Kuraklık kritik seviyeyi geçti, 10 il tehlikede

Araç muayenelerinde yeni düzenleme

İMAMOĞLU: “İSTANBUL’A VE TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR İŞ YAPACAĞIZ”

TGF’DEN CÜNEYT ÖZDEMİR’E TEPKİ

“YOKSULLUKLA MÜCADELEDE HİÇBİR ENGEL TANIMAYACAĞIZ”

KAHVALTI YAPMAK NEDEN ÖNEMLİ ?

LÖSEV’DEN KANSER HASTALARINA KIRMIZI ET

Şanslı sokak köpeği yaşama tutundu

Yurt içinde ikamet eden yaklaşık 17 milyon 300 bin kişi seyahate çıktı

2020 Yılında Öne Çıkan Siyasi Konular ve İsimler

ADANA BAROSU’NDA SAVUNMAYA TAZE KAN

Çocuklar tatilde ödevlere ara vermeli

Büyükşehir karla mücadelede görev başında  

ARILARIN HAYRANLIK UYANDIRAN DÜNYASI

“Sağlık çalışanları pandemide fedakarca mücadele ediyor”

KAPAUM İlk Kurum İçi Protokolünü İletişim Fakültesi ile İmzaladı  

"Yerel yönetimler TMMOB’ye bağlı odalarla iş birliğinin sağlamalı"

Çukurova Üniversitesinde Dekan Devir Teslim Töreni

LÖSEV: “Saç ve Peruk Bağışı Kabul Etmiyoruz!”

Büyükşehir, kira bedeli yüksek araçları satın alıyor ve kurumun malı yapıyor

İş Dünyasında Dijital Dönüşüm

Esendemir; “Basın İş Yasası yeniden gözden geçirilmeli”

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, yıpranma payının iktidar tarafından basın kartı taşıma şartına bağlanmasına tepki gösterdi

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, 212 sayılı yasayla değiştirilen  “5953 Sayılı Basın İş Yasası ile çalışıyor olmaları” yeterliyken gazetecilerin beş yıl erken emekli olmasını sağlayan yıpranma payının iktidar tarafından basın kartı taşıma şartına bağlanmasına tepki göstererek, siyasi parti gözetmeksizin konuyu Meclis’e taşıyan tüm milletvekillerine ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş’a teşekkür etti.

Gazetecilerin ağır meslek koşulları nedeniyle beş yıl erken emekli olmalarını sağlayan yıpranma payı hakkının yalnızca basın kartı taşıyanlar için geçerli olmasını sağlayan yasa teklifinin 11 Kasım Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu’ndan geçtiğini hatırlatan Esendemir, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, Basın İş Yasası’nın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin geçmişteki bütün haklarının elinden alındığını kaydeden Esendemir, “Basın İş Yasası ile çalışan tüm gazetecilerin yıpranma hakkından yararlandırılmasını sağlayacak bir düzenleme yapılması artık büyük bir zorunluluk halini almıştır. Çünkü Türkiye'de gazetecilik yapmak zordur, yıpratıcıdır. Gazeteciler halkın haber alma özgürlüğünü sağlamak için gece gündüz, tatil bayram demeden çalışıyor hatta çatışma bölgelerinde facia yaşanan yerlerde canını hiçe sayıyor. Eskiden yıpranma hakkı vardı fakat iktidar bunu da tırpanladı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş yıpranma payı hakkı için basın kartı şartının kaldırılması görüşünü savunup hakkımızı aradı. Siyasi parti ayırımı gözetmeksizin konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıyan tüm milletvekillerine de Çukurova Gazeteciler Cemiyeti olarak teşekkür ediyoruz. Gazetecilerin beş yıl erken emekli olmasını sağlayan yıpranma payının yeniden verilmesini ve bu konuda kararlı olduğumuzun bulunmasını istiyoruz. Gazetecilerin geçmişteki haklarına yeniden kavuşmalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ