YAZARLAR

 • BIST 100

  109.537%0,39
 • DOLAR

  6,7510% 0,29
 • EURO

  7,6757% 1,32
 • GRAM ALTIN

  372,37% 1,20
 • ÇEYREK ALTIN

  614,4105% 1,20

Adana

04.06.2020

 • İMSAK 03:30
 • GÜNEŞ 05:13
 • ÖĞLE 12:42
 • İKİNDİ 16:33
 • AKŞAM 20:01
 • YATSI 21:37
 • Perşembe 29 ° / 16 ° Güneşli
 • Cuma 32 ° / 15 ° Güneşli
 • Cumartesi 36 ° / 16 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Şevkin, “Çekin ellerinizi gençlerin üzerinden!”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın Türkiye için önemine işaret ederek,Ülkemizin çağdaş geleceği için gençlere daha çok yer açılmalı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını onurla kutladı.
19 Mayıs 1919'da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıktığını ve İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlattığını kaydeden Dr. Şevkin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için silah arkadaşlarıyla birlikte İstanbul’dan Samsun’a ayak basmasının üzerinden geçen 101 yılın derin anlamlar içerdiğini, geçmişten bugüne Atatürk ilke ve devrimlerinin çok iyi anlaşılması, anlatılması ve sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’u tarih bilinciyle ülkenin geleceği gençlere bayram olarak armağan ettiğini ifade eden Dr. Şevkin, “Yoksullukla, ötelenmişlikle, işgalle yok edilmeye çalışılan bir ülkeyi küllerinden doğuran Mustafa Kemal, arkadaşları ve yüce milletimiz topyekün bir mücadele sonunda yepyeni bir Türkiye Cumhuriyeti’ni çocuklara, gençlere ve yeni nesillere armağan ve emanet etmiştir. Bize düşen asli görev bu yüce emaneti, güzel ve kadim Türkiye Cumhuriyeti’ni gelecek kuşaklara çağdaş bir yapıyla teslim etmektir” dedi.

“GENÇLERE YER AÇILMALI”
Mustafa Kemal Atatürk’ün 101 yıl önce gençlerin fikrine, inancına ve çalışkanlığına inandığını ve hep bu yönde hareket ettiğini belirten Dr. Şevkin, “Ne yazık ki bugüne bakıldığında, gençlere güvenmek yerine susturulan, sorgulamasına izin verilmeyen, muhalif bir kimlikle hareket etmeleri benimsenmeyen, gözaltı ve tutuklamalarla ötekileştirilen, kutuplaştırılan bir yönetim anlayışıyla karşı karşıya olunduğu açıkça görülüyor. Unutulmasın ki; Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni dünya düzeninde güçlü bir şekilde yerini almasını sağlayacak olan gençlerimizdir. Gerek eğitimlerinde, gerek siyasi hayatlarında ve gerekse toplumsal mücadelelerinde, sporda, kültür ve sanatta, ekonomi dünyasında gençlere yer açılmadığı takdirde Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda güvenli bir geleceğe emin adımlarla ilerlemesi sekteye uğrayacaktır. Gençlerin üzerinden ellerinizi çekin” diye konuştu.

“EMANETİNİN BEKÇİLERİYİZ”
Mustafa Kemal’in fikirleriyle donanmış gençliğin Türkiye Cumhuriyeti bayrağını omuzlarında dalgalandırmaya devam edeceğini ifade eden Dr. Şevkin, “Türk gençliği, Cumhuriyeti büyük zorluklarla, savaşla, kanla, gözyaşıyla kuran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının emanetinin bekçileri olmaya ant içmiştir. Cumhuriyetimiz çocuklarımız ve gençlerimizin omuzları üzerinde yükselmeye devam edecektir. Bu bağlamda 19 Mayıs 1919 tarihi iyi okunmalı ve zihinlere kazınmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş habercisi 19 Mayıs, onurlu bir ulusun işgale karşı dik duruşunun, mücadelesinin kutsal kazanımıdır” ifadelerini kullandı.

CHP’li Dr. Şevkin, Kurtuluş meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919’un 101. yılını onur ve gururla kutlarken,  Atatürk ve silah arkadaşlarını, sevgi, saygı ve özlemle andığını sözlerine ekledi.

EREN YILDIRIM İÇİN BAKANA SORU ÖNERGESİ

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, haksız ve hukuksuz bir tutuklamayla karşı karşıya  kalan CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım için meclise sunulmak üzere hazırladığı iki ayrı soru önergesinde İçişleri ve Adalet Bakanlığı’na bir çok soru sordu. Şevkin, “Soru sormak suç mudur? Örtülü talimat mı var?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Adana Atakent Mahallesi Fatih Caddesi üzerinde annesi, babası ve kardeşiyle 14 Mayıs 2020 tarihinde ve akşam saatlerinde gezmeye çıkan Eren Yıldırım’ın Yüreğir İlçe Kaymakamlığı binası önünde erzak dağıtımı anında gördüğü kalabalığa yaklaştığını ve sivil giyimli bir şahsa “Bu yardımlar nereye gidiyor?” sorusunu yönelttiğini hatırlatan Dr. Şevkin, “Soru sormak suç mudur?” diye sordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle meclise sunulmak üzere iki ayrı soru önergesi hazırlayan Dr. Şevkin, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Eren Yıldırım aynı zamanda Vefa Destek Grubu’nun gönüllü bir çalışanıdır. İhtiyaç sahibi vatandaşlara erzak ve maske yardımlarını ulaştıran, sokak sokak gezerek, yoğun insan nüfusu olan yerlerde dezenfeksiyon çalışmalarına gönüllü olarak iştirak eden bir gençtir. Gerek görevi gerekse insani duygularıyla hareket etmiş ve sadece soru sormuştur. Kaymakamlık Koruma memuru olduğu anlaşılan ve olay anında “Ben kaymakamım” diyen şahıs Eren Yıldırım’ın kardeşine silah doğrultmuştur. Yaşanan bu hadisenin ardından polisi arayıp yardım isteyen Eren Yıldırım ve ailesi olmuştur. Ancak her nedense gözaltına alınan yine Eren Yıldırım, annesi, babası ve kardeşi olmuştur. Savcılık ve mahkeme sürecinde suçsuzluğu anlaşılan ve serbest kalan aile bireyleri ile tutuksuz yargılanmak üzere salıverilen CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın yapılan itiraz sonucunda bir gün sonra yeniden tutuklanması hukuk ve vicdanla bağdaşan bir durum değildir.”

CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sunulmak üzere meclise sunacağı önergedeki sorular şöyle:

1-    CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım ve ailesine silah doğrultan şahıs kimdir? Olay anında “Ben kaymakamım” demiş midir? Demişse bu cesareti kimden ya da kimlerden almaktadır?

2-    Kaymakamlık koruması olduğu öğrenilen şahıs sokaktan geçen vatandaşa silah doğrultma gücünü nereden bulmaktadır?

3-    Aynı zamanda Vefa Destek Grubu’nda 3 aydan bu yana gönüllü olarak çalışan Eren Yıldırım’ın “Bu yardımlar nereye yapılacak?” sorusunu yöneltmesi suç mudur?

4-    Olay anındaki görüntüler incelenmiş midir? İncelenmişse tüm gerçekliğiyle kamuoyuna açıklanacak mıdır?

5-    Sokaktaki yurttaşı ailesiyle birlikte gözaltına aldıran Kaymakamlık makamının saldırıya ait hiçbir beyan ve kanıtta bulunmadığını biliyor musunuz?

6-    Adana'da CHP'li belediyelerin Vali ve Kaymakamların talebi üzerine VEFA gruplarında 65 araç, 195 personel görevlendirdiğini biliyor musunuz? Buna rağmen CHP'yi düşman ilan etmenin izahı nedir?

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle meclise gönderilmek üzere şu soruları yöneltti:

1-    CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım ve ailesine silah doğrultan kaymakamlık koruma memuru olduğu öğrenilen şahıs ile ilgili herhangi bir adli işlem yapılmış mıdır?

2-    Olay anındaki görüntüler incelenmiş midir? İncelenmişse tüm gerçekliğiyle kamuoyuna açıklanacak mıdır?

3-    Savcılık ve mahkeme sürecinde ailesiyle birlikte serbest bırakılan Eren Yıldırım, bir gün sonra hangi gerekçeyle tutuklanmıştır?

4-    Kamuoyunda, Eren Yıldırım’ı önce serbest bırakan, bir gün sonra haksız bir şekilde tutuklayan mahkeme heyetinin kişi veya kurumlardan etkilendiği görüşü hakimdir. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

5-    Kendisi de bir Vefa Destek Grubu gönüllüsü olarak sokak sokak gezen Eren Yıldırım’ın tutuklanmasındaki etkenler nelerdir? Van’da şehit olan vefa destek grubuna mensup 2 personelin acısı yaşanırken iki olay arasında bağ kurmaya çalışıp hedef gösteren kişi ya da kurumların örtülü talimatı mı yerine getirilmiştir?

(VŞ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ