TARIM 5.12.2022 13:36:00 2332 0

Doğru, "Çiftçi endişeli"

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru:“Patates ve soğan üreticileri ekimden vazgeçiyor,portakal üreticisi kaygılı” dedi.

 

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, ihracat kısıtlamalarının üreticiye ve ihracatçıya zarar vermesinin yanı sıra yurt dışı pazarlarının kaybedilme riski nedeniyle ülke ekonomisine de zarar verebileceğini söyledi.

Doğru, konuya ilişkin açıklamasında, patates ve kuru soğan ihracatına getirilen kısıtlama ile ekim döneminde bulunan ve ülkenin ilk hasadını yapacak olan Adanalı üreticilerin, hasat zamanı “stok çok olur fiyat düşer” düşüncesiyle ekimden vazgeçtiğini bildirdi.

“Mayıs ayında patates-soğan aramayalım” uyarısında bulunan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, tüketicinin de bedel ödememesi için bu ürünlerdeki kısıtlamanın kademeli de olsa kaldırılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Mutlu Doğru, portakal üreticilerinin sıkıntılarına da dikkati çekerek, “Portakal bu yıl çok az olduğu için fiyatların yükseldiği ve bu sebeple de ihracatının kısıtlanması gerektiği söylentileri portakal alımlarının ihracatçı tarafından durmasına neden oldu” dedi.

Doğru, bu konudaki haberlerin bakanlık tarafından doğrulanmadığını, aksine BÜGEM (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) tarafından yapılan tahminlere göre, 

Finike bölgesi portakal rekoltesinin çok iyi olduğunu ve Adana’daki açığı kapatacağının tahmin edildiğini ifaderek, şunları kaydetti:

“Toplam 1.7 milyon ton olan yıllık portakal üretiminde bu yıl sene başında yapılan tahminlere göre geçen yıla göre %30 civarında azalma olacağı düşünülürken, Antalya bölgesinden gelen iyi haberlerle bu azalma tahmini geriledi. 

Geçen yılki rakamlara göre toplam 1.7 milyon tonluk portakal üretiminin sadece 250 bin tonu ihraç edilirken bu yıl ihracat rakamının daha da gerileyeceği ve iç piyasada sezon sonuna kadar yeterli portakal olacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle üretim maliyetlerinin artması yanında geçtiğimiz Mart ayında yaşanan don olayı nedeniyle Çukurova’da rekoltesi düşük olan portakal üreticilerimiz piyasada konuşulan ihracat yasağı söylentilerinden son derece rahatsız olmaktadır”

Bu durumun “daha fazla üretim, ihracat ve istihdam” hedefli uygulanan ekonomik politikalarla çeliştiğini vurgulayan Doğru, ihracat kısıtlaması söylentilerine resmi bir açıklama ile son verilmesinin tüm üretici ve ihracatçıların beklentisi olduğunu bildirdi.

Mutlu Doğru, “Çiftçinin temsilcisi konumunda olan herkesi  bu konuda daha duyarlı olmaya ve görsel medyada ekranlara çıkarak yapılan yayınlarda üreticimiz, ihracatcımız ve tüketicimiz için uzun vadeli düşünülerek ülke menfaatlerini gözeten açıklamalar yapılmasını temenni ediyoruz” dedi.


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

“SU FAKİRİ DURUMUNDAKİ ÜLKEMİZDE TOPRAĞA BİTKİNİN İSTEDİĞİ GİBİ SU VERİLEBİLMELİ”

“Tarım gençlerin ve kadınların ellerinde yükselecek”

PROF.DR. ULUSOY, “BİTKİ YOKSA TOPRAKTA YOK OLUR”

"Buzağı Ölüm Oranları Yüzde 3’e Düşecek"

ADANA ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ’NDEN 2023 TARIM RAPORU

15 BİN ADET İNCİR TOPRAKLA BULUŞACAK

DSİ, "İmamoğlu Sulama Projeinde hedef: “Suda Sıfır İsraf”

Doğru, "narenciye ihracatı yasaklanması söz konusu değil"

Doğru, "Çiftçi endişeli"

8.MİLAS ZEYTİN HASAT ŞENLİĞİ SONA ERDİ

Üzümler Gelin Oldu

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE BİR TOHUM DA BİZDEN!” PROJESİ İLE ADANA’DA KADIN ÇİFTÇİLERE EĞİTİM VERİLDİ

TZOB, "Kuraklık nedeniyle birçok ilde üreticilerimiz kışlık ekimini erteledi"

Bakan Kirişçi, Adana Uluslararası Tarım Fuarı’nı açtı

Uluslararası Adana Tarım Fuarı 1 Kasım’da açılacak

Bugün, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü

"Çiftlik hayvanlarının verimliliği için bunlara dikkat"

Başlamışlı,“Genç neslin tarıma ilgisi azalıyor"

TZOB, “Pamuk alım fiyatları maliyetinin altına kaldı”

TÜRKAN PAMUK’UN TARLA GÜNÜNE TÜRKAN ŞORAY KATILDI

Akdeniz Meyve Sineği İle Mücadelede Son Gelişmeler Tartışıldı

 • BIST 100

  4.743%0,62
 • DOLAR

  18,8199% 0,08
 • EURO

  20,7204% 0,25
 • GRAM ALTIN

  1.184,3% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1954,095% 0,30
 • Perşembe 14.6 ° / 6.5 ° Orta kuvvetli yagmurlu
 • Cuma 13.9 ° / 2.4 ° Parçali Bulutlu
 • Cumartesi 12.4 ° / 5.4 ° Düzensiz Yagmur Mümkün