“TÜRKİYE’YE CUMHURİYET TARİHİNİN EN BAŞARILI 18 YILINI YAŞATTIK”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: “50 İLDE DEVLETİ YILDA 3 MİLYAR ZARARA UĞRATAN VERGİ KAÇAKÇILIĞI ORTAYA ÇIKARILDI”

"Daha çok psikolog, psikiyatr ve sosyal çalışmacı ataması yapılmalıdır"

İMAMOĞLU: “HEDEF YILDA 20 KM METROYU İSTANBULLULARA KAZANDIRMAK”

CHP'Lİ NAZLIAKA, ZÜBEYDE HANIM’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

CHP'Lİ ÜNSAL,"TÜRKİYE'DE 70 MİLYON KİŞİYE AŞI YAPILMALDIR"    

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: "GERÇEK ENFLASYON TEZGAHTA"

"Bunlar çözüm üretmese de ilk seçimde gidecekler ve biz EYT çilesine son vereceğiz"

Erdoğan koronavirüs aşısı yaptırdı

AĞBABA, “GÜVENCESİZ SOKAK EMEKÇİLERİ TÜKENMİŞ DURUMDA”

VERGİ CENNETİNDEKİ ŞİRKETE VERİLEN 1,6 MİLYAR DOLAR KREDİ MECLİS’E TAŞINDI

“CUMHURBAŞKANIMIZ YEMİNİNE SADIKTIR”

CHP'Lİ TORUN’DAN “MENEMEN” AÇIKLAMASI

AKP'li Canikli,"Türkiye'den korkmakta haklılar"

CHP’DEN “EBA’YA ERİŞİME GÖRE NOT” UYGULAMASINA TEPKİ!

AKP'li Kandemir,"Eğer cesaretiniz varsa yeni yollar açabiliyorsunuz"

CHP'Lİ AKIN: YANLIŞ ENERJİ POLİTİKALARIYLA VATANDAŞIN PARASINI FÜTURSUZCA HARCIYORLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Medya Oscar Ödülleri Töreni’ne katıldı

TBMM DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU BAŞKANI YAYMAN'DAN WHATSAPP AÇIKLAMASI

CHP'li Altay "2020 anayasa ve ekmeğin askıya alındığı bir yıl olarak kapatıldı"

CHP'li Karakurt: Menemenlinin milli iradesi gasp edildi

Akşener: 'Erdoğan 2023'te Cumhurbaşkanı seçilemez'

İYİP Genel Başkanı Meral Akşener, 2023 yılında yapılacaak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'ın yeniden seçilemeyeceğini ileri sürdü.

İYİP Genel Başkanı Meral Akşener, TELE 1'de yayınlanan Uğur Dündar'la Demokrasi Arenası'na katılarak, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.İYİP Genel Başkanı Meral Akşener, ittifaklar ve partisinin AKP'ye göz kırptığı iddialarına yönelik 'Genellikle bizim partimizin üzerinden bir ayrıştırma iddiası var ya da bizim Ak Parti’ye göz kırptığımıza dair iddiaları var. Bizim kırmızı çizgimiz var. Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’ye ciddi zarar verdiğini, milletvekillerinin rezil olduğunu düşünüyoruz' dedi.
 Akşener, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kullandığı dilin, halk ile arasını açtığını ve bu nedenle Erdoğan'ın 2023 yılında yeniden Cumhurbaşkanı seçilemeyeceğini söyledi. 

Akşener'in açıklamaları şöyle:

"Şimdi ne dendi. ‘Londra’dan üst akıl ekonomimize saldırıyor, Türk ekonomisini yıkmak için düğmeye basıldı’ dedi. Damat dedi, sayın Erdoğan da bunu olumladı. Bu kanaat beyan edildikten sonra propagandist medya bu sözleri söylemeye devam etti. Ben İyi Parti Genel Başkanı olarak, Suriye meselesinden sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Memleket Masası kurmasını önermiştim. Dolayısıyla o masanın etrafında ister tek tek ister bir arada verilecek bir fotoğrafın yurt dışında önemli tesiri olduğunu göstermek için önemliydi."

'O çirkin katliam çağrılarını ima edenlerle ilgili hukukun işletilmesini isteyecektik'
"AKP Genel Başkanı adına sözcü Ömer Çelik bir cevap verdi. Bugün itibariyle Sayın Bahçeli, masanın altında FETÖ’nün olacağını söylemiş. O zaman biz bu masayı şeffaf kurabiliriz. Altında üstünde ne var anlaşılır. Biz bu masada ne konuşacaktık. Esnafın durumunu soracaktık. Bugün programa çıkmadan önce esnaflarımızdan bana birçok talep geldi. Biz, esnafın borçlarının 2021’e kadar ertelenmesini önerecektik. Şimdi, tarım tarım diye geziyoruz. Tarım ile ülkeyi kalkındırmaktan ziyada, gıdada ciddi problemler yaşanılacağı anlaşılıyor dünyada. Biz de düne kadar ihmal edilen tarım konusundaki önerilerimizi söyleyecektik. Programın başında ben sizi dinledim. O çirkin katliam çağrılarını ima edenlerle ilgili hukukun işletilmesini isteyecektik. Ne demektir, eşleriniz ve karılarınız gibi bir sözü nasıl söyleyebilir bir insan. Şimdi bu cinnetin önüne geçilmesini isteyecektik."

'Erdoğan ve arkadaşları, Cumhuriyet’in değerlerine yönelik alerjilerini devam ettiriyorlar'
"Atatürk’e duyulan saygının gittikçe yükseldiği bir dönemde, kurucu irade ve Cumhuriyet değerlerine, Atatürk’ün en çok değer verdiği iki kuruma İş Bankası mirası bırakıldı. Türk Tarih Kurumu’na, birçok uzman hocalar varken böyle bir kişinin atanması, kutuplaşmaya yönelik bir adımdır. Sayın Erdoğan ve arkadaşları, Cumhuriyet’in kurucu değerlerine yönelik alerjilerini devam ettiriyorlar."

'Erdoğan 2023'te Cumhurbaşkanı seçilemez'
"50’den 60’a kadar CHP ve DP arasında büyük bir çekişme yaşanıyor ancak kimse gözünü çevirip bakmıyor. Çünkü biliyorlar ki o gelir, CHP’ye gitmiyor. İki parti arasında çok gergin bir rekabet olmasına rağmen buraya el uzatmak kimsenin aklına gelmiyor. Şimdi Atatürk’ün mirası olarak değerlendirelim. Önce Hazine’ye daha sonra da Varlık Fonu’na devredilmek istenen bir düzenek kurmaya çalışıyorlar. Çünkü önceden atılan adımlar yapılacak adımların habercisidir. Türkiye’de yargı işlese miras hukuku çok nettir. Yani ben çocuğuma miras bıraktım, devleti yönetenlerin kafası arttı ve bunun yolu da açılır. Sermaye kontrolü yapılmasın dedik, uyarı bununla ilgiliydi. Yandaş müteahhitler her gün ne oluyor diye telefon açıyorlar. Atatürk Havalimanı'na 1000 yataklı hastane yapılıyor ve biz daha sonra öğrendik ki sağlık turizmi için yapılıyormuş. Ancak biz ihalenin nasıl yapıldığını bilmiyoruz. Pistlerin kırılması ile ilgili bize bilgi verilmiyor. Yani bu düzenekle bu ülke yönetiliyor. Sayın Erdoğan, 2023’te Cumhurbaşkanı seçilemez."

'Belediyelerle inatlaşmak milletin iradesiyle inatlaşmaktır'
"Diğer belediyelerimiz de çok başarılı tabii. Millet İttfakı’nın belediye başkanları, vatandaşa dokunma konusunda çok başarılılar. Türkiye mavi ve kırmızı kuvvetler anlayışı ile yürütülüyor. Aynı kampanyaları Cumhur İttifakı belediyeleri de yapıldı. Millet İttifakı belediyeleri için devlet içinde devlet yakıştırması yapıldı. Bu salgında belediye başkanlarımız ile merkezi idare birlikte çalışmalıydı. İstanbul’u ve diğer belediyelerimizi öne koyarsak, mahallelere kadar ulaşma imkanı var belediyelerin. Bu nedenle, belediyeler ve merkezi idare kaynakları çok daha verimli kullanılabilirdi. İnsan unsuru daha ön planda tutabilirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi nasıl geri kazandırılabilir mantığı ile yürüyemezsiniz."

'Erdoğan rasyonalitesini kaybetti'
"Vatandaş bunu görür. Ben Sayın Erdoğan’ı gerçekçi olarak tanırım, rasyonalitesini kaybetti. Eğer Saray’a girmeseydi, o keneler kendisine yapışamazdı. Uygun ortam bulamazlardı. Tam tersine vatandaş bunu görüyor. Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası iptal edilmemiş olsaydı, fark daha az olacaktı. Bu seçmenin içinde MHP, Ak Parti seçmeni var. Bu milletin en hassas konusu, sandığa attığı oydur. Siz bunu engellemeye kalkarsanız, millet iradesi ile inatlaşmaktır. Erdoğan ilk inatlaşmayı orada yaptı, sonucu ortada.

2023’te Sayın Erdoğan seçilemeyecek. Çünkü bu milletin feraseti böyle bir şeydir. Eğer bu olmasaydı, Erdoğan’ın partisi birinci parti olamazdı. Dolayısıyla güç  zehirler, mutlak güç daha da zehirler. Şimdi göreceksiniz bu dil, Sayın Erdoğan’ın seçilmesine mani olacak."

'Erdoğan seçmenle olan bağını tamamen kopardı'
"Güzel bir atasözü vardır. Bas müminin damına, gör ondaki imanı diye. Saray meselesi, Sayın Erdoğan ile seçmenin bağını tamamen kopardı. Demin size söylediğim, dindar insanlarla seküler hayat tarzını benimsemiş insanların barıştırılması konusunda çok büyük bir iş düşüyor. Cumhuriyet’in ortaya çıkışından sonra tanımladığımız ihtilaf sahalarının barıştırılması konusunda uyarıda bulunmuştum. Sayın Gül de haklısınız buna dikkat edeceğiz demişti. 2001 ve 2002 krizi sebebiyle Sayın Kemal Derviş davet edildi ve ekonomi programı koydular. Bu arkadaşlarımız 2010 tarihine kadar bu programı devam ettirdiler. Gazetecilleri de dinlediler bizleri de dinlediler, liberal kesimi de dinlediler ve bu barışmanın gerçekleşebileceği duygusuna kapıldık. Daha sonra güç yerleşti, endişeler ve korkular ortadan kalktı. Aslına rücü ettiler, yani aslı nedir. Atatürk ve arkadaşları ile olan kavgaları."

'Kırmızı çizgimiz cumhurbaşkanlığı sistemi; ciddi zarar veriyor'
"Genellikle bizim partimizin üzerinden bir ayrıştırma iddiası var ya da bizim Ak Parti’ye göz kırptığımıza dair iddiaları var. Bizim kırmızı çizgimiz var. Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’ye ciddi zarar verdiğini, milletvekillerinin rezil olduğunu düşünüyoruz. Tek adam rejiminin ekonomiyi çok kötü yönettiğini gördük. Sağlık Bakanı gayretli bir arkadaşımız ve Bilim Kurulu ortaya koydu. Bilim Kurulu’nun hükmü Sağlık Bakanlığı’nın uygulama kararına bırakılmadı. Partili Cumhurbaşkanlığı nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın bunu uygulama yetkisi yok."

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ