EĞİTİM 7.04.2022 10:25:00 879 0
 • BIST 100

  2.419%0,47
 • DOLAR

  17,2333% 0,10
 • EURO

  17,5788% 0,18
 • GRAM ALTIN

  963,07% 0,04
 • Ç. ALTIN

  1589,0655% 0,04
 • Perşembe 37.3 ° / 23.2 ° Açık hava
 • Cuma 36.9 ° / 23.9 ° Açık hava
 • Cumartesi 35.3 ° / 22.9 ° Dağınık bulutlar

Yakın Doğu Üniversitesi Avrupa’da en iyi ilk 250 üniversite arasında

Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu AD Scientific Index, “Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2022” listesini açıkladı

Listede, KKTC’nin en iyi üniversitesi olarak yer alan Yakın Doğu Üniversitesi, Türkiye’de 3’üncü, Avrupa’da 230’uncu, Dünya’da ise 552’nci sırada yer aldı.

Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu AD Scientific Index, dünyanın en iyi bilim insanları ve üniversitelerini sıraladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2022” listesini açıkladı. Geçen yıl dünya genelinde 13 bin üniversitenin değerlendirildiği listede bu yıl 15.175 üniversite akademik performanslarına göre sıralandı. 

Yakın Doğu Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye’de ise üçüncü sırada yer aldı. Avrupa üniversiteleri arasında 30’uncu  sırada yer alan Yakın Doğu Üniversitesi, dünya genelinde de 15.175 üniversite arasında 552’nci üniversite olarak yer alma başarısı gösterdi. 

Google Scholar verileri baz alınarak, üniversite ve bilim insanlarının son beş yıllık akademik yayın ve atıf performanslarının değerlendirildiği liste, h-index ve i10 index kriterlerinin yıllık, beş yıllık ve toplam değerlerinin analiz edilmesiyle oluşturuldu. 

Yakın Doğu Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsa Dumanoğlu ve Prof. Dr. Kerem Cankoçak dünyanın en iyi ilk 500 akademisyeni arasında!

Dünya genelinde 216 ülkeden 15.175 üniversitenin ülke, bölge ve dünya genelinde değerlendirildiği “Top Universities Ranking 2022” listesinde aynı zamanda 846.753 bilim insanı da son beş yıllık akademik performansına göre sıralandı. Yakın Doğu Üniversitesi’de “Yüksek Enerji Fiziği” çalışmalarıyla ön plana çıkan Prof. Dr. İsa Dumanoğlu ve  fizikçi Prof. Dr. Kerem Cankoçak dünyanın en iyi ilk 500 akademisyeni arasında yer aldı. Prof. Dr. Dumanoğlu ve  Prof. Dr. Cankoçak’ın ardından Yakın Doğu Üniversitesi Sağlıkta Yöneylem Merkezi Müdürü Doç. Dr. Dilber Uzun Özşahin de KKTC’nin en iyi akademisyeni olarak gösterildi. Listede yer alan KKTC’nin en iyi ilk 10 akademisyeninin 9’u bilimsel çalışmalarını Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde sürdürüyor. 

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “Bu başarıda emeği geçen başta çok değerli hocalarımız olmak üzere, Yakın Doğu Ailesi’nin her bir ferdini tebrik ediyorum.”

Yakın Doğu Üniversitesi’nin bilim üretme gücü ve kapasitesi ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almasının, uzun soluklu bir vizyonun ve çalışmanın sonucu olduğunu vurgulayan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “AD Scientific Index’in dünyanın en iyi bilim insanları ve üniversitelerini sırladığı listede, dünyada 15.175 üniversite arasında 552’nci sırada; yer aldık. Avrupa’da ise 3.126 üniversite arasından Avrupa’nın en iyi ilk 250 üniversitesi arasında yer alarak 230’uncu sırada yer aldık. Bu başarıda emeği geçen başta çok değerli hocalarımız olmak üzere, Yakın Doğu Ailesi’nin her bir ferdini tebrik ediyorum” ifadesini kullandı. (CO)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


 İHA 1 Ticari Pilotluk Eğitimi Adana’da Verildi

Bilim insanları beyin sağlığı için 20 maddelik uluslararası mutabakata imza attı

PİSA, "EĞİTİM SİSTEMİNİN KENDİSİ SORUNUN ANA KAYNAĞI OLABİLİR"

ANTER,"BİLDİĞİMİ BİLMEDİKLERİM"

Balkanlar ve Ortadoğu Beyin Girişimi Zirvesi başladı

Üsküdar Üniversitesi, Balkanlar ve Ortadoğu Beyin Girişimi Zirvesi düzenliyor

4 FARKLI AR-GE PROJESİNİ YARIM SAATTE GELİŞTİRDİLER

E-Medya Platformundan ‘dijital oyun’ uyarısı!

YKS geride kaldı, şimdi tercih zamanı!

İlaç endüstrisinin kalbi çalıştayda attı

TÜİOSB'DEN TARIM ÇALIŞTAYI

Lokman Hekim Anadolu Lisesi ERASMUS kapsamında

"Yaz okulları öğrenme kaybını azaltıyor"

Sakıp Sabancı Eğitim Ödülleri Sahiplerini Buldu

ÜNİVERSİTE VE MESLEK LİSESİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Yks Öncesi Ailelere Önemli Öneriler

KÖTÜ KARNE YAZ TATİLİNİ ÇİLEYE ÇEVİRMESİN

TÜBİTAK YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERDEN VALİ ELBAN’A ZİYARET

KIZ LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE “TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ " SEMİNERİ

HALI ATIĞINDAN İZOLASYON MALZEMESİ ÜRETİMİ PROJESİ

Kızılay’dan eğitime destek