Prof. Dr. Tuncel, LGS Şampiyonlarından Giray’ı Kutladı

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Mezunlarını Uğurladı

2021 YKS Adana Sonuçları açıklandı

Çukurova Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Mezunlarını Uğurladı

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Mezunlarını Uğurladı

Bakan Ziya Selçuk,"Okullar 6 Eylül'de açılacak"

Çukurova Üniversitesinden Sağlık Ordusuna Yeni Neferler Katıldı…

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi 280 Mezununu Uğurladı

ÇÜ Pozantı MYO’ da Mezuniyet Sevinci…

ÇÜ Eğitim Fakültesi 700 Öğretmen Adayını Daha Uğurladı

Bakan Selçuk,"Okullar 6 Eylül'de açılacak" 

Rektör Prof. Dr. Tuncel Baba Ocağında…

Sabancı Üniversitesi Online Lise Yaz Okulu Adanalı öğrencileri ağırladı

ÇÜ Eczacılık Fakültesi İlk Mezunlarını Verdi

284 Hekim Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinden Mezun Oldu

DİLEK SABANCI EĞİTİM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Çukurova Üniversitesi'nde Öğrenci Sempozyumu   

Tapu & Kadastro personeline video konferanslı eğitim

YENİ FAKÜLTELER KURULURKEN BAZI FAKÜLTELER KAPATILDI

Çukurova Üniversitesi Yüksekokul Öğrencileri İçin Oryantasyon Düzenlendi

Sarıçam’a “Tarımda Yalın Üretim” Eğitimi

UĞRADIĞI KAYIPLAR SONRASI HAFTER ATEŞKESİ KABUL ETTİ.

Libya'nın doğu ve güneyini kontrol eden silahlı güçlerin lideri Halife Hafter Mısır'ın aracılık ettiği ateşkesi kabul ederek, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya hükümeti ile barış görüşmelerine başlamayı kabul etti.

Libya ordusunun taaruzlarıyla darbe alan Hafter Mısır'ın aracılık ettiği ateşkesi kabul etti

Hafter ve Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Aguila Salih Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah Sisi ile biraraya geldi.

Euronews Türkçe  internet sitesinde yer alan habere göre Sisi'nin duyurduğu yeni girişime göre taraflar 8 Haziran'da ateşkese gidecek ve yeni bir liderlik konseyi için seçimlere gidecek.

Trablus hükümetinden ateşkes ve seçim süreci ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Barış adımı Hafter'in kayıpları sonrası geldi

Kahire'de gerçekleştirilen görüşmeler sonrası yapılan açıklama Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin ülkenin batısında Hafter'in son kalesini de ele geçirmesinin ardından geldi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin son karşı atakları ile Hafter'in geçtiğimiz yıl nisan ayında Trablus'u ele geçirmek için başlattığı askeri harekat başarısızlıkla sonuçlanmış oldu.

Ocak ayında Rusya'da yapılan barış görüşmelerindeki anlaşmayı imzalamayı reddederek Moskova'yı terk eden Hafter bu kayıp sonrası Salih tarafından hazırlanan siyasi girişimi kabul etmek zorunda kaldı.

Aguila'nın teklifinde yeni bir anayasa hazırlamak için uzmanlar ve entellektüellerden oluşan bir komite kurulması ardından da başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılması bulunuyor. Buna göre geçiş sürecinde de oluşturalaca başkanlık konseyinin liderliğini UMH Başbakanı Fayiz el Sarrac yapacak ve üyeler Libya'nın doğusu, batısı ve güneyinden temsilciler tarafından belirlenecek. Ayrıca tüm yabancı askerler ülkeyi terk edecek.

Bilindiği gibi Hafter'i Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır desteklerken Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni Türkiye ve Katar destekliyor.

Libya ordusu Sirte'yi Hafter güçlerinden almak için operasyon başlattı

Libya'da hükümet, Hafter'in Trablus yakınlarındaki son kalesi Terhune'de kontrolü sağladı

Libya Ordusu 'Zafer Yolları' isimli yeni bir harekat başlattı

Libya Ordusu, sahil kenti Sirte, Cufra Askeri Hava Üssü ve çevresindeki bölgeleri, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerden kurtarmak için "Zafer Yolları" isimli yeni bir harekat başlattığını duyurdu.

Libya ordusuna bağlı Sirte-Cufra Ortak Operasyon Dairesi basın biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, başkentin yaklaşık 450 kilometre doğusundaki sahil kenti Sirte, buranın güneyindeki Vişke bölgesi, ülkenin ortasındaki Cufra Askeri Hava Üssü ve çevre bölgelerini Hafter'e bağlı milislerden kurtarmak için Zafer Yolları isimli yeni bir harekat başlatıldı.

Libya Ordusu Resmi Sözcüsü Albay Muhammed Kununu da yaptığı yazılı açıklamada, orduya bağlı hava unsurlarının, Sirte çevresindeki Hafter milislerine yönelik 5 hava harekatı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Kununu, Hafter milislerine, silah bırakma ve adalete teslim olma çağrısı yaparak, Sirte'nin önde gelenlerine de "şehrin savaş felaketiyle yüzleşmemesi" çağrısını yinelediklerini vurguladı.

Libya ordusuna bağlı birliklere, Sirte'yi milislerden temizlemeleri yönünde talimat verildiğini aktaran Kununu, "kentte devlet otoritesini tahkim etmekten tereddüt etmeyeceklerini" kaydetti.

Paralı askerlerin Sirte'den "kaçtığı" belirtilmişti

Libya Ordusu dün yaptığı yazılı açıklamada, Sirte'deki "milis ve paralı askerlerin büyük bir panik içinde kentten kaçışının gözlendiğini" paylaşarak, kentin ileri gelenlerinin "Sirte'yi barışçıl yollarla Libya hükümetine teslim etmeyi önerdiğini" aktarmıştı.

Hafter milislerine karşı üst üste başarılar elde eden Libya ordusu, son günlerde önce başkentin güneyindeki Trablus Uluslararası Havaalimanı, ardından da tüm Trablus il sınırında kontrolü sağladı.

Libya ordusu, başkentin 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune kenti ve buranın da güneydoğusundaki Beni Velid şehirlerini Hafter milislerinden arındırmıştı.

Hafter milislerini tüm bu geniş alandan çıkartan Libya ordusu, dün yeni hedeflerinin milislerin işgalindeki Sirte, Cufra ve güneydeki petrol sahaları olduğunu duyurmuştu.