TANRIKULU: "SON 18 YILDA 27 BİN 493 KİŞİ İŞKENCEYE UĞRADI"

CHP HEYETİ AKSARAY’DA

AKP'li Kaya,"Muhalefet taş üstüne taş koymamış bir zihniyettir"

İLGEZDİ: "KÜLTÜR BAKANLIĞININ SANATÇILARDAN HABERİ YOK"

AKP'li Yazıcı,"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi güçlendirecek"

KILIÇDAROĞLU: "HERKES SANDIĞI BEKLİYOR"

"UCUZ EKMEĞİ YASAKLAMAK YAŞAM HAKKINA MÜDAHALEDİR"

"Maliyetler fırlıyor, çiftçi yanarken iktidar seyrediyor"

Erdoğan, “Ülkemizi yeni küresel düzende hak ettiği yere taşıyacağız”

İYİ PARTİLİ KABUKCUOĞLU,"ÇATILARDAKİ YAĞMUR SULARI DEĞERLENDİRİLMELİDİR"

CHP'Lİ ÜNSAL,"140 MİLYON DOZ AŞIYA İHTİYAÇ VAR"

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU, "BAŞIMIZA NE GELDİYSE PARLAMENTER SİSTEMDEN GELDİ"

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, "1921 ANAYASASI'NIN KABUL EDİLİŞİNİN 100. YILI SEMPOZYUMU"NA KATILDI

Gürer: “Rehber öğretmen ataması yapılmalıdır”

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU: "ERKEN SEÇİM FALAN YOK"

Bulut,"Eğlence sektörü 10 aydır işsiz"

AKP'li Demiröz,"Girdiğimiz her seçimden iktidar olarak çıktık"

KILIÇDAROĞLU İZMİT’TE

Erdoğan,"Sanatın evrensel yönünü gösterdik"

Ayhan Barut, sağlıkta atamaları Meclis gündemine taşıdı 

Şevkin,“Veresiye defterinde yer kalmadı”

CHP'Lİ TORUN, BELEDİYE GELİRLERİNDE YAŞANILAN DÜŞÜŞÜ SORDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: "Genel bütçeden aktarılan pay dışında merkezi yönetimden hangi belediyelere, ne tutarda, karşılıksız hibe verilmiş, ödenek aktarılmış ve acil durum fonlarından yararlanmaları sağlanmıştır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Covid-19 salgını nedeniyle belediye gelirlerinde yaşanan düşüşü Meclis gündemine taşıdı.
Salgınla mücadelede en büyük görevi yerel yönetimlerin üstlendiğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Torun, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.
Torun'un TBMM Başkanlığı’na sunduğu önerge şöyle:
“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat ALBAYRAK tarafından Anayasa’nın 98’nci ve TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99’nci maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
Seyit Torun
Ordu Milletvekili
Türkiye’de 11 Mart 2020 tarihinde ilk defa görülen COVİD-19 vakasının ardından yerel yönetimlerin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmış olmakla beraber salgınla mücadelede en büyük görevi yerel yönetimler üstlenmiştir. Salgının yayılmasının engellenmesi, daha fazla insanı etkilememesi için büyük çaba içerisinde olan yerel yönetimler, yerelin dinamiklerini en iyi duyan ve halkın ihtiyaçları konusunda ilk temas noktası olan, sınırlı kaynaklarla mali kapasitelerini sosyal yardımlara kaydıran belediyeler bunları yaparken büyük bir maliyetle karşı karşıya kalmışlardır. Giderlerinin artmasına ek olarak Belediyelerin öz gelirlerinde de azalma yaşanmış ve genel bütçe gelirlerinden aktarılan paylarda da Mayıs ayı itibarıyla ortalama %50 kayıp yaşamışlardır.
Bu bağlamda;

Bakanlığınız olarak bu süreçte sosyal devlet ilkesine riayet ederek, halkın en az zararla atlatabilmesi için belediyelere ek kaynak aktarmayı düşünüyor musunuz?
Belediyelerin genel bütçe gelirinden aldığı paylarda herhangi bir artış için bir düzenleme yapacak mısınız?
Genel bütçeden aktarılan pay dışında merkezi yönetimden hangi belediyelere, ne tutarda, karşılıksız hibe verilmiş, ödenek aktarılmış ve acil durum fonlarından yararlanmaları sağlanmıştır?
Belediye hizmetlerinin yerinde ve etkili bir şekilde efektif olarak halka ulaşması için kullandıkları ve kullanacakları iç ve dış finans kaynakları için bakanlık olarak destekleyici ve teşvik edici girişimleriniz olacak mıdır?
Corona sürecinde yaşanan mali kayıplar için belediyelerin merkezi hükümete yaptıkları ödemeler ya da borçların ertelenmesi ya da silinmesi yolunda bir çalışmanız olacak mıdır?”

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ