DÜNYA 24.01.2023 09:07:00 466 0

AB Ukrayna'ya Yeni Askeri Yardımda Anlaştı

Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanları, 9-10 Şubat'ta yapılacak olağanüstü AB zirvesinden önce Brüksel'de toplandı. Toplantıda Ukrayna'ya yeni askeri yardım paketi üzerinde anlaşmaya varıldı.

Almanya Kiev'e Leopard tankları göndermesi için her gün daha fazla baskı altında kalırken Avrupa Birliği dışişleri bakanları bugün Ukrayna için 500 milyon Euro (542 milyon dolar) askeri yardım üstünde anlaşmaya vardı.

AB'nin Ukrayna'ya yedinci yardım paketi, 27 ülkenin dışişleri bakanları Brüksel'de buluştukları sırada geldi. Son olarak geçen hafta Batılı ülkeler Ukrayna'ya muharip tanklar göndermekte başarısız olmuş, ancak milyarlarca dolarlık destek sözü vermişti.

İsveçli ve Çek yetkililer, dışişleri bakanlarının 500 milyon Euro'luk paketle birlikte AB'nin Ukrayna'daki askeri eğitim misyonu için ek 45 milyonluk "öldürücü olmayan ekipmanı" onayladıklarını söylediler.

AB dönem başkanı İsveç, Twitter mesajında "Ukrayna silahlı kuvvetlerine verdiğimiz desteği kararlılıkla sürdürüyoruz" dedi.

Öte yandan toplantıya gelen birçok bakan Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard tankları gönderme izni vermesinin kilit önemde olduğunu söyledi.

Almanya'nın Leopard tankları Avrupa'da çeşitli ülkelerin orduları tarafından kullanılıyor. Bu tanklar Rusya işgaline karşı savaşan Ukrayna için ideal tanklar arasında görülüyor, ancak Berlin'in tankların satışına izin vermesi gerekiyor. Berlin ise izni verme konusunda hala direniyor.

Polonya, Ukrayna'ya elindeki Leopard tanklarından göndermek için Almanya'dan izin isteyeceğini ve diğer ülkelerin de yapması halinde izni beklemeden tankları Ukrayna'ya gönderebileceğini söyledi.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics Brüksel'deki toplantıya geldiği sırada "Bu noktada savaşçı tankların neden sevk edilemediğini açıklamak için iyi bir bahane yok" dedi.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, tankların bir gün daha bekletilmemesi gerektiğini söylerken, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu 'Avrupa'nın motoru' olarak görülen Almanya'nın Ukrayna'ya yardım etme konusunda özellikle sorumluluğu olduğunu söyledi. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Avrupalılar'ın Ukrayna'ya ihtiyacı olan şey konusunda şimdi yardım etmemeleri halinde Rusya'nın savaşı kazanabileceğini söyledi.

Bir AB diplomatı ise Almanya'nın baskı altına alınmayı sevmediğini ve bunun yapıcı olmayabileceği uyarısında bulunduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Pazar günü toplantıda

Berlin'in Polonya'nın önünde durmayacağı şeklindeki yorumlarını açıklamayı reddetti. Baerbock yalnızca "Ukrayna'yı savunmak için elimizden gelen her şeyi yapmak önemli" dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un merkez sol Sosyal Demokrat Partisi, Batı’nın savaşı alevlendirebilecek ani hamlelerden kaçınması gerektiği görüşünde. Ancak birçok AB müttefiki Almanya'nın bu tutumunu reddediyor ve Rusya'nın şimdiden 11 aydır devam eden Ukrayna işgalini sürdürmekte kararlı olduğunu söylüyor.

AB, Rusya'ya karşı onuncu yaptırım paketi üzerinde çalışırken, Macaristan ise Rusya'ya daha fazla yaptırıma karşı olduğu sinyalini verdi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto "Savaşı daha fazla uzatacak ve gerilimin tırmanmasına neden olabilecek tüm kararlar çıkarlarımıza aykırı. Yaptırımların Avrupa'yı çıkmaz yola ittiği kanıtlanmış durumda" diye konuştu.

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

Fransa’dan Ukrayna’ya "Tank Değil Top" Sözü

Kuzey Irak’taki TSK Üssüne Roketli Saldırı:Can kaybı ve hasar yok

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Sarıkamış’ta Bir Araya Geldi

Blinken'dan İki Devletli Çözüm Vurgusu

Rusya ve İran Bankacılık Sistemlerini Birleştiriyor

“Türkiye Kuzey Irak’taki Karakol Sayısını Arttırdı”

“DÜNYA YOLSUZLUKLA MÜCADELEDE BAŞARISIZ”

İRAN, RUSYA-TÜRKİYE-SURİYE ÜÇLÜ FORMATINA KATILDI

Pakistan'da Camiye saldırı:93 Ölü

Biden: "ABD Ukrayna'ya F-16 Göndermeyecek"

ŞENTOP, İSİPAB 17. KONFERANSI'NDA DÖNEM BAŞKANI OLARAK KONUŞTU

"Ukrayna'nın Yeniden Yapılanma İçin 1 Trilyon Dolar Gerekebilir”

ABD, “İran’a Saldırının Arkasında İsrail Var Görünüyor”

Paludan Bu Kez Kopenhag’da Kuran Yaktı

BM,“İslam Dini Kadının Eğitimini Yasaklamıyor”

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine Saldırı:1 ölü 2 yaralı

Çavuşoğlu, Pompeo’nun İddialarına "Abartı ve çifte standart" dedi

ABD Kongresinden Türkiye'ye şantaj

BM,"Suriyeliler'in Yüzde 70’i İnsani Yardıma Muhtaç"

Dünyanın Gözü Ukrayna'ya Gönderilecek Tanklarda

Eski Bakan Pompeo'dan Türkiye'yi Hedef Alan İddialar

 • BIST 100

  4.743%0,62
 • DOLAR

  18,8199% 0,08
 • EURO

  20,7204% 0,25
 • GRAM ALTIN

  1.184,3% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1954,095% 0,30
 • Perşembe 14.6 ° / 6.5 ° Orta kuvvetli yagmurlu
 • Cuma 13.9 ° / 2.4 ° Parçali Bulutlu
 • Cumartesi 12.4 ° / 5.4 ° Düzensiz Yagmur Mümkün