YAZARLAR

 • BIST 100

  1.191%-0,64
 • DOLAR

  7,9696% 0,40
 • EURO

  9,4568% 0,70
 • GRAM ALTIN

  487,41% 0,29
 • Ç. ALTIN

  804,2265% 0,29
 • Cumartesi 33 ° / 18 ° Güneşli
 • Pazar 34 ° / 19 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 33 ° / 18 ° Parçalı bulutlu

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

ÖZTUNÇ: "ESKİŞEHİR’DE YAKLAŞIK 400 BİN AĞAÇ KESİLECEK, FARKINDA MISINIZ?"

CHP'li Ali Öztunç, Son dönemlerde orman yangınları, ağaç kesimlerindeki usulsüzlüklere dair şikayetlerin artış göstermesine dikkat çekti.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç,Orman Genel Müdürlüğü’ne seslendi.

Orman Alanıyla İlgili Sahtecilik Yapılmıştır

Eskişehir'in Mihalıççık, Beylikova ve Sivrihisar ilçe sınırlarını işgal eden bir sahada Krom Manyezit, Demir ve Nikel madenleri üzerine faaliyet gösteren projenin kapasite artışına gitmek için hazırladığı ÇED raporunda hileli bilgiler olduğunu açıklayan Öztunç, “Projeye ait ÇED raporu hakkında hazırlanan bilirkişi raporunda, ÇED raporunda verilen harita ile orman izni için hazırlanan haritanın örtüşmediği tespit edilmiştir. Kadastro yapılmamış ama fiili durumda orman olan alanlar hesaba katılmayarak, izin verilen orman alanı mevcut duruma göre daha az gösterilmiştir. ÇED raporunda 173283 adet ağaç kesileceği söylenmiştir. Bilirkişi raporunda, kesilmesi muhtemel ağaç sayısı 391583 olarak hesaplanmıştır“ dedi.
Meralık Alan Gösterilmemiş
Öztunç; “ÇED raporundaki hile sadece ormanlık alanlarla ilgili değil. ÇED alanı içerisindeki 4,1 hektar büyüklüğünde mera alanı olmasına rağmen, ÇED raporunda mera alanı bulunmadığı iddia ediliyor” bilgisini paylaştı. 
İhbar Ediyoruz, Gerekeni Yapın
Eskişehir'in Mihalıççık, Beylikova ve Sivrihisar ilçe sınırlarını işgal eden bir sahada Krom Manyezit, Demir ve Nikel madenleri üzerine faaliyet gösteren projenin kapasite artışına gitmesi nedeniyle, 400000 civarında ağacın kesilecek olmasına tepki gösteren Öztunç, "Sessiz, sakin 300 Bin ağacı katledecekler, farkında mısınız. Firma, orman izni aldıktan sonra proje sahasını değiştirmiştir. Sahtecilik suçu işlenmiştir. Çevre mevzuatı gereğince belgede sahtecilikten yargılama yapılması, ÇED sürecini durdurulması gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Orman Genel Müdürlüğü'ne ve Cumhuriyet Savcılıklarına ihbarda bulunuyorum. Lütfen gereğini yapın" dedi. 

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ