AYM: “İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İDDİASI TEMELLENDİRİLEMEZ İSE KABUL EDİLMEYECEK”

KILIÇDAROĞLU, ŞİDDET MAĞDURU RUKİYE AY’I KABUL ETTİ

MECLİS’E GELEN FEZLEKELER KONUSU TARTIŞILIYOR

ERDOĞAN,“ATLAS SİNEMAMIZ AYNI ZAMANDA YAŞAYAN BİR MÜZE OLACAK”

CHP'Lİ GÜRER, "TİGEM’DE NELER OLUYOR?"

AKP'li Ala, "Türkiye Avrupa'nın güvenliğine katkıda bulunmaya devam ediyor"

ÖZTRAK: CHP BALKAN MASASI’NI ANLATTI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZKOÇ'TAN ERDOĞAN'A ELEŞTİRİ

SALICI: “CHP GELECEĞİN İKTİDARINI KONUŞUYOR”

İYİ Parti Adana teşkilatından ilçelere ziyaret

AĞBABA: “ONLAR BİR CAN, MOTORSİKLET DEĞİL”

ERDOĞAN,"DEĞİŞİM RÜZGARI ESTİRDİK"

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN’DAN ERDOĞAN’A YANIT

"Cezaevlerinin yanı sıra gözaltı merkezleri ve karakollar da incelensin"

Sarıeroğlu,"AK Parti demek Türkiye demektir"

“Esnafın, çiftçinin suni söylemler ve şişirme haberlere karnı tok”

ÖZKOÇ: “TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MASAYA OTURAN ERDOĞAN'DIR”

“LEBALEB’LE ÖVÜNMEK HANGİ VİCDANA SIĞAR?”

Fezlekeler Meclis'te

ERDOĞAN,"CHP SÜZME FAŞİST PARTİDİR"

Gürer, "İhracatta Rusya’nın insafa gelmesini bekliyoruz"

CHP'Lİ ÇEVİKÖZ’DEN AVRUPA GÜNÜ'NDE HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Çeviköz, "Kopenhag Siyasi Kriterleri yok sayılmaya devam edilmekte, otokrat tek adam rejimi Türkiye'yi demokratik değerlerden her geçen gün biraz daha uzaklaştırmaktadır" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz'ün 9 Mayıs Avrupa Günü'ne ilişkin yaptığı basın açıklaması şöyle:
"Bugün Schumann Deklarasyonu'nun yayımlanmasının 70. Yıldönümü. Hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlükleri, basın, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi temel evrensel değerlere güçlü şekilde sahip çıkıldığının ifadesi olan 9 Mayıs, tüm Avrupa ülkelerinde "Avrupa Günü" olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bağlı olduğumuz, saygı ve titizlikle sahip çıktığımız bu değerlerin simgesi olan Avrupa Günü'nü kutluyor, bu ideallerin, yıpranmasına fırsat bırakılmadan korunması için tüm Avrupa ülkeleriyle birlikte çalışmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.
Kovid-19 salgını ulusal ve federe devletlerin yanı sıra küresel öncü aktörlerin başında gelen Avrupa Birliği'ni ve bütün uluslararası kuruluş ve kurumları kriz yönetimi açısından yeniden sınamaktadır. Bu sınama, birliğin bütünleşmesi, dayanışması ve genişlemesine engel olabilecek şekilde, AB içerisinde son yıllarda giderek güçlenen aşırı sağ, milliyetçi ve popülist akımların daha da güçleneceğine yönelik endişeleri derinleştirmektedir. Otoriter yönetimlerin ve liderlerin daha da baskıcı olmaları, devletlerin daha himayeci ve içe kapanan davranışlar içine girmeleri gibi riskler ortaya çıkmaktadır. 
Yaşanan pandemi krizinin, kopma noktasına gelen Türkiye-AB ilişkilerinin onarılmasının önüne geçme ihtimali de göz ardı edilmemelidir. Türkiye'de mevcut iktidarın, sığınmacıların AB ülkelerine geçişine izin verecek şekilde, sınır kapılarının denetimini kaldırması sırasında ortaya çıkan pandemi krizi her iki tarafın da ilişkilerin geleceğini gözden geçirmelerini gerektirmektedir.
Türkiye, son yıllarda AB değerlerinden tamamen uzaklaşan yönetim anlayışı ile birlikte, tam üyelik hedefini gümrük birliğinin yenilenmesi ve vize serbestisinin gerçekleştirilmesi amaçlarıyla sınırlı bir ortaklık hedefine indirgemiştir. Venedik Komisyonu'nun uyarıları ve Kopenhag Siyasi Kriterleri yok sayılmaya devam edilmekte, otokrat tek adam rejimi Türkiye'yi demokratik değerlerden her geçen gün biraz daha uzaklaştırmaktadır. Mevcut siyasi iktidar bu olumsuz sonuçları hiç bir şekilde dikkate alma gayreti içinde bulunmamaktadır.
Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği yolundaki adaylık sürecini başlatan, Avrupa Birliği müktesebatına ve mevzuatına yönelik tüm düzenlemeleri bugüne kadar destekleyen Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bugün uluslararası dayanışmanın ve bütünleşmenin geleceğin adil dünyasını kurmak için çok daha önem kazandığı düşüncesindeyiz. AB'ye tam üyeliği de sınırlı bir ortaklık hedefi olmanın ötesinde gördüğümüzü, Avrupa dayanışmasının güçlü bir şekilde tesis edilmesinin önemini bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isteriz.
9 Mayıs Avrupa Günü tüm vatandaşlarımız ve tüm Avrupa'lılar için kutlu olsun."

(VŞ)