Maradona için Arjantin'de 3 günlük yas ilan edildi

Dışişleri'nden Fransız Senatosu'na: Ciddiye alınamayacak kadar gülünç

Biden New START'ı yenileyecek mi?

İngiltere Maliye Bakanı Sunak, " İşsiz sayısı bir milyon artacak"

AB Komisyonu Başkanı'ndan aşı açıklaması:"Tünelin ucunda ışık göründü"

AB'nin turizm gelirleri yüzde 50 düştü

4. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi Başlıyor

 Borrell: Türkiye ile ilişkiler 'kritik bir anda'

Azerbaycan ordusu Kelbecer'e girdi

Rusya'dan ABD'ye tepki

Biden'den 'Devri sabık yaratmayacağız' mesajı

Papa, "Göçmenler Hristiyanlık için bir tehdit değil"

Dışişleri'nden AB, İtalya ve Almanya'ya nota

Suudi Aramco petrol dağıtım istasyonuna füze saldırısı

Macron: "Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır, müdahale edemeyiz"

BİDEN'IN KABİNESİ ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

TÜRKİYE,  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE KONUSUNDAKİ ONAYLAMADIĞI  PARİS ANLAŞMASINA İTİRAZINI YİNELEDİ

PTT AŞ'DEN "TÜRKİYE-VENEZUELA ÖZELGÜN ZARFI

Erdoğan G-20 liderler zirvesinde konuştu

Fransa'da eski Cumhurbaşkanı hakim karşısına çıkıyor

Rusya: ABD kasıtlı olarak Açık Semalar Anlaşması'nı bozdu

Bolivya'da seçim krizi

Santa Cruz Komitesi, 21 Ekim günü yazılı bir açıklama yaparak, “Yüksek Seçim Mahkemesi, derhal oyların resmi sayımını durdurmalıdır” dedi.

Latin Amerika’nın And Dağları ülkesi Bolivya’da halk darbecileri sandığa gömmüş olmasına rağmen patronlar seçim sonuçlarını kabul etmemek için yeni yöntemler bulma çabasında.

Geçen yıl yapılan seçimlerde solcu ve yerli kökenli lider Evo Morales ilk turda başkanlığı kazanmış, bunun üzerine ABD destekli bir darbeyle alaşağı edilmişti. Daha sonra kurulan darbe hükümeti, bu haftasonu ülkeyi yeniden seçime götürmüştü. Sandıkta Morales’in partisinin adayı Luis Arce, açık ara farkla yeni devlet başkanı seçildi.

Bolivya’nın güneyindeki zengin eyalet Santa Cruz merkezli patronların kurduğu Santa Cruz Komitesi, 21 Ekim günü yazılı bir açıklama yaparak, “Yüksek Seçim Mahkemesi, derhal oyların resmi sayımını durdurmalıdır” dedi.

Maden yataklarıyla dolu olan Santa Cruz, ülkenin geleneksel olarak zengin patronlarının çıktığı eyalet. 2000’li yıllarda Morales iktidara geldikten sonra maden yatakları kamulaştırıldığından beri Santa Cruzlu patronlar, ABD’yle işbirliği içerisinde defalarca darbe girişiminde bulundu, ülkeyi iç savaşa sürüklemeye çalıştı.

Dünkü açıklamada, iç savaş tehdidi bir kez daha dile getirildi. Komite, “Sokaklara dönmemiz gerekirse bugün tehdit altında olan Polis ve Silahlı Kuvvetler gibi kurumlarımızı korumak için tereddüt etmeyiz” dedi.

Bolivya’daki başkanlık seçim sistemine göre ilk turda en yüksek oy alan aday, ikinci adaya yüzde 10’dan fazla fark atarsa doğrudan başkan seçiliyor. Fark yüzde 10’un altında kalırsa ikinci tura gidiliyor.

Geçen yılki seçimlerde Morales kendisine en yakın sağcı adaya yüzde 10’un biraz üzerinde bir fark atınca ABD medyası ve Bolivyalı sağcılar “seçimlerde hile var” iddiasında bulunmuş, ardından darbe yaşanmıştı.

Şu ana kadar oyların yüzde 91,6'sı sayılmış durumda. Luis Arce, ilk belirlemelere göre oyların yüzde 54,5’ini aldı ve en yakın rakibine yüzde 20’nin üzerinde fark attı.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ