OKUR MEKTUPLARI 19.07.2019 10:09:00 63061 0

Türkiye'de Her Yıl 150 Milyon Kadar Ders kitabı Çöpe

Sizden sıradan bir vatandaş olarak aşağıdaki konuda yardım istiyorum. Zamanınızı ayırdığınız için sağolun. Bu konuda bir haber yaparsanız, konunun yayılmasına katkıda bulunursanız çok sevinirim.

Türkiye'de Her Yıl 150 Milyon Kadar Ders kitabı Çöpe Atılıyor, Yani Yüz Binlerce Ağaç Boşuna Kesiliyor!

Ücretsiz ders kitabı dağıtımı uygulaması kapsamında bu yıl okullarımızda 147 milyon ders kitabı dağıtılacak. Geçen yıl 168 milyon kitap dağıtılmıştı. Her yıl yeni kitapların dağıtılmasıyla birlikte daha öncekiler çöp oluyor. Uygulama yıllardır bu biçimde devam ediyor!

Mili Eğitim Bakanlığı'nın kendi açıkladığı sayılara göre ücretsiz ders kitabı dağıtımı başlandığından bu yana 4 milyar TL harcanmış ve 2 milyar 850 milyon kitap dağıtılmış. Bir ağaçtan yaklaşık 70 bin sayfa kağıt üretildiğini ve her ders kitabının ortalama 150 sayfa olduğunu varsayarsak toplamda 6 milyondan fazla ağaç kesilmiş. Aynı hesabı bu yıl dağıtılacak 147 milyon kitap için yaptığımızda sadece bu yıl 315 bin ağacın boş yere kesildiğini görüyoruz!

Uygulamanın başından bu yana ortaya çıkan sayılara göre hesaplarsak kesilen ağaçlarla;

- Türkiye'de son 5 yılda doğan her çocuğumuz adına 1 ağaç dikebilirdik.

- Türkiye'nin tüm kara ve kıyı sınırlarına 5 metre aralıkla bir ağaç dikseydik Türkiye'nin çevresini 3 kez dolanmamız gerekirdi.

- Her biri yarım milyon ağaçtan oluşan 12 orman oluşturabilirdik.

OYSA BAŞARISI KANITLANMIŞ BASİT BİR ÇÖZÜM ve BU KONUDA HENÜZ ÇOK YENİ BAŞLAYAN BİR İMZA KAMPANYASI VAR

Kitapların ön kapağının iç tarafına eklenecek bir çizelgeyle bu savurganlık son bulabilir. Çizelge satırlardan oluşacak. O yıl kitabı kullanacak öğrenci ad ve soyadını boştaki en üst satıra yazacak, yıl sonundaysa kitabını okula geri verecek. Okulsa sonraki yıl kitabı yeni öğrenciye verecek. Bu öğrenci de aynı şeyi yapacak.

Kitaplar yine ücretsiz dağıtılacak; fakat yıl sonunda öğrenci kitabı kaybetmişse veya çok kötü kullanmışsa kitabın ücretini ödemek zorunda kalacak. (Bazı ülkelerde kitap bedelinin birkaç katı kadar ceza da var.)

Bu çözüm ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA ve daha birçok ülke tarafından uzun zamandan bu yana başarıyla uygulanıyor. Yani çözümün uygulanabilirliği kanıtlanmış durumda.

Bu çözümü ülkemizde yaşama geçirirsek sözün tam anlamıyla milyonlarca ağacı kesilmekten kurtarabilir, çocuklarımıza güzel bir davranış kazandırabilir ve milyarlarca TL tasarruf edebiliriz.

Bu kampanyayı imzalayarak yüz binlerce ağacı kurtarabilir, çocukların/çocuklarımızın güzel bir davranış kazanmasına aracı olabilir ve savurganlığı (israfı) engelleyebilirsiniz.

Bu kampanyayı sıradan bir vatandaş ve sorumlu bir baba olarak başlattım. Hiçbir siyasi oluşumla vs. ilgim yok, yine hiçbir şekilde bu konuda kişisel bir kazancım, bağlantım vs. yok.

Umut Akyol
nedemeksozluk@gmail.com


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

Türkiye'de Her Yıl 150 Milyon Kadar Ders kitabı Çöpe

 • BIST 100

  4.743%0,62
 • DOLAR

  18,8199% 0,08
 • EURO

  20,7204% 0,25
 • GRAM ALTIN

  1.184,3% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1954,095% 0,30
 • Perşembe 14.6 ° / 6.5 ° Orta kuvvetli yagmurlu
 • Cuma 13.9 ° / 2.4 ° Parçali Bulutlu
 • Cumartesi 12.4 ° / 5.4 ° Düzensiz Yagmur Mümkün