PROF.DR. PATA, “AVRUPA'DA EN OBEZ ÜLKEYİZ”

BİTKİ ÇAYINDA BU UYARILARA DİKKAT

KORONAVİRÜS PANDEMİSİ İLGİLİ YENİ TEDBİRLERİN AYRINTILARI

Pandemi sürecinde aile ile vakit geçirmeye önem verilmeli

17 MART’TAN BU YANA EN YÜKSEK CAN KAYBI YAŞANDI

GECE VE HAFTA SONLARI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELDİ

MERSİN’DE RESMİ OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLDİ

YÜKSEK TANSİYON ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜYOR

''AĞIR HASTA SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR''

''SAĞLIK ORDUMUZ AĞIR YÜK ALTINDA''

KORONAVİRÜS SALGININDA MERSİN ve ADANA’da VAKA ARTIŞ ORANI %100

KISITLAMALAR KONUSUNDA BAKANLIK’TAN YENİ GENELGE

KORONAVİRÜS VERİLERİNDE ÖLÜ VE VAKA SAYISI AÇISINDAN REKOR

 “COVİD-19 AŞISININ ÜCRETSİZ OLMASI İÇİN DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALAR DESTEKLENMELİ”

ÜLKE GENELİNDE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ KORONAVİRÜS DENETİMLERİ BAŞLADI

SAĞLIK BAKANI’NDAN AYRINTILI PANDEMİ AÇIKLAMASI

KORONAVİRÜSÜ HAFİF GEÇİRMEK İÇİN 10 ÖNERİ

SAĞLIK BAKANI KOVİD İLE MÜCADELEDE HALKTAN DESTEK İSTEDİ

PANKREAS KANSERİ HEM SİNSİ HEM HIZLI İLERLİYOR

"KORONA’DAN CAN KAYBI 139 KİŞİ"

Covid-19'un meslek hastalığı sayılması önerisi komisyondan geçti

Çay kalbi koruyor kolesterolü düşürüyor

Yüksek kolesterole neden olduğu gerekçesiyle yıllardır doktorların yemeyin dediği yumurtadan sonra şimdi de çay aklandı. Yıllardır dikkat edilerek tüketilen çayın kalbi koruduğu, inme riskini azalttığı ve kolesterolü düşürdüğü ortaya çıktı.

Hollanda National Institute of Public Healt and the Environment tarafından yapılan bir araştırmada düzenli siyah çay tüketimi ile inme riskini düşürdüğü belirlendi. Yapılan bir başka çalışmada ise, 552 erkek 15 yıl boyunca gözlem altına alındı ve siyah çaydaki flavonoidlerin inme ve kalp krizine sebep olabilecek “kötü “kolesterol  düşmesine yardımcı olduğu sonucuna varıldı.

Çayın sağlık açısından faydalarının içeriğindeki fenolık bileşkeler ya da polifenoller olarak bilinen bitki bazlı büyük bir koruyucu kimyasal grubundan dolayı olduğunu belirten Uzm. Dyt. Banu Salman, "Güçlü bir antioksidan olma özelliği ile kansere karşı koruma sağlar, kan şekerini düşürür, iltihap önleyici etkisi vardır, kolesterolü düşürür, kalp rahatsızlığı ve kansere karşı korur, metabolizmayı harekete geçirir" dedi. 

Siyah çayın damarların görevini yerine getirmesine yardımcı olduğunu, inme ve kalp rahatsızlığını önlediğini kaydeden Salman,  şunları söyledi: “Cancer Dergisi’nde yayımlanan bir araştırma, 109 Polonyalı kadın arasında yüksek miktarda siyah çay tüketiminin, salyada en güçlü östrojen hormonu olan ve hormonla ilintili kanserlerde kanserojenlerin seviyesinin azalmasına sebep olduğunu ortaya çıkardı.”

Çay kalbe yararlı, kahve zararsız

Uzun yıllardır çay ve kahve tüketiminin kalp ve damar sağlığına yararının tartışıldığını hatırlatan Prof. Dr. Adnan Abacı, “Kahve ve çay dünyada en çok tüketilen iki içecektir. Kahve ve çay tüketiminin kalp ve damar sağlığına yararı tartışmalıdır. Çalışmaların çoğu kahve ile yapılmıştır. Kahve bazı çalışmalarda kalp damar sağlığı için yararlı bulunurken, bazılarında yararsız bulundu. Ancak çay ile ilgili çalışma sayısı az. American Journal of Medicine adlı dergide, çay ve kahve ile ilgili yeni yayınlanan bir çalışmada yaklaşık 6 bin 500 kişi 5 yıl takip edildi. Düzenli olarak günde en az bir bardak çay içenlerde kalp ve damar hastalığının daha az görüldüğü tespit edildi. Düzenli olarak günde en az bir bardak kahve içmenin ise kalp damar sağlığına bir yararı tespit edilmedi. Ancak kahvenin zararlı olduğu da söylenmedi. Çalışma sonuçlarına göre çay içmek yararlı, kahve içmek güvenli ancak yararlı değil. Çayın yararının içerdiği flavonoidlere bağlı olduğu düşünülüyor” dedi.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ