Türkiye'de yangınlarda son durum: 98 yangının 88'i kontrol altında; dört can kaybı var

ORMAN YANGINI İLE KARŞILAŞINCA YAPILMASI GEREKENLER

Yeni Vakalar İlk Kabine Toplantısında Masaya Yatırılacak

Esendemir: "Gazeteci kisvesiyle etnik ayrımcılık yapılmamalıdır"

YAKUT EKİPLERİ SAHADA YAKUT HAYAT KURTARDI

Türkiye'deki yangın uçakları: Akdeniz ülkelerinin kaç yangın söndürme uçağı var?

Atmış, "Yangınlar yanlış ormancılık politikası sonuçlarıdır"

Nacar: Aşı toplum sağlığı için önemli

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Çevresel sorunlar, adalet-menfaat terazisinin bozulmasıyla ilgili”

TÜRKİYE'NİN 41 YERİNDE ORMAN YANGINI ÇIKTI

Ünlüler orman yangınları için çağrıda bulundu 

AİLE HEKİMLERİNDEN 2 GÜN İŞİ BIRAKMA EYLEM KARARI

Tabip Odası Muhtarlardan Destek İstedi 

MHP'li Avcı, “Basının yerli ve milli kalabilmesi şart”

BAŞKAN ERDEM’DEN 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI MESAJI

ÇGC,“Anadolu Basını kurbanlık oldu”

FEYZİOĞLU,"BAROLARIMIZIN HEDEF GÖSTERİMESİ YANLIŞTIR"

TGF : “24 Temmuz Bayram değil, dayanışma günü”

MSB: "Kaş açıklarında içinde 45 kişinin bulunduğu tekne battı"

98. YILDÖNÜMÜNDE DE LOZAN ZAFERİ ULUSAL VARLIĞIMIZIN GÜVENCESİ

Esendemir: "Basın sansürden kurtulmadıkça özgürlük hayal"

ADANA BAROSU,“BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE HAKLI MÜCADELE KAZANDI”

Adana Barosu Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Melih Bulu’nun görevden alınması hakkında “Haklı mücadele kazandı” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada;“Boğaziçi Üniversitesi’ne, öğretim üyelerinin iradesine aykırı bir şekilde atanan Rektör Prof. Dr. Melih Bulu, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alındı.

Öğretim üyeleri, öğrencileri ve Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının aylar süren ısrarlı eylemleri karşısında Boğaziçi’nde, haklı mücadele kazandı.

Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan katılımcılığı ve çoğulculuğu yok sayan üniversitelere rektör atama biçimi; ülkemizi bilimsel açıdan çoraklaştırmakla kalmayıp bu yöntemle demokratik değerler de yok sayılmaktadır.

Akademik çevreler tarafından, 1982 Anayasası ile kurulan Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kaldırılması talep edilirken, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapılan düzenleme ile üniversitelerin iradesi tamamen ortadan kaldırılmıştır. Ülkedeki bilim insanlarının kendi üniversiteleriyle ilgili iradesi, tek kişiye, Cumhurbaşkanına bağlanmıştır.

Bilim insanlarının iradesinin yok sayıldığı bir rektör atama sistemi üniversiteleri güçsüz ve işlevsiz kılar. Bu yanlıştan vazgeçilmelidir. Bilimin aradığı şartlar gözetilmeli ve üniversiteler özgürleştirilmelidir.
Amacı bilimsel çalışmalar yapmak olan üniversitelere hiç kimse gölge etmemelidir. Her konuda araştırma yapan yetkin insanların iradesine saygı gösterilmeli ve öğretim üyeleri tarafından seçilecek kişilerin rektör olmasının yolu açılmalıdır.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Melih Bulu tecrübesinden(!) ders çıkarılmalı ve üniversiteler evrensel, bilimsel ve özerk niteliğe kavuşturulmalıdır.

Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

Üniversitelerin hak ettikleri özgürlüğe ve saygınlığa kavuşturulması; sadece üniversitelerin, öğrencilerin ve akademisyenlerin değil memleketin meselesidir.” İfadelerine yer verildi.

(VŞ)