ÇULHAOĞLU: “VATANDAŞLARIMIZ ELEKTRİK BORÇLARINI ÖDEYEMİYORLAR"

AKINCI ÜSSÜ DARBE GİRİŞİMİ DAVASI SONUÇLANDI

CHP’Lİ SÜMER, ADANA TESPİHÇİLER ÇARŞISINI GÜNDEME GETİRDİ

CHP'Lİ İLGEZDİ: "HER 10 SALDIRGANDAN 7'Sİ SERBEST"

Erdoğan: "Dijitalleşmenin sonu faşizme çıkar"

İYİ Parti'li Çelik, "60 milyon insan yoksullaştırıldı"    

CHP KADIN KOLLARI'NDAN EŞİTLİK VE SEVGİ MESAJI

CHP KADIN CİNAYETLERİNİ TEK TEK SIRALADI

CHP CAMİ İMAMLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

“Kadın dövenler serbest kalıyor”

“BOTAŞ VE TPAO’YU KİME SATACAKSINIZ?”

 MİLLİ GÜVENLİK KURULU TOPLANDI

AKP'li Ay, "Adana'ya yararı olacak projelere destek vereceğiz"

CHP'li Kuşoğlu, "Sayıştay, Karayolları'nda 97 bulguya rastladı"

CHP'Lİ SARIBAL,"ÇİFTÇİLER HACİZ KISKACINDA"

CHP- İYİ PARTİ ORTAK AÇIKLAMASI: “SEÇİM İSTİYORUZ”

CHP, “KADINA ŞİDDET POLİTİKTİR”

DANIŞTAY CİNAYET’NİN FAİLİ ALPARSLAN ARSLAN’IN CEZASI ONANDI

Erdoğan ‘yerli aşı’ için tarih verdi

GÜRER, "ÇİFTÇİ BORÇLARI YAPILANDIRILMALI, FAİZLER SİLİNMELİ"

 ADIGÜZEL: BİLİŞİM ÇAĞINI 390 BİLİŞİM ÖĞRETMENİ ATAMASIYLA MI YAKALAYACAĞIZ?

"TEDAŞ’A OLAN BORÇLAR ERTELENMESİN, SİLİNSİN!"

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın yaptığı değerlendirmede vatandaşın elektrik ve doğalgaz tüketiminden doğan mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Akın, “TEDAŞ’ın alacakları ile ilgili bir düzenleme yapılıyor ancak bu yetersiz bir düzenleme. TEDAŞ’a olan borçlar yapılandırılmasın, silinsin. Vatandaşa da elektrik ve doğalgaz 3 ay ücretsiz verilsin” dedi.

İktidar tarafından hazırlanan 66 maddelik yeni torba kanun teklifinde, ekonomik yardımlara olanak sağlayan düzenlemeleri değerlendiren CHP’li Ahmet Akın, işten çıkarmanın yasaklandığını ancak ücretsiz iznin kanuna yerleştirildiğine dikkat çekti. “Bunun sakıncaları olabilir. İşçinin hakkını korumak varken kurnazlık yapıp işçiyi daha çok mağdur edecek bir düzenlemeye izin vermemeliyiz. Ayrıca çalışanın verilecek 39 liralık yardım yine işçinin fonundan kesilip verilecek olması doğru bir düzenleme değil” dedi.

Ahmet Akın, Türkiye’de Covid19 vakasının ilk açıklandığı 10 Mart tarihinden bu yana bir ay geçtiğini, iktidar tarafından alınan ekonomik önlemler içerisinde elektrik ve doğalgaz faturaları ile ilgili henüz vatandaşın mağduriyetini giderecek bir düzenleme yapılmadığı söyledi. Ahmet Akın, “Kapalı işyerine faturalar gönderiliyor. Hangi para ile hangi fatura ödenecek soran yok! Salgın geçtikten sonra yaşanacak trajedilerin sorumlusu iktidardır. Önerimiz, talep eden konut abonelerinin elektrik ve doğalgaz faturaları 3 ay ücretsiz olsun. Günlük 39 lira ile hangi fatura ödenir?” diye konuştu.

 

CHP’li Ahmet Akın, milyonlarca insanın ücretsiz izne gönderildiği, maaşsız ayı geçirmek zorunda kaldığı, esnafın, sanayicinin çalışanına izin verip işyerini kapattığı zor günlerden geçildiğini vurguladı. Enerji şirketlerinin doğalgaz ve elektrik faturalarını tebliğ etmeye başladığını, mart ayında kullanılan doğalgaz ve elektrik ücretleri ile ilgili çoğu faturanın da ödenme zamanının geldiğine dikkat çeken Ahmet Akın, “Esnaf siftahsız dükkan kapattığı günlerde borç harç, parasını denkleştirip kullandığı elektriğin faturasını ödeyebiliyordu. Şimdi dükkan kapalı. Gelir yok. Kapalı dükkana fatura gelmiş neyle ödeyecek soran yok. Yevmiyeli çalışan ne yapacak? Bu faturalar salgın geçtikten sonra yeni mağduriyetler yaratacak. Yaşanacak trajedilerden bu günlerde önlem almayan iktidar sorumludur” diye konuştu.

 

TARIMSAL SULAMA BORÇLARI SİLİNMELİ

Ahmet Akın, 66 maddelik torba kanun teklifinde elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi sırasında TEDAŞ'a devredilen elektrik borçlarına yapılandırma hakkı sağlanacak maddeler bulunduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Özelleştirmelerden sonra TEDAŞ’a devredilen elektrik borçluları kim? Belediyeler ve bağlı kuruluşlar, il özel idareleri yani vatandaşa hizmet veren kamu idareleri, tarımsal sulama aboneleri yani çiftçiler. Borcun affı için daha önce 3 kez mevzuat değişikliği ve yapılandırma yapıldı. Bu dördüncüsü olacak. Böyle bir zamanda bu borçların yapılandırılması değil silinmesi gerekir. TEDAŞ’a olan borçlar ertelenmesin silinsin.”(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ