POPÜLİZM HEYULASININ GÖLGESİNDE YAKLAŞAN SEÇİMLERE BİR BAKIŞ
Açıkçası dünyanın en olgunlaşmış kabul edilen ülkelerinde bile ipliği pazara çıkmış olan, “sadece oya ve sandığa dayalı” demokrasi ucubesinin en ilkel hali Türkiye´de yaşanıyor. Kimi Batılı yorumcular bu durumun çok yaygın oluşundan alabildiğince kaygılılar. Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi Türkiye´deki demokrasinin de ‘seçilmiş diktatörler´in zuhur ettiği bir sonuca doğru hızla ilerlediğine işaret ediyorlar.
Tarih: 8.3.2018 13:07:07/ 2851okunma / 1yorum

Ülkenin afakını saran seçim heyecanı giderek artıyor ve dikkatleri Türkiye´nin temel rejim sorunlarının, ekonomide hızlanan çöküş sürecinin ve elbette ulusal güvenlik açmazlarının, düçar olduğu savaş koşullarının derinlerdeki nedenlerinden uzak tutan olumsuz bir etken halini alıyor.

Siyaset meydanı nafile, gereksiz ve hatta küfürlere varan polemiklerin karartması altında. Akılcı önlemler, öneriler ya da yaratılmış  anayasa dışı fiili durumlara karşı koyma hamleleri hep öteleniyor.

Bir de düşlenen, peşinde koşulan oy oranları ve  ittifaklarla varılmak istenilen hedeflere yönelik  yapay yarış atmosferi,  siyasal yaşamın ve işleyişlerin gerektirdiği akılcı ve gerçekçi yaklaşımları insanlarımızın bilinçlenebilme süreçleri bağlamında silip atıyor. Her şeyin dayandırıldığı ve hatta ‘meşruiyetin´ bile tek temeli olarak dayatılan halk iradesini oluşturan seçmen kitleleri, erbab-ı siyaset tarafından bu tablo içerisinde oradan oraya savrulması ile  ilkesiz ve edilgen, oy vermekle yükümlü sürülermiş gibi kabul ediliyor.

Açıkçası dünyanın en olgunlaşmış kabul edilen ülkelerinde bile ipliği pazara çıkmış olan, “sadece oya ve sandığa dayalı” demokrasi ucubesinin en ilkel hali Türkiye´de yaşanıyor. Kimi Batılı yorumcular bu durumun çok yaygın oluşundan alabildiğince kaygılılar. Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi Türkiye´deki  demokrasinin de  ‘seçilmiş diktatörler´in zuhur ettiği bir  sonuca doğru hızla ilerlediğine işaret ediyorlar. Toplumsal yapıları kuralsız, denetimsiz ve hukuk dışı keyfiliklere mahkum ettiği tecrübelerle sabit hale gelen popülizm heyülası, sonuçta  ülkemizi, ulusumuzu bir daha dönüşü olmayacak felaketlerin tam ortasına sürüklemeye aday görünüyor.

Bu ölümcül tablonun ilk ve tek sorumlusu şu anda iktidarda bulunan siyasal hareket ve onun liderliği değil elbette. Bu süreç 1946 seçimleri ile başlayan ve 70 yıldır zigzaglar ve  “iki adım ileri bir adım geri” temposu ile Türk ulusunun ve kurucusu olduğu Cumhuriyet rejiminin yıkımını hedefleyen akımların sentezi  olarak bugünlerde zirveye tırmanmıştır.  ‘Atı Alan Üsküdar´ı Geçti´ diyerek, Anayasal ihlalleri ve her türlü oyun ve hileyi iktidar olabilmenin ve bunu sürdürmenin mübah yolu olarak gören bir zihniyetin bu senaryonun en yıkıcı bölümlerini sahneye koyduğu bir vakıadır elbette. Hatta denilebilir ki sahnelenen oyunda hedeflerine en çok yaklaşan da şimdiki iktidar sahipleri ve onlara itaatkar emir kulu olmayı kabul eden uydu unsurlardır.

Ne yapılabilir? Bu gidişe hiç değilse bir adım nasıl geri attırılabilir? Bu sorulara yanıt verebilmek çok zor! Ancak unutmamak gerekir ki ülkemizde Cumhuriyet´e ve kazanımlarına sahip çıkma yoluna baş koyacak geniş halk kitleleri vardır henüz. Bu kesimler ülkede yürütmeyi parlamenter denetim altında tutmanın, yargının bağımsız bir güç olarak hukukun üstünlüğünü öne çıkarma görevini üstlenmesi gerektiğini, bu hedeflerin de ancak bilinçli halk kitlelerinin mücadelesi ile başarılabileceğini bilen bireylerden oluşmaktadırlar. Ama şurası da bir gerçektir ki bu önemli toplumsal güç,  birlikte hareket edip belirleyici bir aktör olma bağlamında gerekli  yöntem ve işleyişlerinden yoksundur.  Bu gücü harekete geçirmesi beklenen bir siyasal yapılanmanın,  Cumhuriyet Halk Partisi şemailinde var olduğu söylenebilir belki.  Ama bu önemli potansiyel de ülkenin afakını saran seçim heyecanın bir parçası haline gelme talihsizliğine uğratılmış durumdadır.

Şunu dikkatle anımsamakta yarar vardır: Cumhuriyet Halk Partisi tarihinin en onurlu sayfalarının yazıldığı dönemlerde hiçbir zaman ilkelerinden ve kadrolarının güvenilirliğinden vazgeçerek salt seçim kazanmak uğruna her türlü çareyi  ve taktiği ön planda tutma yanlışını göze almamıştır. Parlamenter demokrasilerde oy ağırlığından daha önemli bir faktörün var olduğunu kabul ederek güvenilir siyasal ağırlık sahibi olabilme tercihi kullanmıştır. Onun içindir ki hala toplumun en az üçte birinin ciddi potansiyel oy desteğini, tüm kaybettiği seçimlere ve uğradığı mağduriyetlere ragmen, sağlamış durumdadır. Ama bu yukarıda sözünü  ettiğimiz  Cumhuriyet´e ve kazanımlarına sahip çıkma yoluna baş koyacak geniş halk kitlelerine önderlik etme görevini üstlenebilme bağlamında yeterli olamamaktadır.  Bu görevi yerine getirebilmek için kadroları ile güvenilir olmanın, ilkelerinin önderliğinde ülkeye, ulusa ve Cumhuriyet´e sahip çıkmanın, Türkiye´yi batağa sürükleyecek her türlü yolsuzluğun ve ihanetin karşısına dimdik dikilebilmenin, anayasa ihlallerine, hukuksuzluğa ve ölümcül hatalara geçit veren bir iktidar halini almaktan evla görüldüğü bir yapıya sahip olunması gerekmektedir.  Muhalefette olmanın da en az iktidarda olma kadar önemli bir sorumluluk gerektirdiğinin kanıtlanması öncelikler arasında yer almalıdır.  

Ama yakın geçmişte CHP de popülizm sendromundan kendisini koruyamamış,  iktidar hevesine kapılıp girdiği koalisyonlarda, ya da AKP ile birlikte koalisyon kurmayı dahi içine sindirdiği ‘istikşafi´ pazarlıklarda, başkanlık seçimlerinde gösterdiği o malum cumhurbaşkanı adayında ya da yerel yönetimlerdeki kadrolarda  büyük yanlışlara düşmüş, toplumdaki kredisini sarstığı dönemlerden geçmiştir.  En önemlisi Anayasa Referandumu öncesi ve sonrası yaşanan “tek adamlı fiili duruma” karşı sessiz kalması,  parlamentonun daha şimdiden etkisizleşmesine tepki vermemesi ve de 2019´dan sonra kurulacak olan Cumhuriyet rejimine son vermeye endeksli yeni düzene razı olduğu atmosferine girmesi son derece olumsuz izlenimler olarak sayılabilir. .

Önümüzdeki önemli seçimlerin arifesinde de CHP benzer yanlışların eşiğine gelmiş gibidir.  Kimlerden oluştuğu tam kestirilemeyen, bileşenlerinin bir bölümünün silahlı bölücü örgütlerin siyasal uzantısı olduğu izlenimi bulunan ya da geçmişte  Madımak faciasının örgütçülerini bünyesinde barındırdığı unutulamayan kesimleri de kapsayabilme potansiyeli taşıyan  HAYIR cephesinin hayaletinin arkasına takılma basiretsizliği ile harekete geçmiştir. Elbette bir de sadece başkanlık seçimini kazanmakla, ayrıca  artık işlevsizliği tescillenmiş olacak mecliste çoğunluğu elde etmekle ülkenin rejim sorununu çözebilecek, ulusun çıkarlarını sonuna kadar koruyabilecek bir sonuç elde edilemeyeceği ortadadır.  Bunları dikkate almadan, sanki olağanüstü bir dönemden geçilmiyormuş gibi seçimleri demokrasi şöleni gibi görmek, oy oranlarına ve bunları manipüle etmeye aday halk oylamalarına göre bir siyasal yol çizmeye çalışmak, Cumhuriyet´e ve kazanımlarına sahip çıkma yoluna baş koyacak geniş halk kitlelerinin güvensizliğe kapılmasına neden olacaktır. Halbuki Cumhuriyet Halk Partisi, ülkenin, ulusun ve Cumhuriyet´in varlığını sürdürebilmesi görevine girişebilmek  için öncelikle tarihsel misyonuna yakışır yer tutmalıdır siyasal alanda. Özüne dönmenin, kendisine güvenecek kitlelerin önderliğine layık olduğunu kanıtlamalıdır. Ama nasıl ? İşte önümüzdeki kısa sürede bunun araştırılması gerekecektir. .
Kaynak: ÖZEL HABER

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erdoğan Köroğlu
8.3.2018 18:52:13
Uzun zamandır böylesi derli toplu bir makale denk gelmemişti.Kaleminize sağlık.Anlatımda ki güç ve dildeki zenginlik büyük keyif veriyor. Makale sorunların tanımlanmasında gösterdiği başarıyı, kaynak tespitinde yapamıyor veya yapmıyor.1946 seçimleri ile start alan "rejim yıkıcıları"nın kimlerinin himaye ve gözetiminde oldukları bir yana, start işareti veren kadronun, rejimin kurucu babaları oldukları göz ardı ediliyor. İnönü´nün, makaledeki tanım ile ifade edilecek olunursa, korku verici, ürkütücü hayal dünyası, yani var zannettiği heyula ülkeyi kayıtsız şartsız emperyalizmin kucağına atılmasına yol açmıştır.O yıllarda Birleşik Devletler ile bağıtlanan ikili(gizli)pek çok anlaşma rejim yıkıcılığının ön koşullarını dayatmaktaydı.Laik rahatsızlığı kaynağını emperyalizmden alıyordu.Bu tarihten sonra zaman zaman yapılan karşı çıkışlar ise acımasızca bastırılmıştır.Pek çok örnek verilebilir ama sadece, laik ve rejim yanlısı nice aydının adresi belli ellerce nasıl ortadan kaldırıldığı, orta çağı aratmayacak biçimlerde yakıldığını, hapis ve işkencelere maruz bırakıldığını anımsamak yeter.Kısaca, rejim yıkıcıları, icraacılar değil karar vericilerdir ve bunlarda sözde rejim sahipleridir. Ve bunların içinde istisnası yoktur. Ekonomik çöküş içinde benzer yaklaşım söz konusudur. Kurucu iradenin, dönemin karakterine uygun tespit ettiği ekonomik kalkınma ve izlenecek yol, kısa sürede başarısı kanıtlandığı halde, İnönü heyulasının doğal sonucu olarak, terk edilmiş, batının dayattığı yeni sömürgecilik ilişkilerine teslimiyet ile "kriz-çöküş" sarmalı karakteristik hal almıştır. Ülkenin tüm dinamiklerinin tasviyesine çanak tutan kadronun önemli bir bölümü, kendi ilkelerine ihanet eden kurucu kadro ve bunların en yakın çevreleridir.O zaman oluşan kartopu bu üzerimize düşen çığın sebebidir. Bir kaç şey daha ifade etmek isterdim ama,yazmaya çalıştığım bu kutucuk beni zorluyor. Saygılarımı sunuyorum.
YENİ REJİMİN SAKINCALARI CHP´NİN EFSANE MİTİNGLERİNDE NEDEN GÜNDEME GELMEDİ Kİ ?
YENİ REJİMİN SAKINCALARI CHP´NİN EFSANE MİTİNGLERİNDE NEDEN GÜNDEME GELMEDİ Kİ ?
Cumhuriyet Halk Partisi 24 Haziran ‘da sadece iki seçim kaybetmedi. Ülkeyi ve kurulmasında görev aldığı Cumhuriyeti de kaybetti gibi görünüyor. Gürer´in ve İnce´nin iş işten geçtikten sonra yakınmaları buna çok talihsiz örnekler oluşturuyor.
CHP´DE İKİ YANLIŞTAN BİR DOĞRU ÇIKARMAYA ÇALIŞMAK
CHP´DE İKİ YANLIŞTAN BİR DOĞRU ÇIKARMAYA ÇALIŞMAK
CHP´yi ‘İnce mi, Kılıçdaroğlu´mu?´ kavgasından öteye geçmeyecek bir Kurultay sürecine mahkum etmemek gerekir. Bu ortamı yaratmaya kimsenin hakkı da yoktur. Unutulmamalıdır ki iki yanlıştan bir doğru hiçbir zaman çıkmaz. D
CUMHURİYET HALK PARTİSİ´NDE DE RESTORASYON, YOKSA…
CUMHURİYET HALK PARTİSİ´NDE DE RESTORASYON, YOKSA…
CHP bir yol ayrımında temellere kadar inen sancılarla boğuşurken dün Genel Başkan Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamalarla ve kimi yüzeysel değerlendirmelerle yangına adeta körükle gitmeyi yeğledi.
İLERİ DEMOKRASİDE ‘TAMAM MI, DEVAM MI?´  OYUNU!
İLERİ DEMOKRASİDE ‘TAMAM MI, DEVAM MI?´ OYUNU!
Evet, yarın kritik bir dönemeç yaşanacak, teoride seçmen iradesi hem seçim yapacak hem de görevini devretme noktasına gelen iktidarı denetlemiş olacaktır. Elbette bu olay söylendiği kadar rahat ve etkili bir süreç değildir. O kadar çok icraat alanı ve konusu var ki, sandıklarda bunun ne olduğunu anımsayan ve önemseyen seçmen bulabilmek zor.
ARTIK 24 HAZİRAN SONRASINA BAKMANIN ZAMANI
ARTIK 24 HAZİRAN SONRASINA BAKMANIN ZAMANI
1946 yılından bu yana izleme olanağı bulduğumuz çok partili parlamenter sistemin yansıması olarak yaşanan seçim kampanyalarının çok dışında bir atmosfer içinde geçti gitti günler. Ülkeyi ve ulusu ortak çözümlere yöneltecek, uzlaşmazlıkları tek bir çatı çerçevesinde, açıkçası bir meclis çatısı altında ortadan kaldırması beklenen demokratik yaklaşımlardan iz yoktu. Aksine kişisel kavgalara, hırslara, tehditlere ve toplumsal fay hatlarına prim veren düzeysiz polemikler egemen oldu ortama. Ayrıca Cumhuriyet Rejiminin sona ermesi koşullarını dayatan kurumsal yapılanmaların ne denli en az zararla düzeltilebileceği arayışları yerine, “tek adam tek adama karşı” mücadelesi damga vurdu alanlara ve söylemlere…
   ASKIYA ALINMAKTA OLAN CUMHURİYET REJİMİNE KİM SAHİP ÇIKACAK?
ASKIYA ALINMAKTA OLAN CUMHURİYET REJİMİNE KİM SAHİP ÇIKACAK?
Bugünden bekliyor halkımız, CHP´nin ağzından Cumhuriyet, Atatürk, laiklik ve ulusal çıkarlar, yurdun ve ulusun bölünmez bütünlüğü sözlerini ve bunlara sıkı sıkı bağlılık taahhütlerini… Cumhuriyetin uğratıldığı yol kazasından en az zararla kurtarılması için canların dişlere takılarak savaşımın sürdürüleceği kararlılığını…
YALNIZ KALINAN DÜNYA´DA İNGİLİZ´İN İPİNE TUTUNMAK
YALNIZ KALINAN DÜNYA´DA İNGİLİZ´İN İPİNE TUTUNMAK
AKP iktidarı 24 Haziran´da son derece yaşamsal ve kritik bir seçime hazırlanırken Osmanlı´nın yıkılışı ve Kurtuluş Savaşımızın etkisiz kılınması yolundaki çabaları dikkate alındığında ülkemize ve ulusumuza husumet göstermekle öne çıkan bir İngiltere´nin dostluğuna ve yardımlarına muhtaç mı kalmalıydı?
CUMHURİYET HALK PARTİSİ´NDEN GELECEK İYİ HABERLER NE OLA Kİ?
CUMHURİYET HALK PARTİSİ´NDEN GELECEK İYİ HABERLER NE OLA Kİ?
Kılıçdaroğlu´nun tam yetki ile sürdürme çalıştığı en geniş mutabakatın pratikte fazlaca bir kıymet- i harbiyesi yoktur. Kaldı ki eğer öyle bir mutabakat “Ekmek Ekmeleddin” fiyaskosuna yol açan yeni bir basiretsizlik örneği ile sonuçlanırsa 24 Haziran seçimleri gerçekten Türkiye için aşılması zor tehditlerle dolu bir dönemin başlangıcı olur.
24 HAZİRAN´DA NASIL BİR REJİM DEĞİŞİKLİĞİNİ YÜRÜRLÜĞE SOKACAĞIZ?
24 HAZİRAN´DA NASIL BİR REJİM DEĞİŞİKLİĞİNİ YÜRÜRLÜĞE SOKACAĞIZ?
Bu değişikliğe “sistem” adını kullanmak aslında yetersiz bir saptama. Açıkça Rejim değişiyor Türkiye´de. Önümüze konulan sandıkla 3 Kasım 2019´ya yürürlüğe girmesi gereken rejim değişikliği hemen uygulamaya konulmuş olacak. Değişen rejime artık Cumhuriyet adını kullanmamız bile doğru olmayacak.
CUMHURİYET HALK PARTİSİ´NDE ASAYİŞ BERKEMAL Mİ ARTIK?
CUMHURİYET HALK PARTİSİ´NDE ASAYİŞ BERKEMAL Mİ ARTIK?
Cumhuriyet Halk Partisinin Tüzüğü´nü. bir yönüyle Anayasası´nı, baştan sona değiştirme girişiminin Olağanüstü Kurultay´da kapalı kapılar ardında ve basının izleyemediği bir süreçte yapılması hangi ‘Demokratik Kültür´e sığar? Genel Başkanın direktifleri ile hazırlanan taslak, gerçekten Örgütün ve üyelerin baskı altında olmadan Kurultay´a sunabileceği alternatiF tekliflerle ne düzeyde örtüşebilmiştir?
YENİ ADANA´NIN 100. YILINDA GELECEĞE BAKMAK
YENİ ADANA´NIN 100. YILINDA GELECEĞE BAKMAK
YENİ ADANA geçmişten gelen sorumlulukların ağırlığını omuzlarında hissederek Yeni Yüzyılı´na başlıyor. Dokularındaki ‘programa´ sadık kalarak her türlü zorluğa göğüs germeye, görevlerini eksiksiz yerine getirmeye çaba gösterecektir
DERDİMİZ YÜZDE ÜÇ OY ARTIŞI YA DA CHP´NİN İÇ MUHALEFETİNİN SONLANMASI MI İDİ?
DERDİMİZ YÜZDE ÜÇ OY ARTIŞI YA DA CHP´NİN İÇ MUHALEFETİNİN SONLANMASI MI İDİ?
Cumhuriyet Halk Partisi´nin geçmişinde kökleşmiş devrimci ve atılımcı dinamikler, her zaman ülkeyi ve ulusu yeni boyutlara, daha ileri hedeflere yöneltmekten geri durmayan refleksleri harekete geçecektir. Cumhuriyet Halk Partisi, tarihsel sorumluluğunu kavramış kadroların kendi içinden çıkması sürecini yeniden yaşayacak, Atatürk Türkiye´sinin dümenlerinin başında yerini alacaktır.
BASINDA SANSÜR VE KİNDAR, DİNDAR AMA İDRAKSİZ NESİLLER
BASINDA SANSÜR VE KİNDAR, DİNDAR AMA İDRAKSİZ NESİLLER
Bir kez daha altını çizelim: Sansürlenme bir alanda başladı mı bunun sonu nerede gelir bilinemez. Bilimsel alandaki sansürü, yaşamımızın her alanına yöneltilmiş bir tehdit olarak görmedikçe, ayrıca hepsinin öncülü olarak basındaki sansürün derin anlamını kavramadıkça, gelecekteki gençliğimizin hem kindar, hem dindar hem de iktidar yetkilisinin itiraf ettiği üzere, idraksiz bir nesil olarak yetişmesine rıza göstermiş olacağımızı bilmeliyiz.
 PENSİLVANYA´NIN VE KANDİL´İN YOLUNU KİMLER YOL ETTİ?
PENSİLVANYA´NIN VE KANDİL´İN YOLUNU KİMLER YOL ETTİ?
Bugün eğer Kılıçdaroğlu´nun yürüyüş kervanına bu unsurlar da isimsiz ya da isimli katılıyor, sokağa dökülmüş bir muhalefet gösterisinde pay kapıyorlarsa, bunun sorumlusu elbette baştan sona AKP ikidarının yetkili kişileridir. Kandil´in de Pensilvanya´nın yolunu zaman zaman bulan ya da orayı yol edenlerle işbirliği yapan iktidar sorumlularıdır.
ADALET YÜRÜYÜŞÜ NEREYE KADAR?
ADALET YÜRÜYÜŞÜ NEREYE KADAR?
Kılıçdaroğlu´nun AKP iktidarının köklü rejim değişikliğine gitme heveslerine, hesaplarına ve hamlelerine karşı tam yerinde ve zamanında önlem alamadığı, hep uzlaşmacı ve çekingen davrandığı geçmişini dikkate alırsak, bu kez de sadece soyut ADALET kavramı adına çıktığı yürüyüşte de çok büyük toplumsal ve siyasal enerjiyi heder edeceği kuşkusunu duymaktan kendimizi alamıyoruz
MONŞER DEDİKLERİ DİPLOMATLARIMIZI ÖZLEMEK…
MONŞER DEDİKLERİ DİPLOMATLARIMIZI ÖZLEMEK…
Güçlü, saygın ve ulusal çıkar temelli geleneksel dış politikalarımızın darmadağın edilmesine, Arap şeyhlerinin sinsi hesaplaşmalarına ve de Batı Emperyalizminin kanlı ellerine terk edilmesine dur demenin zamanı gelmiş olmalı.
AMERİKAN TİPİ BAŞKANLIĞA DA FİT OLMAMAK…
AMERİKAN TİPİ BAŞKANLIĞA DA FİT OLMAMAK…
Trump´un kendisinin bir sürü gerçekle örtüşmeyen haberlerle bilgilendirildiği iddialarına yer verilen bir yazıda, Beyaz Saray´daki kimi danışmanların ve görevlilerin başkanın ön yargılarına, hatta paranoya derecesine varan kaygılarına, komplo teorileri merakına uygun düşen yalan yanlış olaylar kurgulayarak çanak tutmasından söz ediliyor.
ABD´YE SAVAŞ AÇMAK NE DEMEK, AKSİNE BİZE AÇILMIŞ SAVAŞIN FARKINDA MIYIZ?
ABD´YE SAVAŞ AÇMAK NE DEMEK, AKSİNE BİZE AÇILMIŞ SAVAŞIN FARKINDA MIYIZ?
Trump´a istendiği kadar PYD´nin terör sabıkasını içeren dosyalar sunulsun, ya da değişik platformlarda temkinli hareketle tüm tehlikelerden uzak kalınacağı varsayılsın, yine Türkiye´ye açılan savaş sürüp gidecek. Böyle bir durumda dahi bizim kimseye savaş açacak şansımız yakın gelecek için zaten görülmüyor. Bu bağlamda da herhalde Başbakan Yıldırım bu açmazın itirafını yapmış oluyor şimdiden...
CUMHURİYET HALK PARTİSİ´NİN KAPISI ÖNÜNE KİMLER KONMALI ACABA?
CUMHURİYET HALK PARTİSİ´NİN KAPISI ÖNÜNE KİMLER KONMALI ACABA?
Müdafa-I Hukuk günlerinden başlayan uzun yüzyıllık koşusunda Cumhuriyet Halk Partisi en umulmadık yöneticisini bile kişilerin keyfine göre değil kurumsal işleyişleri çerçevesinde gerektiğinde koltuğundan indirmesini bilmiş bir organizmadır. Bunu gözden kaçırmış olanlar varsa CHP´nin tarihine bir zahmet dönüp baksınlar deriz.
 SORUN ´EVET´ VE ´HAYIR´ İLE SINIRLI DEĞİL
SORUN ´EVET´ VE ´HAYIR´ İLE SINIRLI DEĞİL
Böyle bir referandumun yapılıyor oluşu bile Türkiye´de artık yukarıda sözünü ettiğimiz olumsuz dönüşümlerin ne noktaya taşındığının kanıtı olarak görülmelidir. 16 Nisan oylaması nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Türkiye şu anda bile başkalaştırılmış durumdadır
16 NİSAN´DA NEYİ OYLAYACAĞIMIZI NE KADAR BİLİYORUZ?
16 NİSAN´DA NEYİ OYLAYACAĞIMIZI NE KADAR BİLİYORUZ?
16 Nisan´da vereceğimiz kararlar her ne kadar ülkemizin, Cumhuriyet´imizin ve de ulusumuzun bekasını ilgilendiriyor olsa da, gerektiğince sağlıklı ve bilinçle verilmiş olmama olasılığını taşımaktadır. Bu da Türkiye´yi, hukukun üstünlüğünün reddedildiği ve parlamenter demokrasinin rafa kaldırıldığı, dolayısı ile Cumhuriyet rejiminin yok edildiği bir sonuca götürme tehlikesini doğurmaktadır.
ZAMAN ZAMAN BİRKAÇ ŞEHİT VERMEK!
ZAMAN ZAMAN BİRKAÇ ŞEHİT VERMEK!
Ankara´nın beş yılı aşkın süredir çelişkili, ulusal çıkarları ve güvenlik kaygılarını dikkate almadan yürüttüğü Suriye politikasının hesabını kim sormalıdır? Elbette parlamento ! Hem de en fazla ve öncelikle parlamentonun iktidar kanadı…
VESAYETTEN KURTULMAKMIŞ, KİM İNANIR BUNA?
VESAYETTEN KURTULMAKMIŞ, KİM İNANIR BUNA?
AKP´nin tasarladığı ve şu sıralar komisyon´daki ‘esaslı bir anayasa değişikliği´ teklifinin, içeriğiyle ele alındığında, sadece mevhum ‘vesayet odaklarını´ tasfiye etme hesabıyla ortaya çıkarılan masum bir girişim olmadığı çok açıktır.
ANAYASA TEKLİFİNDE CUMHURİYET REJİMİNİ NEYE DÖNÜŞTÜRMEK HEDEFLENİYOR?
ANAYASA TEKLİFİNDE CUMHURİYET REJİMİNİ NEYE DÖNÜŞTÜRMEK HEDEFLENİYOR?
Sakıncaları ayrıntılarda gizli olan rejim değişikliği girişimi söz konusu. Öyle ki bunu ‘mini ya da sınırlı´ tanımları ile geçiştirmek olası değil.... Asıl büyük tehlikenin Türkiye´de Cumhuriyet rejiminin ortadan kaldırılmasında kullanılan yöntemde olduğunu da kavramak gerekmekte...
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ŞİMŞEK ÇIKIŞA, KAPLAN DÜŞÜŞE DEVAM
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi - KİTAPLAR ARASINDA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BEKA SORUNU VAR MI, YOK MU?
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
SARILIN O KALBE
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKUL YÖNETİCİLİĞİNDE EĞİTİM ESASTIR
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Hem Okudum Hem de Yazdım…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
İHTİLALLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CEYHUN ATUF KANSU: GERÇEK BİR TÜRK DEVRİMİ OZANI
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
TÜRKİYE ‘DE MİLLİ İLAÇ SANAYİSİNİN KURULMAMASI KAPİTÜLASYONUN DANİSKASIDIR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - KİTAP NE DEĞİLDİR?
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
Celal Topkan
Celal Topkan
AKP´LİLER SORUYORUM
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
Kitaplık “ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
MÜZİK VE BEN-2
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
TEMPOSUZ BİR TOROS KAPLAN!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-3/19/1611549723586.jpg