DÜNYA 16.10.2021 18:30:00 205 0
 • BIST 100

  1.809%0,00
 • DOLAR

  12,8170% 0,01
 • EURO

  14,5024% 0,23
 • GRAM ALTIN

  742,31% 0,99
 • Ç. ALTIN

  1224,8115% 0,99

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 14 11 0 3 18 36
2.Konyaspor 14 7 2 5 10 26
3.Hatayspor 14 8 4 2 9 26
4.Fenerbahçe 14 7 4 3 3 24
5.Alanyaspor 14 7 4 3 -2 24
6.Başakşehir FK 14 7 6 1 4 22
7.Fatih Karagümrük 14 6 4 4 3 22
8.Galatasaray 14 6 4 4 2 22
9.Adana Demirspor 14 5 4 5 2 20
10.Beşiktaş 14 6 6 2 0 20
11.Antalyaspor 14 5 6 3 -2 18
12.Gaziantep FK 14 5 6 3 -4 18
13.Altay 14 5 7 2 -3 17
14.Sivasspor 14 3 4 7 5 16
15.Giresunspor 14 4 6 4 0 16
16.Kayserispor 14 4 6 4 -4 16
17.Yeni Malatyaspor 14 4 9 1 -11 13
18.Göztepe 14 2 7 5 -7 11
19.Kasımpaşa 14 2 8 4 -8 10
20.Çaykur Rizespor 14 3 10 1 -15 10
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28
 • Salı 22.1 ° / 14.7 ° kırık bulutlar
 • Çarşamba 19.9 ° / 9.1 ° Hafif yağmur
 • Perşembe 16.5 ° / 8.1 ° Açık hava

ALMAN BAŞBAKANININ TEŞEKKÜRLÜ VEDA ZİYARETİNDE ERDOĞAN-MERKEL GÖRÜŞMESİ

Son resmi ziyaretinde  Almanya Başbakanı Merkel  Türkiye’ye iş birliği için teşekkür ederken, liderlerin  basın toplantısına koalisyon hükümetleriyle ilgili tartışma damga vurdu ve Merkel,” Başkanlık sistemi istemiyoruz,” dedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün İstanbul’a başbakan sıfatıyla son resmi ziyaretini düzenledi. Merkel, Tarabya'daki Huber Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. İki lider görüşmenin akabindeki öğle yemeğinin ardından basın mensuplarının karşısına çıktı.

İlk konuşmayı yapan ev sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, "16 senedir gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde Sayın Merkel her zaman sağduyulu ve çözüm odaklı bir yaklaşım sergiledi. Görev süresi boyunca Avrupa Birliği'nin (AB) içinden geçtiği krizlerde liderliği belirleyici oldu. İkili ilişkilerimizde zaman zaman sıkıntılı dönemler yaşasak da bunları aşmayı ve iş birliğimizi çok daha ileriye taşımayı her zaman başardık" dedi.

Merkel ile diyaloğun bölgesel meselelere çözüm geliştirme konusunda da sürdüğünü ifade eden Erdoğan, Merkel'e Suriye krizinin çözümüne yönelik gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür etti. 26 Eylül'de Almanya'da yapılan genel seçimlere de değinen Erdoğan, "Sayın Merkel'le yürüttüğmüz başarılı çalışmaların yeni hükümet döneminde de aynı şekilde devam etmesini temenni ediyorum" diye konuştu. Erdoğan, Merkel'e Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde verdiği desteklerden ötürü de teşekkür etti.

Erdoğan konuşmasının devamında Türkiye'nin Almanya ile ticaret hacmini 50 milyar dolara çıkarma hedefi bulunduğunu hatırlatarak, "Almanya'daki Türk toplumu ilişkilerimizin en önemli sosyal yönünü oluşturuyor, ortak zenginliğimizi teşkil ediyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Şansölyesi Merkel'in devlet ve diplomasi tecrübesinin etkisini hissettirdiği bir önemli  alanın Türkiye-Avrupa Birliği münasebetleri olduğuna işaret ederek, "Türkiye olarak tam üyelik yolunda önümüze çıkan onca zorluğa ve engele rağmen Sayın Merkel'in bu süreçteki müspet katkılarını her zaman takdirle hatırlayacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Şansölyesi Merkel ile bugünkü görüşmelerine ilişkin şu bilgileri verdi: "Nitekim Sayın Merkel'le bugünkü görüşmelerimizde ikili ilişkilerimiz başta olmak üzere gündemimizdeki meseleleri ayrıntılı şekilde ele aldık. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin geliştirilmesine verdiğimiz önemi teyit ettik. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, vize serbestisi, 18 Mart Mutabakatı'nın yenilenmesi başta olmak üzere kritik meselelerdeki beklentilerimizi değerli dostumla bir kez daha paylaştım. Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye'deki gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulunduk. İkili ticaret hacmimizin en kısa sürede 50 milyar dolar seviyesine ulaşmasını hedefliyoruz. Almanya'daki Türk toplumu, ilişkilerimizin en önemli sosyal yönünü oluşturuyor. Ortak zenginliğimizi teşkil ediyor."

Bu yıl Türkiye ile Almanya arasında 1961 senesinde imzalanan iş gücü anlaşmasının 60. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'nın kalkınmasına, çok kültürlü ve müreffeh bir ülke hâline gelmesine önemli katkılar yapan Türk toplumunun emeklerini bir kez daha takdir ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Şansölyesi Merkel'in görev süresi boyunca Türk toplumuyla geliştirdiği yakın temastan mutluluk duyduklarının altını çizerek şöyle devam etti: "Irkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığı ile ayrımcılık ne yazık ki Avrupa'daki Türk toplumunun başlıca sorunları olmaya devam ediyor. Saldırı, hakaret, düşmanca ve ayrımcı muamelelerde bulunan tüm faillere karşı etkin tedbirler alınması büyük önem taşıyor. Kültürel ırkçılığın toplumsal köklerinin kurutulması, Türklerin kendilerini Avrupa'da tam anlamıyla evlerinde hissetmelerine yardımcı olacaktır. Şansölye Merkel, bu sorunların çözümü konusunda daima samimi çaba göstermiştir. Halefinin de aynı gayret içerisinde olacağına yürekten inanıyorum. Sayın Şansölye'nin bundan sonra da Türk-Alman dostluğuna önemli katkılar sağlayacağına eminim."dedi

Türkiye'deki tutuklu Alman vatandaşlarının durumuna ilişkin bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ülkede yargının bağımsız olduğunu söyledi.

Yargının bağımsızlığını savunduklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'de de yargı bağımsızdır. Yargının vereceği veya verdiği karara benim bir Cumhurbaşkanı olarak müdahale etmem söz değil, “dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülteci anlaşmaları konusundaki soru üzerine şunları aktardı: “Mülteciler konusunda malumunuz Türkiye bu işin âdeta misafirhanesi durumunda. Malum 5 milyon Suriye'den var, Irak'tan var, Afganistan'dan 300 bin var. Bütün bunlara ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz. Ve bu insanları tabii bizim ötelememiz Yunanistan'ın yaptığı gibi, mümkün değil, yapamayız. Şu anda biz bunlara aynı şekilde ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz ve bu ev sahipliğimiz devam edecektir. Çünkü göçleri bugüne kadar uyguladığımız gibi aynen kabulleniyoruz. Bir taraftan biliyorsunuz briket evler yaparak o briket evlerde de onlara çadırlarda falan değil, o briket evlerde onları ağırlamayı da ayrıca bir görev telakki ettik. Şu an itibarıyla 60 bini aşkın briket evi bitirdik, hedefimiz bunu 100 binin üzerine çıkarmak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Şansölye ile çalışmak nasıldı?" sorusuna şu karşılığı verdi: “16 yıl kısa bir süreç değil. Benim de 19 yılım var. Bu süreç içerisinde birçok dünya lideriyle bir arada çalıştık, görüştük. Tabii Sayın Şansölye özellikle Almanya'nın idaresinde, yönetiminde gerçekten başarılı bir sürece imza attı. Belki koalisyon hükûmetleri olmamış olsaydı Almanya, Türkiye ilişkileri çok daha farklı bir yere ulaşabilirdi, fakat koalisyon hükûmetleri de tabii çalışmayı her zaman zorlaştırıyor. Geçmişte bizdeki koalisyon hükûmetleri de çok çok başarısız olmuştur, hiçbir netice alamamıştır. Başkanlık sistemine geçmemizle birlikte biz bu koalisyonlardan kurtulduk ve yoğun bir çalışmanın içerisine girdik. Temennimiz odur ki yeni yönetimle bu başarılı süreci aynen devam ettiririz. Zira Almanya'da ciddi manada bir Türk potansiyeli var ve bu insanlar da orada sağlıklı bir yaşamın sürecini inşallah görmek, yaşamak istiyorlar. Onlar orada mutlu oldukça Türkiye-Almanya arasındaki bu mutluluğu yaşamak istiyoruz. Hedef de 50 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşalım istiyoruz."

Almanya Şansölyesi Merkel'in, "Koalisyon ortaklarımla çalışmaktan mutlu olmadığım anlaşılmasın. Alman hükûmetlerinin özelliği budur, koalisyonlar bizim yapımıza uygundur. Biz bir başkanlık sistemi uygulamak istemiyoruz" sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zaman zaman şikâyetlerinizi bana aktardınız" dedi. Almanya Şansölyesi Merkel de "Doğrudur, hayat böyle, fakat buna rağmen güzel" yorumunu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da torununun kendisine "Dede, ne yapacaksın hayat böyle" dediğini aktardı.

MERKEL: “FİKİR AYRILIKLARINA RAĞMEN TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER KURULMASI İÇİN ÇABA GÖSTERDİM”

Almanya Başbakanı Merkel ise konuşmasında fikir ayrılıklarına karşın görev dönemi süresince Türkiye ile iyi ilişkiler kurulması için çaba gösterdiğini ifade etti. Almanya'ya işçi göçünün 60. yılı ve Türkiye'de yaşayan 3 milyonu aşkın Türk kökenliler gibi iki ülkeyi birbirine bağlayan çok fazla neden olduğunu hatırlatan Merkel, Covid-19 aşısını geliştiren Dr. Uğur Şahin ile Prof. Özlem Türeci'nin, göçmenlerin Almanya'ya katkısının son olumlu örneği olduğunu vurguladı.

Erdoğan ile görüşmesinde iki ülkeyi ilgilendiren konuların yanı sıra haklarındaki yurt dışına çıkma yasağı nedeniyle Türkiye'den ayrılamayan Alman vatandaşları ile insan hakları konusunun da gündeme geldiğini belirtti. Merkel, "Terörizm suçlamasının ne zaman geçerli olacağı konusunda farklı yaklaşımlarımız var" diye kouştu.

Türkiye-AB ilişkilerinin ve yasa dışı göçle mücadele konusunu da ele aldıklarını belirten Merkel, Türkiye'nin Suriyeli mülteciler konusunda "olağanüstü bir hizmette bulunduğunu" söyledi. Erdoğan ile görüşmelerinde Afganistan, Taliban ve Libya gibi konuların da gündeme geldiğini belirten Merkel, iki ülkenin karşı karşıya kaldığı sel ve orman yangınları gibi çevre felaketlerine de değindi. Paris İklim Anlaşması'nın onaylanmasından ötürü Türkiye'yi tebrik eden Merkel çevre dostu teknolojiler konusunda Almanya'nın Türkiye'ye desteğinin süreceğini vurguladı.

Almanya Başbakanı, "Aşılacak çok fazla zorluk var, ancak bu müzakere ve iletişim ile gerçekleşebileceğine inanıyorum. İnsan hakları, Kıbrıs sorunu gibi konulardaki görüş ayrılıklarını aşmak çok zor olsa da bazılarını çözmeyi başardık. 16 yıl hepsi için yeterli olmadı. Bu nedenle iş birliği ve kimi zaman yaşanan görüş ayrılıklarına karşın diyalog içinde kalma çabalarından dolayı teşekkür ederim" dedi.

Merkel: Başkanlık sistemi istemiyoruz

Basın mensuplarının sorularına da yanıt veren iki lider, Türkiye'de tutuklu Alman vatandaşları konusundaki soruda ise farklı yaklaşımlar sergiledi. Almanya Başbakanı Merkel bu konuda diyalog içinde kalmanın önemli olduğunu belirtirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye'de yargının bağımsız olduğunu vurguladı. Erdoğan, "Türkiye'de yargı bağımsızdır. Yargının verdiği ya da vereceği karara benim bircumhurbaşkanı olarak müdahale etmem söz konusu değildir" dedi.

İki lider, bir basın mensubunun geçen 16 yıl içinde birbirlerini nasıl değerlendirdikleri sorusuna da yanıt verdi. "Biz burada okuldaki gibi birbirimize not vermek için bulunmuyoruz, biz iş birliğimize önem atfettik" diyen Merkel, insan hakları ve bireysel özgürlükler konusunda eleştirilerde bulunduğunu ancak bakış açısı farklılıklarına karşın çözüm aramaya öncelik verdiğini belirtti. Merkel, iki ülkenin jeostratejik açıdan birbirine bağımlı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "16 yıl kısa bir süreç değil… Bu süreç içerisinde birçok dünya liderleriyle bir arada çalıştık görüştük, Sayın Merkel özelikle Almanya’nın yönetiminde, idaresinde başarılı bir sürece imza attı. Bundan sonraki süreçte de özellikle belki koalisyon hükümetleri olmamış olsaydı Almanya-Türkiye ilişkileri çok farklı bir yere ulaştırabilirdi.. Koalisyon hükümetleri çalışmayı her zaman zorlaştırıyor. Bizim başkanlık sistemine geçmemizle biz bu koalisyonlardan kurtulduk ve yoğun bir çalışmanın içine girdik" diye konuştu. Merkel ise "Benim koalisyon ortaklarımla çalışmaktan mutsuz olduğum anlaşılmasın, Alman hükümetlerinin özelliği budur, biz başkanlık sistemi istemiyoruz…" dedi.

Almanya Başbakanı Merkel geçen sene partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) genel başkanlığını Kuzey-Ren Vestfalya Başbakanı Armin Laschet'e devretmiş ve bir daha başbakanlığa aday olmayacağını açıklamıştı. Almanya'da 26 Eylül'de yapılan genel seçimlerden zaferle çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD) olası koalisyon ortakları Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile koalisyon ön görüşmeleri başlattı. Söz konusu üç partinin yakın bir tarihte koalisyon hükümeti kurmasına kesin gözüyle bakılıyor. (Cumhurbaşkanlığı İnternet Sitesi ve DW Türkçe Haber Sitesi)

 Rusya İkinci Kez Hipersonik Füze Denemesi Yaptı

Japonya ve İsrail Sınırlarını Kapattı

Avrupa Konseyi'nde Kavala ve Alevi Dosyaları Gündemde

İran'la yapılan Nükleer Görüşmelerin Ardından Taraflar İyimser

Biden’dan Omicron Varyantı Açıklaması

ABD Afganistan Özel Temsilcisi Katar’a Gidiyor

Dünyada ‘Omicron’ Telaşı

Moskova: ‘‘27 Rus Diplomat Daha ABD’den Ayrılacak’’

"KIBRIS TÜRK HALKININ EGEMEN EŞİTLİĞİNİN VE EŞİT ULUSLARARASI STATÜSÜNÜN TESCİL EDİLMESİ, ÇÖZÜMÜN ANAHTARIDIR’

Rusya,“Ukrayna’yı İşgal Planı İddiası ABD Propagandası”

İngiltere’den Omicron Varyantına Karşı Yeni Tedbirler

Latin Amerika’da Bir Yılda 4 Bin Kadın Cinayeti İşlendi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÜRKMENİSTAN’DA

Türkiye 5 Afrika Ülkesine Sınırlarını Kapadı

Af Örgütü'nden Türkiye'ye Karşı İhlal Prosedürü Çağrısı

İngiltere 8 Afrika Ülkesinden Uçuşları Askıya Aldı 

Tunus 487 Göçmeni Denizden Kurtardı

ABD'den Ukrayna'nın Toprak Bütünlüğüne Destek

HASSAS DURUMDAKİ MÜLTECİLERE AB’DEN YENİ DESTEK

SCHENGEN BÖLGESİNE GİRMEK İÇİN 3. DOZ AŞI VE NEGATİF PCR TESTİ  ŞARTI GELDİ

Ukrayna’dan Rusya’ya Saldırı Uyarısı