KÜLTÜR SANAT 24.01.2023 11:38:00 324 0

ARATOS FELSEFE DERGİSİ’NİN 114. SAYISI YAYINLANDI

ARATOS FELSEFE DERGİSİ’NİN 114. SAYISI YAYINLANDI

Tarsus’ta yayın hayatını 19 yıldır düzenli olarak sürdüren Aratos felsefe dergisinin 114. sayısı yayınlandı. Adını Antik Çağ’da yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozoftan Aratos alan dergi gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık tarafından yayınlanıyor.

Yerel bir yayın olmanın ötesinde olan Aratos derginin, 114. sayısının konu ve yazarları şöyle: Bir yılı daha geride bırakırken/Sunu (Uğur Pişmanlık, Çizgiyle/Desen (Ali Özenç Çağlar), Dedikodu –Öykü (Cemile Cereb), “Nereye De Gidiyon Kız Cennet?” Öykü (Aydın Bolkar), Rousseau’yu Yeniden Düşünmek (Mustafa Günay), Özne Yolculuğu Öznenin Yokluğu (Havva Ağral), Felsefenin Dijital Yolculuğu (Uğur Pişmanlık), Sanatın Ölümsüz Dehası: Goethe ile Konuşmalar-1 (Bedriye Korkankorkmaz).

Aratos Felsefe dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık da derginin 114. sayının “Bir yılı daha geride bırakırken…” başlıklı sunuş yazında şunları söylüyor; “Aratos Felsefe Dergisi bir bu sayısıyla 19 yılı geride bırakıyor.

            2022 yılı Aratos adına oldukça yoğun geçti. Bu yıl içerisinde felsefe, kültür ve sanat adına pek çok anlamlı etkinliğe imza attık.

            Aratos Felsefe Dergisi olarak 19. yılımızı 9-16 Nisan 2022’de Tarsus’ta Mehmet Bal Sanat Galerisinde, Mersinli yontu sanatçısı Hasan Canel’in “Kibele’nin Kadınları” Ahşap Heykel Sergisini açtık. Yine aynı mekânda 2022 “Aratos Kültür Sanat Ödülü”, Ressam ve Eğitim Emekçisi, ressam ve Tarsus Ressamlar Dernek Başkanı Ümit Aslan ile yazar Cemile Cereb’e verildi.

Aratos Felsefe Dergisi olarak 19. Yıl kutlama etkiliğinin ikincisi ise Mersin’de Kültürhane’de Hasan Canel’in “Kibele’nin Kadınları” Ahşap Heykel Sergisinin yer aldı ve “Antik Çağ’da Tarsus’ta Felsefe” belgesel film gösterisi gerçekleştirdi. Ayrıca, Uğur Pişmanlık’la söyleşi yapıldı ve Aratos Yayınları standına kitaplarını imzaladı.

Tarsus 2. Stoa Felsefe Festivali, 27-29 Mayıs tarihleri arasında Aratos dergisi, Tarsus Kent Konseyi ve Tarsus Belediyesi’nin ortak etkinliği olarak St. Paul Kilisesi Anıt Müze ve Gözlükule Kazı Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğin 3. Günü Pazar günü ise Mezitli Belediyesi, Mezitli Kent Konseyi’yle birlikte Mersin’de yapıldı. Festivalde bu yıl Tarsuslu gökbilimci filozof Aratos’tan yansımalar resim sergisiyle açılacak, devamında felsefe belgesel film gösterisi, felsefi bir tiyatro oyunu ve müzik dinletisi ile festivalin düşünsel yönünü oluşturan ve çeşili üniversitelerden değerli akademisyenlerin katılımıyla felsefe yapılacak.

Temel amacı, felsefenin toplumsallaşması, insanlarda bir bilinç yaratması ve aydınlanma olan felsefe çabalarımız, sanat dallarıyla da etkileşim içinde, üreterek ve paylaşarak Tarsus’un bir felsefe kenti olması yolunda sürüyor.

Biliyoruz ki felsefe olmadan aydınlanma olmaz,..”

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

İNKILÂP KİTABEVİ 96. YAŞINI TÜRK EDEBİYATININ ÇINARLARIYLA KUTLUYOR!

HATAYLI YAZARLAR DEFNE’DE BULUŞUYOR

ÇÜTAM'DA YAPAY ZEKÂ TARTIŞMASI

Antalya Çağdaş Türk Müziği Topluluğu’ndan Konser

GÖRME ENGELLİ PİYANİST EKREM ÖZCAN YILMAZ’A ÜSTÜN BAŞARI BELGESİ

YAZARIMIZ PROFESÖR AKDENİZ’DEN “BİLİM VE YAŞAM”KİTABI

ÇDSO’DA İKİ ÜNLÜ SANATÇI SAHNE ALDI

PROFESÖR NİMET KESER’DEN KİŞİSEL SERGİ

TÜRK TARİHİ SARIÇAM'DA CANLANIYOR

“EĞİTİM Ƞ SANAT” KARMA SERGİSİ DOLMABAHÇE SANAT GALERİSİ’NDE

RESSAM ONUR ARIKAN: “GAZİANTEP’TE AÇTIĞIM SERGİ BENİM İÇİN ÖZEL BİR ANI OLARAK KALACAKTIR”

Reyhan Uludağ'dan, “Bana Çizgini Anlat 1” sergisi

FİLM-SAN VAKFI VE GÖZ VAKFI ARASINDAKİ SANATSAL DAYANIŞMA GÖZ DOLDURDU

KAFKA KİTAP’TAN ÖLÜMSÜZLER ve YEDİ YILDIZ TAŞI!

ÇUKUROVA ROTARY KULÜBÜ MESLEK HİZMETLERİ ÖDÜLÜ TEKBİLEK’E VERİLDİ

Piyanonun duayeni Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası sahnesinde

“SANATI BELLİ KALIPLARA HAPSEDEN İDEOLOJİK YAKLAŞIMLARI KABUL ETMİYORUZ”

RESSAM ONUR ARIKAN SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇACAK

RESSAM ONUR ARIKAN SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇACAK

S.HALUK UYGUR’DAN ZOOM ÜZERİNDEN FOTOĞRAFÇILIK SÖYLEŞİSİ

Pub-Up Mavi Sahne’den farklı bir sanat deneyimi

 • BIST 100

  4.743%0,62
 • DOLAR

  18,8199% 0,08
 • EURO

  20,7204% 0,25
 • GRAM ALTIN

  1.184,3% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1954,095% 0,30
 • Perşembe 14.6 ° / 6.5 ° Orta kuvvetli yagmurlu
 • Cuma 13.9 ° / 2.4 ° Parçali Bulutlu
 • Cumartesi 12.4 ° / 5.4 ° Düzensiz Yagmur Mümkün