek artıyor
Çin, Tsai’yi Tayvan’ın resmi bağımsızlığının peşinde koşan bir ayrılıkçı olarak görürken, Tayvan’ın Çin Cumhuriyeti adını taşıyan bağımsız bir devlet olduğunu savunan Tsai’nin göreve başladığı 2016 yılında Tayvan’la olan resmi görüşme mekanizmalarını sona erdirmişti.

Çin 1997 yılında kendi yönetimi altına giren Hong Kong’a kayda değer bir özerklik veren ‘‘tek ülke, iki sistem’’ politikasını Tayvan’a da önerirken, Tayvan’ın bütün önde gelen siyasi partileri bu formüle karşı çıkıyor. 

ABD TAYVAN'I DESTEKLİYOR

ABD’nin ise resmi diplomatik ilişki kurmadığı Tayvan’ı gayri resmi yollarla destekleme politikasını daha da güçlendirdiği görülüyor. Salı günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tsai’yi kutlayarak, ‘‘Tayvan’ın canlı demokrasisine liderlik etmedeki cesaretini ve vizyonunu’’ övdü. ABD yönetiminin doğrudan Tayvan hükümetine bu tür mesajları nadiren verdiği belirtilirken, Çin yönetimin tepkisi de sert oldu. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pompeo’nun sözlerini kınayarak hükümetin ‘‘gerekli karşı tedbirleri alacağını’’ açıkladı.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ