Adana; büyük bir sanayi sitesine daha kavuşuyor

Rusya Türk domatesinin kotasını 250 bin tona çıkardı

İHRACATTA ARTIŞ REKORTMENİ AHKİB

01 Burda’yaSıfır Atık Belgesi

KKTC'nin Yerli Otomobili Günsel, Adanalı Mühendislerin İmzasını Taşıyor

YD-ÜFE yıllık yüzde 37,56 arttı, aylık yüzde 0,76 azaldı

ASHİB URGE PROJESİYLE YENİ PAZARLARA ULAŞIYOR

Çin’e kuru meyve ihracatı yüzde 21 arttı 

Zeytinyağı ihracatı yüzde 20 arttı

TÜRKİYE ELEKTRİĞİNİN %8,44’ÜNÜ RÜZGARDAN KARŞILADI

"KORONAVİRÜS FIRSATÇILARI İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR"

AHBİB 40’I AŞKIN ÜLKEDE İHRACATINI ARTIRDI

Feyzioğlu: "CMK tarifesinden KDV alınmasını kaldırmak zorundayız"

İşlenmiş doğal taş ihracatı 1 milyar doları aştı

DİSK, "İşsize ve işçiye derman olamayan fon:İSF"

Bankalar EFT ve havale ücretlerine zam yaptı

İkinci el araç satışı durma noktasında

Memurlar ek zam istiyor

BASK: “MEMUR VE EMEKLİ AYLIKLARINA EK ZAM KAÇINILMAZ OLMUŞTUR”

Yılbaşında en çok beyaz et tükettik

Sürdürülebilir üretim yapanlar gelecekte var olacak

Adana ESOB: "AVM ve zincir marketler sorunu çözülmeli"

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  Başkanı Niyazi Göger, küçük esnafın en önemli sorunlarından bir tanesinin AVM ve zincir marketler konusu olduğunu ve sorunun çözümü noktasında devletten destek beklediklerini söyledi

AK Parti Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger'in davetlisi olarak ESOB Eğitim ve Hizmet Binasında düzenlenen kahvaltılı toplantıda esnaf temsilcileriyle bir araya geldi.

Esnaf Odası Başkanlarının yoğun katılım sağladığı toplantıda, esnaf ve sanatkarların genel durumu, sorunları, çözüm önerileri, pandemi döneminin ekonomik etkileri hakkında karşılıklı görüş alışverişi yapıldı.

Toplantının açılışında yaptığı konuşmada esnaf ve sanatkarın genel durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, günlük kazanıp, günlük harcayan esnaf ve sanatkarın en önemli sorunlarından bir tanesinin AVM ve zincir marketler konusu olduğuna dikkati çekerek, sorunun çözümü konusunda devletten destek beklediklerini dile getirdi.

Adana'da 52 bin civarı kayıtlı esnafın faaliyet yürüttüğünün altını çizen Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, "Çim biçme makinesinden araç lastiğine kadar her türlü ürünün satışını yapan AVM ve zincir marketlerin neden olduğu haksız rekabet tüm esnaflarımızı ciddi anlamda olumsuz yönde etkiliyor. Her geçen gün sayıları hızla artan AVM ve aynı sokakta yan yana, karşı karşıya faaliyet gösteren zincir marketlerin şehir içinde açılmalarına izin verilmemesi, sattıkları ürün çeşitliliğine sınırlama getirilmesi, açılış ve kapanış saatlerinin yeniden belirlenmesi ve haftanın bir günü tatil edilmeleri gibi düzenlemelerin devletimiz tarafından hayata geçirilmesi, haksız rekabeti ortadan kaldıracağı gibi esnaf ve sanatkarlarımıza da rahat bir nefes aldıracaktır. Hükümet temsilcileri olarak burada sizlere büyük görev düşüyor. Sizler destek verirseniz esnaf ve sanatkarlarımızın sorunları kısa zamanda çözüme kavuşacaktır" dedi.

Birlik Başkanı Niyazi Göger'in konuşmasının ardından söz alan esnaf odaları başkanları da sektör bazında yaşanan sorunları ve devletten beklentilerini dile getirdi.

AK Parti Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci de tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik piyasaların pandemiden olumsuz yönde etkilendiğini, en fazla zararı ise alt gelir gurubu ile esnaf ve sanatkarların gördüğüne dikkati çekti. Devletin sürecin zararını en aza indirmek adına ekonomik ve sosyal alanda gerekli çalışmaları yaptığını ve yapmaya devam ettiğini kaydeden Milletvekili Ahmet Zenbilci, "Hükümetimiz düşük faizli krediler, desteklemeler, borç ertelemeleri gibi düzenlemelerle özellikle alt gelir gurubu ile esnaf ve sanatkarımızın cebine para girmesi için milyarlarca liralık kaynak aktardı. Hastalık tehlikesi henüz geçmedi, ancak aşıyla ilgili umut verici çalışmalar var. Bu çalışmalar nihayete erip, hastalık tehlikesi azaldığında ekonomik anlamda çok daha fazla olumlu gelişmeler yaşayacağız" diye konuştu.

Milletvekili Ahmet Zenbilci, kendisine iletilen sorunların çözümü noktasında gerekli çalışmaları yapacağını ve konunun takipçisi olacağını da sözlerine ekledi.(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ