FRANSA DIŞİŞLERİ: “DAĞLIK KARABAĞ’IN BAĞIMSIZLIĞINI TANIMIYORUZ”

AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM TALEBİNE DIŞİŞLERİ’NDEN TEPKİ

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN TÜRKİYE’YE SERT YAPTIRIMLAR TALEBİ

Maradona için Arjantin'de 3 günlük yas ilan edildi

Dışişleri'nden Fransız Senatosu'na: Ciddiye alınamayacak kadar gülünç

Biden New START'ı yenileyecek mi?

İngiltere Maliye Bakanı Sunak, " İşsiz sayısı bir milyon artacak"

AB Komisyonu Başkanı'ndan aşı açıklaması:"Tünelin ucunda ışık göründü"

AB'nin turizm gelirleri yüzde 50 düştü

4. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi Başlıyor

 Borrell: Türkiye ile ilişkiler 'kritik bir anda'

Azerbaycan ordusu Kelbecer'e girdi

Rusya'dan ABD'ye tepki

Biden'den 'Devri sabık yaratmayacağız' mesajı

Papa, "Göçmenler Hristiyanlık için bir tehdit değil"

Dışişleri'nden AB, İtalya ve Almanya'ya nota

Suudi Aramco petrol dağıtım istasyonuna füze saldırısı

Macron: "Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır, müdahale edemeyiz"

BİDEN'IN KABİNESİ ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

TÜRKİYE,  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE KONUSUNDAKİ ONAYLAMADIĞI  PARİS ANLAŞMASINA İTİRAZINI YİNELEDİ

PTT AŞ'DEN "TÜRKİYE-VENEZUELA ÖZELGÜN ZARFI

TRUMP’TAN DONANMAYA ‘İRAN GEMİLERİNİ GEREKİRSE VURUN’ EMRİ

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan gemilerini açık denizlerde “taciz eden herhangi bir İran hücumbotunun” Amerikan donanmasınca vurulması talimatını verdiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump Amerikan Donanmasına emir verdi. Donanma, ABD gemilerini taciz ederlerse İran'a ait gemileri imha edebilecek

Trump, açıklamayı Çarşamba günü Twitter üzerinden yaptı.

Trump’ın bu açıklaması, İran Devrim Muhafızları donanmasına ait 11 teknenin geçen hafta Basra Körfezi’nde ABD gemilerine yaklaşmasının ardından geldi.

Uzun süredir uzlaşmazlık yaşayan Amerika ile İran arasında 2016 ve 2017 yıllarında da Körfez’de benzer gerginlikler yaşanmış, ABD donanmasına gerektiğinde İran botlarına ateş açma emri verilmişti.

Trump, 22 Nisan Çarşamba günü resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “ABD Donanması’na, denizlerde gemilerimizi taciz etmeleri halinde tüm İran hücumbotlarına ateş edip yok etmeleri talimatını verdim” ifadelerini kullandı.

Trump’ın bu mesajı, İran Devrim Muhafızları Birliği’nin İran’ın ilk askeri uydusunu yörüngeye fırlattığını açıklamasının birkaç saat sonrasında geldi.

ABD askeri yetkilileri, Nisan ayının başında İran Devrim Muhafızları deniz güçlerinin Basra Körfezi’nde Amerikan gemilerine “tehlikeli bir şekilde çok fazla yanaştığını” söyleyerek bunun “kışkırtıcı” nitelikte olduğunu savunmuştu.

Trump'ın emri, İran Devrim Muhafızlarına ait 11 sürat teknesinin Körfez'deki ABD Donanması ve Sahil Güvenlik gemilerinin etrafını sarmasından bir hafta sonra geldi. Uluslararası sularda yaşanan olay, Amerikan gemilerinin bölgede yürüttüğü devriye faaliyeti kapsamındaki tatbikat sırasında gerçekleşti.

Olay sırasında ateş açılmazken, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon olayda İranlıların çarpışma riski taşıyan "tehlikeli ve provokatif davranışları" olduğunu söyledi. İran'a ait botların 9 metre kadar yaklaştığı belirtiliyor.

İran Devrim Muhafızları ise ABD Donnmasını "profesyonel davranmayıp ve provokatif davranış sergileyerek" kendi tatbikatlarına müdahale etmekle suçladı. ABD'nin nükleer programı nedeniyle yaptırım uyguladığı Tahran, Çarşamba günü başarılı bir şekilde askeri uydu gönderdiğini açıklamıştı.

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ