BM, yedi ülkenin oy hakkını askıya aldı

İtalya'da hükümet krizi

ABD Somali'deki askerlerini çekti ama,komşu ülkelere kaydırdı

Navalnıy hakkında 30 gün tutuklama kararı

DSÖ Genel Direktörü: Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde

AB TÜRKİYE TRAFİĞİ ARTTI

Rus muhalif lider Navalnıy, Moskova'da gözaltına alındı

Çin ekonomisi yüzde 2,3 büyüdü

Biden'ın ilk kararnameleri hazır

Yıldız'a KKTC'de önemli görev

Filipinler'de helikopter kazasında 7 kişi öldü

İran: "ABD diplomatlarımızı hedef alıyor"

Üç büyük Avrupa ülkesi İran'a karşı

Paris'te protesto

Filistin yaza seçimlere hazırlanıyor

BM tarafları anlaştırdı: Libya’da geçiş hükümeti oluşturuluyor

Hindistan-ABD ilişkileri S-400 alımı nedeniyle geriliyor

“BİDEN YÖNETİMİNDE ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİ İÇİN İYİMSER OLMAK OLASI DEĞİL"

WhatsApp geri adım attı

3 bin göçmen ABD yollarında

KKTC’de COVID-19 Aşısı Yaptırmak İsteyenlerin Oranı Yüzde 46

TRUMP’TAN DONANMAYA ‘İRAN GEMİLERİNİ GEREKİRSE VURUN’ EMRİ

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan gemilerini açık denizlerde “taciz eden herhangi bir İran hücumbotunun” Amerikan donanmasınca vurulması talimatını verdiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump Amerikan Donanmasına emir verdi. Donanma, ABD gemilerini taciz ederlerse İran'a ait gemileri imha edebilecek

Trump, açıklamayı Çarşamba günü Twitter üzerinden yaptı.

Trump’ın bu açıklaması, İran Devrim Muhafızları donanmasına ait 11 teknenin geçen hafta Basra Körfezi’nde ABD gemilerine yaklaşmasının ardından geldi.

Uzun süredir uzlaşmazlık yaşayan Amerika ile İran arasında 2016 ve 2017 yıllarında da Körfez’de benzer gerginlikler yaşanmış, ABD donanmasına gerektiğinde İran botlarına ateş açma emri verilmişti.

Trump, 22 Nisan Çarşamba günü resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “ABD Donanması’na, denizlerde gemilerimizi taciz etmeleri halinde tüm İran hücumbotlarına ateş edip yok etmeleri talimatını verdim” ifadelerini kullandı.

Trump’ın bu mesajı, İran Devrim Muhafızları Birliği’nin İran’ın ilk askeri uydusunu yörüngeye fırlattığını açıklamasının birkaç saat sonrasında geldi.

ABD askeri yetkilileri, Nisan ayının başında İran Devrim Muhafızları deniz güçlerinin Basra Körfezi’nde Amerikan gemilerine “tehlikeli bir şekilde çok fazla yanaştığını” söyleyerek bunun “kışkırtıcı” nitelikte olduğunu savunmuştu.

Trump'ın emri, İran Devrim Muhafızlarına ait 11 sürat teknesinin Körfez'deki ABD Donanması ve Sahil Güvenlik gemilerinin etrafını sarmasından bir hafta sonra geldi. Uluslararası sularda yaşanan olay, Amerikan gemilerinin bölgede yürüttüğü devriye faaliyeti kapsamındaki tatbikat sırasında gerçekleşti.

Olay sırasında ateş açılmazken, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon olayda İranlıların çarpışma riski taşıyan "tehlikeli ve provokatif davranışları" olduğunu söyledi. İran'a ait botların 9 metre kadar yaklaştığı belirtiliyor.

İran Devrim Muhafızları ise ABD Donnmasını "profesyonel davranmayıp ve provokatif davranış sergileyerek" kendi tatbikatlarına müdahale etmekle suçladı. ABD'nin nükleer programı nedeniyle yaptırım uyguladığı Tahran, Çarşamba günü başarılı bir şekilde askeri uydu gönderdiğini açıklamıştı.

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ