VATAN PARTİSİ’NDE TOPLU İSTİFA BUNALIMI

TANRIKULU: "SON 18 YILDA 27 BİN 493 KİŞİ İŞKENCEYE UĞRADI"

CHP HEYETİ AKSARAY’DA

AKP'li Kaya,"Muhalefet taş üstüne taş koymamış bir zihniyettir"

İLGEZDİ: "KÜLTÜR BAKANLIĞININ SANATÇILARDAN HABERİ YOK"

AKP'li Yazıcı,"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi güçlendirecek"

KILIÇDAROĞLU: "HERKES SANDIĞI BEKLİYOR"

"UCUZ EKMEĞİ YASAKLAMAK YAŞAM HAKKINA MÜDAHALEDİR"

"Maliyetler fırlıyor, çiftçi yanarken iktidar seyrediyor"

Erdoğan, “Ülkemizi yeni küresel düzende hak ettiği yere taşıyacağız”

İYİ PARTİLİ KABUKCUOĞLU,"ÇATILARDAKİ YAĞMUR SULARI DEĞERLENDİRİLMELİDİR"

CHP'Lİ ÜNSAL,"140 MİLYON DOZ AŞIYA İHTİYAÇ VAR"

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU, "BAŞIMIZA NE GELDİYSE PARLAMENTER SİSTEMDEN GELDİ"

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, "1921 ANAYASASI'NIN KABUL EDİLİŞİNİN 100. YILI SEMPOZYUMU"NA KATILDI

Gürer: “Rehber öğretmen ataması yapılmalıdır”

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU: "ERKEN SEÇİM FALAN YOK"

Bulut,"Eğlence sektörü 10 aydır işsiz"

AKP'li Demiröz,"Girdiğimiz her seçimden iktidar olarak çıktık"

KILIÇDAROĞLU İZMİT’TE

Erdoğan,"Sanatın evrensel yönünü gösterdik"

Ayhan Barut, sağlıkta atamaları Meclis gündemine taşıdı 

"3 aylık elektrik ve doğalgaz faturalarını devlet ödesin!"

TBMM’ye soru önergesi sunan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, elektrik ve doğalgazda uygulanacak ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin büyük endişe yarattığını vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, elektrik ve doğalgazda ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’ yerine evde kalmak zorunda olan ve herhangi bir gelir elde edemeyen, işten çıkarılan, çalışmayan vatandaşların, tüm esnafların, çiftçilerin ve vatandaşın canı için kendi canını hiçe sayan tüm sağlık mensuplarının Nisan – Mayıs – Haziran aylarına denk gelen elektrik ve doğalgaz faturalarının devlet tarafından ödenmesi gerektiğini vurguladı.


“VATANDAŞ ENDİŞELİ!”
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun, (EPDK) Covid-19 tedbirleri kapsamında 3 ay süreyle elektrik ve doğalgaz faturaları için sosyal mesafe kuralına uymak adına sayaç okuma işleminin yapılmayacağına dair karar aldığını hatırlatan Dr. Şevkin, vatandaşın bu konudaki endişelerinin giderilmesini istedi.


Bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sunan Dr. Şevkin, salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla alınan kararın olumlu bulunduğunu ancak abonelere geçmiş tüketim ortalamaları üzerinden, önümüzdeki üç ay elektrik ve doğalgaz için fatura gönderilecek olmasının soru işaretlerini beraberinde getirdiğini söyledi.
‘Karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak’ ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin söz konusu bu alanlardaki tüketiciler ve işletme sahiplerinin ‘istismara uğrama’ endişesi taşımasına neden olduğunu ifade eden Dr. Şevkin, dünyanın en yoksul devletlerinin dahi vatandaşının en az 2 aylık faturasını ödemeyi garanti ettiğini belirtti.

 

FATURALARID EVLET KARŞILAYAMAZ MI?

 


CHP’li Dr. Şevkin, Bakan Dönmez’in şu sorulara yanıt vermesini istedi:


“- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’ kararı nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturalarının kullanım miktarlarının çok üzerinde çıkarılmayacağına dair bir garanti verebilir misiniz?
- Vatandaşların geçmiş yıllara dönük ortalama faturalandırmalarda en çok tüketim yaşanan kış aylarının esas alınacağına yönelik endişeleri ile ilgili bir açıklama yapacak mısınız?
- 2020 yılı Nisan ayı itibariyle geçmiş yıllardan farklı adreslerde ikamet eden veya farklı işletmeler bünyesinde faaliyetini sürdüren vatandaşlarımızın önümüzdeki 3 aylık ortalama elektrik veya doğalgaz faturaları nasıl belirlenecek?
- Covid-19 salgını nedeniyle işlerine gidemeyen, herhangi bir gelir elde edemeyen, işten çıkarılan, çalışmayan vatandaşlarımızın, tüm esnaflarımızın, çiftçilerimizin ve vatandaşın canı için kendi canını hiçe sayan tüm sağlık mensuplarımızın Nisan – Mayıs – Haziran aylarına denk gelen elektrik ve doğalgaz faturalarının devlet tarafından ödenmesine yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?”  (CO)

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ