Sağlam:"Telafisi olmayan haftalara girdik”

Aybaba:"Eğer Samsun’u yenersek lig yeniden başlar"

ASKF'DE ‘’KENAN KUTAY’’ İSMİ

Yüreğir'e yarı olimpik yüzme havuzu

Büyükşehir’den Uzak Doğu sporuna destek

Demirspor PFDK'ya sevk edildi

Adana Demirspor Başkanı Sancak:"Hoca konusunda hata yaptık"

A Milli Takım, Azerbaycan ve Kuzey İrlanda ile özel maç yapacak

Çukurova Belediyespor ne zaman toparlanacak?

Adanaspor iyi oyununu skora yansıtamadı

KENAN KUTAY ADI YÜREĞİR’DE YAŞAYACAK

KÖYDE OTURAN GENÇLERE FUTBOL TOPU DAĞITILDI

Bölgesel amatör lig başlıyor

Demirspor'da hedef rövanşı vermemek

Adanaspor İstanbul yolcusu

TSYD basın teşvik ödülleri sahiplerini buldu

Adanaspor Tuzla maçının hazırlıklarına devam ediyor

"Bu takımı layık olduğu yere taşıyacağız"

Samet Aybaba'dan Demirspor için umut dolu sözler

Mavi Şimşekler PFDK yolunda

Adanaspor’un teknik direktörü Emrah Bayraktar iyimser konuştu

CHP'Lİ TOPRAK: "BU KARAR, MİLLİ TAKIMIN ÇÖKÜŞÜNE ZEMİN HAZIRLAYACAKTIR"

chp GENEL BAŞKAN KOORDİNATÖR BAŞDANIŞMANI ERDOĞAN TOPRAK:, “TFF’NİN 16 YABANCI KARARI, ‘YERLİ-MİLLİ’ DİYENLERİN İFLASI, FUTBOLUN İDAM FERMANIDIR" DEDİ.

Erdoğan Toprak, Süper Lig’de 2. Yarıda kulüplere 16 yabancı futbolcu izni verilmesinin, ülke futbolunun ve yerli-genç yeteneklerin yollarının tamamıyla kapatılması anlamına geldiğini belirterek, “Bu karar, Milli Takımın çöküşüne zemin hazırlayacaktır” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili, eski Gençlik ve Spor Bakanı Erdoğan Toprak; Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) aldığı kararla sezonun ikinci yarısında takım kadrolarındaki yabancı futbolcu sayısının 14’ten 16’ya çıkartılmasını değerlendirerek şu açıklamayı yaptı;
“TFF Başkanı Kulüpler Birliği ile gerçekleştirdiği toplantı sonrasında açıkladığı bu kararın kulüplerin isteği doğrultusunda hayata geçirildiğini ifade ederek savunuyor. Mevcut durumda bile 14 yabancı futbolcu olanağı yerli oyuncuların takımda yer bulmasını, sahada olmasını neredeyse imkânsız kılarken, ikinci yarıda yabancı sayısının 16’ya çıkartılması, ülke sporu ve genç yetenekli yerli sporcuların yetişmesi, keşfedilmesi, kulüp kadrolarında yer bulabilmesi adına vahim sonuçları olacak bir adımdır. Her konuda sürekli olarak ‘yerli-milli’ söylemini yineleyenlerin, spordaki yabancı aşkının bu boyuta ulaşması, kendi söylemlerinin de inkârı ve iflasıdır.
Bugüne kadar Avrupa ve Dünya şampiyonalarında çok sayıdaki branşta milli takımlarımızda sırf madalya uğruna yabancı devşirme sporculara kapı açan, neredeyse 72 milletin sporcularına milli forma giydiren bu zihniyetin sporumuza hiçbir katkısı olmadığı gibi kendi gençlerimizin, spora ilgi duyan yeteneklerimizin önü kapandı. Gençler spordan soğutuldu, ülke sporu geriledi. Şimdi ülkemizde sevilen, kitlesel izleyicisi olan futbolda aynı zihniyetin yansımasını, takımlardaki yabancı sayısının 16’ya kadar çıkartılmasıyla görüyoruz.
Kulüpleri yabancı sporcuların tazminat davası açmalarına karşı koruma bahanesine dayandırılan bu kararla, alttan yerli genç yeteneklerin yetişmesi, özgüvenlerinin oluşması, süper lig ve diğer lig takımlarında yer bulabilmeleri mümkün olamayacağı gibi, yakında A, Ümit, U16, Amatör vb. Milli Takımlarımıza oyuncu kadrosu kurmakta çaresiz hale geleceğiz.
Sözde özerk federasyonların siyasallaştırılıp, partizanlaştırıldığı, statlarda, spor salonlarında bile siyaset gölgesinin olağanlaştırıldığı bu spor politikalarıyla Türk sporuna da tarihinin en ağır hasarı verilmiştir.
TFF’nin aldığı bu son karar, ülke futbolunun, milli takımların idam fermanıdır. Spora gönül vermiş, umutla keşfedilmeyi, takımda kendisine yer bulmayı bekleyen pırıl pırıl gençlerimizin, yeteneklerimizin yüzlerine tüm kapıları kapatmaktır!”        

(VŞ)