ÜLKE GENELİNDE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ KORONAVİRÜS DENETİMLERİ BAŞLADI

SAĞLIK BAKANI’NDAN AYRINTILI PANDEMİ AÇIKLAMASI

KORONAVİRÜSÜ HAFİF GEÇİRMEK İÇİN 10 ÖNERİ

SAĞLIK BAKANI KOVİD İLE MÜCADELEDE HALKTAN DESTEK İSTEDİ

PANKREAS KANSERİ HEM SİNSİ HEM HIZLI İLERLİYOR

"KORONA’DAN CAN KAYBI 139 KİŞİ"

Covid-19'un meslek hastalığı sayılması önerisi komisyondan geçti

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN  KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ VE İSTİSNALARI HAKKINDA YENİ GENELGE

PANDEMİ İLE İLGİLİ YENİ KISITLAMALAR

KORONAVİRÜS’TEN ÖLENLERİN SAYISI 100’Ü GEÇTİ!

KORONAVİRÜS GEÇİRENLER İÇİN ÖNEMLİ BESLENME ÖNERİLERİ

Prof. Dr. Serdar Turhal, "Akciğer kanserinde ölüm oranları giderek azalıyor"

HER 100 ÇALIŞANDAN 72’Sİ KORONA KONUSUNDA ENDİŞELİ

DİYABET HASTALARI COVID-19’A DİKKAT

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN KORONA SALGINI İLE İLGİLİ EK GENELGE

Nedeni Bilinmeyen Kansızlık, Kabızlık, Kusma Tehlikeli Olabilir

PROF. DR. METİN SİTTİ “YILIN BİLİMDE ÇIĞIR AÇAN BULUŞU ÖDÜLÜ”NÜN SAHİBİ OLDU

AİLE HEKİMLERİNDEN SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'YA TEPKİ

Psikolog Serkan Elçi, "Deprem görüntülerine dikkat"

KABİNE TOPLANTISINDA ÖNGÖRÜLEN YENİ KORONA TEDBİRLERİ VALİLİKLERE GÖNDERİLDİ

ATO, "SAĞLIKÇILARIN ÇALIŞMA KOŞULLARI ACİLEN DÜZELTİLMELİDİR"

“İYİLEŞTİKTEN SONRA TEKRAR POZİTİF ÇIKAN HASTALARA DİKKAT”

Güney Kore’li uzman, 91 iyileşmiş hastanın test sonuçlarının negatif çıkmasının ardından ikinci kez pozitif sonuç vermesinin kişilerin yeniden hastalandıklarını değil, virüsün yeniden harekete geçtiğini düşündürdüğünü söyledi

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) Cumartesi günü yapılan açıklamada, Corona virüsü test sonuçları tedavinin ardından negatif çıkan iyileşmiş hastaların testlerinde ikinci kez pozitif sonucu çıkmasıyla ilgili Güney Kore’den gelen raporların mercek altına aldığı aktarıldı.

VOA Amerika’nın Sesi internet sayfasında yer alan habere göre , Güney Koreli yetkililer 10 Nisan, Cuma günü yaptıkları açıklamada virüsü atlattığı düşünülen ve hastaneden çıkarılmaya hazırlanan 91 iyileşmiş hastanın test sonuçlarının negatif çıkmasının ardından ikinci kez tekrar pozitif çıktığını belirtmişlerdi.

Kore Hastalık Kontrolu ve Önleme Merkezleri Direktörü Jeong Eun-kyeong konuyla ilgili olarak düzenlediği toplantıda söz konusu kişilerin yeniden hastalandıklarını değil, virüsün yeniden harekete geçtiğini düşündüklerine dikkat çekti.

Reuters haber ajansının sorularına yazılı bir açıklamaya yanıt veren WHO yetkilileriyse Güney Kore’den gelen bu bilgiden haberdar olduklarını söyledi ve “Sağlık uzmanlarımızla yakın temas içindeyiz ve bahsi geçen bu vakalarla ilgili daha fazla bilgi almak için birlikte çok sıkı çalışıyoruz. Virüs taşıdığından şüphelenilen hastalardan numune alınırken prosedürlerin düzgün bir şekilde yerine getirilmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

WHO’nun düzenlediği prosedürlere göre Corona virüsü nedeniyle hastanede tedavi gören bir hasta en az 24 saat arayla yapılan iki testin sonucu da negatif çıktığında hastaneden çıkarılabiliyor.

Güney Koreli yetkililer karşılaştıkları durumun nedenini henüz bilmediklerini, gerekli araştırmaların hala devam ettiğini belirtiyor.

WHO’dan yapılan açıklamada da “COVID-19 yeni bir hastalık olduğundan virüsün profiliyle ilgili bir kanıya varabilmek için daha fazla epidemiyolojik veri toplamamız gerekiyor” denildi.

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ