YAZARLAR

 • BIST 100

  1.205%0,00
 • DOLAR

  7,8884% 0,12
 • EURO

  9,2898% 0,15
 • GRAM ALTIN

  482,21% -0,50
 • Ç. ALTIN

  795,6465% -0,50
 • Salı 28 ° / 18 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Çarşamba 28 ° / 17 ° Fırtına
 • Perşembe 30 ° / 16 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Yüzünüzdeki Ağrı ve Batma Hissi: Trigeminal Nevralji

Ağrı günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir sinir sistemi problemidir. Genellikle organ ve doku hasarlarında meydana gelen ağrılar sinir sistemindeki ağrı reseptörlerinden yayılmaktadır.

Ağrı günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir sinir sistemi problemidir. Genellikle organ ve doku hasarlarında meydana gelen ağrılar sinir sistemindeki ağrı reseptörlerinden yayılmaktadır. Trigeminal Nevralji ise bir sinir sistemi rahatsızlığı olup yüz bölgesinde ortaya çıkan yoğun ağrı tablosudur. Yaşam kalitesini oldukça düşüren bu ağrı özellikle soğuk  havalarda ve konuşma gibi aktivitelerde kendini göstermektedir.

Trigeminal Nevralji hastalığı yüzdeki hareketleri kontrol eden 5. kafa sinirinde ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda daha çok görülen bu hastalık genellikle orta ve ileri yaşlarda görülmektedir.

Trigeminal Nevralji hastaları ruhsal ve fiziksel olarak oldukça zorlayan bir hastalıktır. Hastalarda tetikleyici bölge denilen bir noktaya temas (yutma, dokunma, çiğneme ve konuşma gibi) gerçekleştiğinde ağrı atakları meydana gelmektedir. Bu ağrı atakları her hastada görülmeyebilir.

Nevrajiler arasında en sık görülen tip olan Trigeminal Nevralji’dir. Genellikle tek taraflı görülen hastalık nadiren de olsa çift taraflı gelişebilmektedir.

Trigeminal Nevraljinin Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar trigeminal nevraljinin beyin sapında meydana gelen değişimlerden dolayı veya yüzdeki trigeminal sinirinin hasara ve travmaya maruz kalması sonucu oluştuğunu düşünmektedirler. Aynı zamanda yüzde bulunan trigeminal sinirlerde meydana gelen demiyelinizasyon nedeniyle de meydana gelen bu hastalık yüzde yapılan cerrahi işlemler sonrasında da komplikasyon olarak gelişebilmektedir.

Trigeminal Nevralji Belirti ve Bulguları Nelerdir ?

Trigeminal Nevralji hastalığında belirtilerin şiddeti değişiklik gösterse de ortak olarak yanıcı ve batıcı şekilde ağrı hissedilir. Şimşek çakması şeklinde ağrılar olarak da isimlendirilen bu ağrılarda fonksiyon kayıpları yaşanmamaktadır.

Trigeminal Nevralji hastalarında dudaklar, yanaklar, diş etleri ya da çene çevresinde çok şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Ağrı genellikle saniyelerle ifade edilecek kadar kısa sürelidir ancak o kadar şiddetlidir ki hasta irkilir ve ağrıyı elektrik çarpması olarak nitelendirir. Bu ağrılar kendiliğinden ya da etkilenmiş bölgelerde konuşma, çiğneme ya da gülümsemenin ortaya çıkardığı hareketler ile oluşabilir.

Trigeminal Nevralji Ne Zaman Ağrı Yapar ?

Trigeminal Nevralji hastaları bir çok duruma bağlı olarak hastaya ağrı yaşatabilmektedir. Bu ağrılar uzmandoktor görüşlerine göre özellikle dokunma, yemek yeme, yüz yıkama, gülme ve konuşma esnasında görülmektedir.

Bazı hastalar ağrıların diş ağrı olduğunu sanır ve diş hekimlerine görünebilirler. Bazı durumlarda Trigeminal Nevralji tanısı konana kadar kişiler dişlerinin bir kısmını kaybetmiş olabilirler.

Trigeminal Nevralji Nasıl Tedavi Edilir ?

Trigeminal Nevralji vakalarında birden fazla tedavi yöntemi vardır. Başarı oranları farklı olan bu tedavi yöntemleri tamamen hastalığın seyrine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle ilaç tedavisiyle tedaviye başlansa da ilacın etkisiz kalması nedeniyle ek tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

İşte Trigeminal Nevralji tedavi yöntemleri;

Cerrahi Tedavi: Genellikle ilaç tedavisinin etkisiz kalmasında cerrahi tedaviye başvurulmaktadır. Mikrovasküler dekompresyon adı verilen bir cerrahi işlemle hastalarda his kaybı olmaksızın iyileşme sağlanır. Sıklıkla tercih edilen bu yöntemin aksine radyofrekans rizotomi ve sinir balon kompresyonu gibi tedaviler his demetlerinde travmaya neden olurlar. Açık ameliyatlarda damarlarda ve kafa sinirlerinde hasar meydana gelebilmektedir.

Radyocerrahi Yöntemi: Bu yöntem ile radyasyon ışınları trigeminal sinire bombardıman yapılır ve sinir liflerini etkiler. Bu işlem sırasında hasta oldukça konforludur. Bu tedavi yöntemi ile birkaç saat içerisinde hastanın tedavisi tamamlanmış olur.

Hastalara nöroloji doktorları tarafından yapılan bu işlemlerde başarı oranı değişkenlik göstermekle beraber %80’e yakın ağrı kaybı mevcuttur.

Hastalığın beraberinde getirdiği belirtiler kişilerin günlük yaşamını oldukça etkilemektedir. Bu nedenle hastalara psikoterapi gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Hipnoz yönteminin bu hastalığın iyileşmesinde işe yarayıp yaramadığı ise halen bilinmemektedir.(Fİ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ