Rusya'dan Almanya'ya 'gazetecileri rahat bırakın' çağrısı

Yeni Zelanda'da 8,1 büyüklüğünde deprem

ABD’DEN MYANMAR’A YENİ YAPTIRIMLAR

Batılı Güçler IAEA'nın İran'ı Kınama Planını Rafa Kaldırdı"

ABD'DEN ''İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNE BAĞLIYIZ'' MESAJI

BM: ‘‘Gıdaların Yüzde 17’si İsraf Oluyor’’

Irak'taki Askeri Üsse Roketli Saldırı

Macron Fransa'nın Cezayirli Avukatı Öldürdüğünü Kabul Etti

ICC Filistin’de Savaş Suçlarını Soruşturacak 

İsveç'te kişi yaralandı

ABD'de Temsilciler Meclisi'nin oturumu iptal edildi

Erdoğan ve Macron Eylül’den Bu Yana İlk Kez Görüştü

ABD'den Rusya'ya Navalny Yaptırımları

Dünya'nın manyetik alan değişikliği küresel ısınmanın sebebi mi?

Biden yönetiminden anti damping yaptırımı

Biden'den Çin'e karşı önlemler

Nijerya'daki çeteler fidye için okul çocuklarını kaçırıyor

Ürdün’de iki bakan görevden alındı

Sarkozy, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Paşinyan'dan erken seçim açıklaması

Japonya eski başbakanı Kan, "Utanıyorum"

Türk ve Yunan heyetleri 5 yıl aradan sonra masaya oturdu

Türkiye ile Yunanistan, Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunlarını ele almak amacıyla 5 yıl aradan sonra öngörüşmelerin 61'inci turu için bugün İstanbul'da masaya oturdu. Görüşmeler sona erdi.

Türk ve Yunan heyetleri, İstanbul Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. Türk heyetinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer alırken Yunan heyetinin başkanlığını Kıdemli Büyükelçi Pavlos Apostolidis yürüttü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'yeni bir dönemin habercisi' olarak tanımladığı görüşmeler 2016 yılında yapılan 60'ıncı turdan sonra askıya alınmıştı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise görüşmeler öncesi "iyimserlik ve öz güvenle" mesajını verdi ancak egemenlik hakları olarak gördükleri konuların müzakere edilmeyeceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 11 Ocak'ta Yunanistan'ı davetiyle yeniden başlayan görüşmeler, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri için de büyük önem taşıyor.

Avrupa Birliği, Türkiye'nin 'yeni sayfa açma' isteğine nasıl yaklaşıyor?
Görüşmeler 5 yılın ardından tekrar başladı
Türkiye ve Yunanistan arasında ilk keşif amaçlı görüşmeler, 2002'de Ankara'da, iki ülkenin dışişleri bakanlığı müsteşarları arasında yapıldı.

Taraflar arasında 2016'ya kadar 60 tur görüşme gerçekleştirildi. En son görüşme ise Mart 2016'da Atina'da düzenlendi. Bu tarihten sonra askıya alınan görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etti ancak istikşafi çerçeveye dönemedi.

Doğu Akdeniz'de iki ülke arasında yakın zamanda artan gerginlik ise taraflar arasında diyaloğun tesisinin önemini bir kez daha ortaya çıkardı.
Türkiye ve Yunanistan dışişleri bakanlıkları arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmelerin gündem ve içeriği gizli tutulsa da iki ülkenin masada tartıştığı meselelerin sınırlı olduğu biliniyor.

Görüşmelerle, Ege sorunlarına her iki tarafın da kabul edebileceği "adil, kalıcı ve kapsamlı" bir çözüm zemini oluşturulmak amaçlanıyor.

İki ülke arasındaki görüşmelerde Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırları, ulusal hava sahasının genişliği, Ege'deki Yunan adalarını ve Kıbrıs meselesinin ele alınması bekleniyor.

İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Devlet Bakanı Wendy Morton, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr ve İspanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmelerin yeniden başlaması kararını "memnuniyetle" karşıladıklarını duyurmuştu.

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stanı, Yunanistan'a Türkiye ile yapacağı istikşafi görüşmelerde, talep etmesi halinde, AB'nin destek verebileceğini iletti.

Navarra Üniversitesi ve Avusturya Avrupa ve Güvenlik Politikası Enstitüsü'nden (AIES) Michael Tanchum, görüşmelere ABD veya Almanya gibi üçüncü bir tarafın dahil edilmesinin anlaşma zeminine yardımcı olabileceği yorumunda bulundu.

(vş)