İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMI MİMARLARINDAN FAHRİZADE ÖLDÜRÜLDÜ

Trump "'Üçüncü dünya ülkesi gibiyiz'"

FRANSA DIŞİŞLERİ: “DAĞLIK KARABAĞ’IN BAĞIMSIZLIĞINI TANIMIYORUZ”

AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM TALEBİNE DIŞİŞLERİ’NDEN TEPKİ

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN TÜRKİYE’YE SERT YAPTIRIMLAR TALEBİ

Maradona için Arjantin'de 3 günlük yas ilan edildi

Dışişleri'nden Fransız Senatosu'na: Ciddiye alınamayacak kadar gülünç

Biden New START'ı yenileyecek mi?

İngiltere Maliye Bakanı Sunak, " İşsiz sayısı bir milyon artacak"

AB Komisyonu Başkanı'ndan aşı açıklaması:"Tünelin ucunda ışık göründü"

AB'nin turizm gelirleri yüzde 50 düştü

4. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi Başlıyor

 Borrell: Türkiye ile ilişkiler 'kritik bir anda'

Azerbaycan ordusu Kelbecer'e girdi

Rusya'dan ABD'ye tepki

Biden'den 'Devri sabık yaratmayacağız' mesajı

Papa, "Göçmenler Hristiyanlık için bir tehdit değil"

Dışişleri'nden AB, İtalya ve Almanya'ya nota

Suudi Aramco petrol dağıtım istasyonuna füze saldırısı

Macron: "Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır, müdahale edemeyiz"

BİDEN'IN KABİNESİ ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

Lavrov'dan Akdeniz açıklaması: "Her ülkenin 12 deniz mili hakkı var"

Lavrov, günün ilerleyen saatlerinde Atina'ya yapacağı ziyaret öncesinde Yunanistan devlet haber ajansı ANA-MPA'ya verdiği söyleşide, her devletin karasularını 12 deniz miline kadar genişletme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı, 'Türkiye ile Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'deki ihtilafı diyalog ve uluslararası hukuk temelinde çözülmeli' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, günün ilerleyen saatlerinde Atina'ya yapacağı ziyaret öncesinde Yunanistan devlet haber ajansı ANA-MPA'ya verdiği söyleşide, her devletin karasularını 12 deniz miline kadar genişletme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Söz konusu hakkın, Rusya'nın taraf olduğu 1982 tarihli BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne dayandığını belirten Lavrov, kıta sahanlığı ve komşu ülkeler arasındaki Münhasır Ekonomik Bölge'nin (MEB) sınırlandırılmasına ilişkin sorunların uluslararası hukuka göre çözülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Ayasofya açıklaması
Ayasofya'nın yakın zamanda camiye dönüştürülmesiyle ilgili sorulan soruları yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanı, yapının UNESCO dünya mirası olup tüm insanlığa ait bir yer olduğunu ve Ortodoks inancına kutsal olmakla birlikte "olağanüstü kültürel ve tarihi değere" sahip olduğunu söyledi.

Maraş açıklaması: Yapıcı çabaları engelliyor
Ayrıca, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'ta Maraş'ta sahil cephesini açma kararına yönelik "ciddi endişelerini" dile getirip, bunun bir dizi BM Güvenlik Konseyi kararıyla çakıştığına dikkat çekeen Lavrov, tek taraflı eylemlerin yapıcı bir iklim oluşturma çabalarını engellediğini ve Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeniden başlamasına ek sorunlar yaratacağını söyledi.

Kıbrıs'tan Rusya'ya Maraş teşekkürü

Türkiye'nin Dağlık-Karabağ çatışmasına, Suriye ve Libya'daki tutumu sorulduğunda ise Lavrov, Rusya ve Türkiye'nin tüm bu bölgelerdeki çatışmaların çözümü için çalıştıklarını belirterek, iki ülkenin belirli bölgesel çatışmaların çözümüne ilişkin tutumlarının nesnel nedenlerden dolayı tamamen farklı olabileceğini dile getirdi.Lavrov özellikle, Dağlık Karabağ konusunda Rusya ve Türkiye'nin yaklaşımlarının kendilerine has "nüansları" olduğuna işaret etti.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ