FRANSA DIŞİŞLERİ: “DAĞLIK KARABAĞ’IN BAĞIMSIZLIĞINI TANIMIYORUZ”

AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM TALEBİNE DIŞİŞLERİ’NDEN TEPKİ

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN TÜRKİYE’YE SERT YAPTIRIMLAR TALEBİ

Maradona için Arjantin'de 3 günlük yas ilan edildi

Dışişleri'nden Fransız Senatosu'na: Ciddiye alınamayacak kadar gülünç

Biden New START'ı yenileyecek mi?

İngiltere Maliye Bakanı Sunak, " İşsiz sayısı bir milyon artacak"

AB Komisyonu Başkanı'ndan aşı açıklaması:"Tünelin ucunda ışık göründü"

AB'nin turizm gelirleri yüzde 50 düştü

4. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi Başlıyor

 Borrell: Türkiye ile ilişkiler 'kritik bir anda'

Azerbaycan ordusu Kelbecer'e girdi

Rusya'dan ABD'ye tepki

Biden'den 'Devri sabık yaratmayacağız' mesajı

Papa, "Göçmenler Hristiyanlık için bir tehdit değil"

Dışişleri'nden AB, İtalya ve Almanya'ya nota

Suudi Aramco petrol dağıtım istasyonuna füze saldırısı

Macron: "Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır, müdahale edemeyiz"

BİDEN'IN KABİNESİ ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

TÜRKİYE,  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE KONUSUNDAKİ ONAYLAMADIĞI  PARİS ANLAŞMASINA İTİRAZINI YİNELEDİ

PTT AŞ'DEN "TÜRKİYE-VENEZUELA ÖZELGÜN ZARFI

ABD, Küba'ya solunum cihazı satılmasını engelliyor

ABD'li şirket tarafından satın alınan IMTMedical AG ve Acutronic adlı iki solunum cihazı üreticisi, Küba'yla ticari faaliyetleri durdurduklarını açıkladı.

Küba’nın Covid-19 salgınıyla mücadelede tüm dünyadaki sağlık iş birliği her geçen gün genişlerken, ABD’nin Küba’ya uyguladığı insanlık suçu olan abluka da sürmeye devam ediyor. ABD ablukası şimdi de Covid-19’la mücadelede kilit öneme sahip olan solunum cihazlarının Küba halkına ulaştırılmasını engelliyor. Küba, ilaç ve tıbbi malzeme temini için 60 ABD şirketiyle görüşme yapmış, bunlardan sadece ikisinden yanıt alabilmişti. Küba’ya solunum cihazı sağlayan bu iki şirketi satın alan bir başka ABD şirketi, Küba’ya yapılan sevkiyatın askıya alındığını bildirdi.

Cihazların üretimini yapan IMTMedical AG ve Acutronic şirketlerinin, bir diğer ABD’li firma olan Vyaire Medical Inc. tarafından satın alınmasının ardından Küba’yla olan ticari ilişkilerinin sona erdiği açıklandı. Böylece, ABD’nin Küba’ya uyguladığı soykırım politikasına yeni bir halka daha eklenmiş oldu.

Küba Dışişleri Bakanlığı Latin Amerika ve Karayipler Bürosu Genel Müdürü Eugenio Martínez Enríquez Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu iki şirketin artık Küba’yla ticari faaliyette bulunmayacağını bildirdi.

Trump yönetimi tarafından teşvik edilen bu yeni skandal, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, koronavirüs yüzünden binlerce yaşamın tehlikede olduğu ve bu sebeple “tüm yaptırımların askıya alınması” gerektiğini söylediği açıklamasından sadece birkaç saat sonra ortaya çıktı.

ABD yönetimi, Küba halkına karşı insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de Çin’den Küba’ya gönderilen tıbbi dayanışma malzemeleri abluka yüzünden Küba’ya ulaşamamıştı.

Küba’nın uzak ülkelerle ticaret yapmaya zorlanması ve dolayısıyla daha yüksek nakliye masraflarıyla karşılaşması yüzünden, 2019 yılı boyunca ABD ablukasının Küba’ya yalnızca sağlık alanındaki zararı 160 milyon dolar oldu.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ