YAZARLAR

 • BIST 100

  117.741%0,00
 • DOLAR

  6,8597% 0,07
 • EURO

  7,8325% 0,08
 • GRAM ALTIN

  399,20% -0,05
 • ÇEYREK ALTIN

  658,68% -0,05

Adana

16.07.2020

 • İMSAK 03:44
 • GÜNEŞ 05:25
 • ÖĞLE 12:50
 • İKİNDİ 16:40
 • AKŞAM 20:05
 • YATSI 21:38
 • Perşembe 35 ° / 24 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cuma 34 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cumartesi 34 ° / 23 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

MİT MENSUBUNU İFŞA DAVASINDA ÜÇ GAZETECİYE TAHLİYE

Bugün görülen davada Mahkeme, Barış Terkoğlu, Ferhat Çelik, Aydın Keser hakkında yurt dışına çıkış yasağı ile adli kontrolüyle tahliye kararı verdi.

 Duruşmayı 9 Eylül'e erteleyen mahkeme Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel'in tutukluluk halinin devamına hükmetti

”MİT mensubunu ifşa” suçlamasıyla tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi  yazarı Barış Terkoğlu, OdaTV Yayın yönetmeni Barış Pehlivan, Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ve Yeni Yaşam gazetesi yöneticileri Ferhat Çelik ve Aydın Keser aylar sonra bugün ilk kez yargıç karşısına çıktılar.

Barış Terkoğlu, Aydın Keser ve Ferhat Çelik'e adli kontrol şartıyla tahliye kararı çıkarken, Murat Ağırel, Barış Pehlivan, Hülya Kılıç'ın tutukluluğuna devam kararı verildi.

  İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu bulunan gazeteciler getirilirken, tutuksuz yargılanan Manisa Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi E. E. duruşmaya Sesli Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Koronavirüs nedeniyle yoğun güvenlik önleminin alındığı duruşma salonuna sınırlı sayıda gazeteci ve tutuklu gazetecilerin yakınları alındı..

"Haberimizde ifşa yoktur"

Odatv Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, davanın ilk duruşmasındaki savunmasında, dokuz yıl önce OdaTV davasında yargılandığını ve beraat ettiğini hatırlatarak başladı. Yine bir şehit cenazesi haberi nedeniyle tutuklandığını belirten Pehlivan, bu davada "Neyse ki; Fethullahçılar gibi bilgisayarıma belge yüklemediler, direkt haberi suç delili yaptılar, diye sevinmeli miyim üzülmeli miyim?" ifadesini kullandı. Haberde kullandıkları bilgilerin daha önce "ifşa edildiğini" vurgulayan Pehlivan, "Savcıların bize yaptığı temel suçlama; "MİT mensuplarını ifşa etmek." Şehit cenazesi haberimizle bu suçu işlediğimizi iddia ediyorlar. Biz de bu soruşturmanın başından bu yana diyoruz ki; "Haberimizde ifşa yoktur. Bizden önce ifşa edilen bilgiler vardır. Bu yüzden suçtan da bahsedilemez" dedi.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu da hazırlanan iddianamenin "Anayasa Mahkemesi’nin 'ifşa edilmiş olsa dahi…' dediğini iddia eden bir kararına dayandığını" ancak Anayasa Mahkemesi'nin 2015 yılındaki MİT kanunu ile ilgili kararında öyle bir ifadenin bulunmadığını dile getirdi. Terkoğlu, "İddianame defalarca OdaTV haberindeki fotoğraflardan birinin, tekrar söylüyorum sadece birinin gizlice çekildiğini yazıyor. Buna dair tek bir delil koyamadığı gibi sonunda gizli çekilmediğini kabul ediyor" dedi.

Terkoğlu, iddianamede kendisi hakkındaki ifadelere ilişkin olarak "Bu cümlelerden benim anladığım bir şey var ki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na göre benim suçlu olmam için bir şey yapmam gerekmiyor. OdaTV Sorumlu Haber Müdürü olmak bu savcılara göre suç" şeklinde konuştu. Dokuz yıl önce yargılandığı OdaTV davasına işaret eden Terkoğlu, "Bu davayı izleyenlere düşündürmek istediğim şu: Tıpkı 9 yıl önce bizi örgütle suçlayan kişilerin bir örgüt üyesi çıkması gibi, acaba bugün de karşımızda kamu görevlilerinin ve tabii siyasi uzantılarının olduğu bir organizasyonla mücadele ediyor olabilir miyiz?" dedi.

Suçlamaları kabul etmediler

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ise savunmasında "iddia edildiği gibi bir suçun olmadığını" ve "olmayan suçlamalarla 120 gündür cezaevinde" tutulduğunu söyledi. Mart ayından bu yana tutuklu bulunan Murat Ağırel, "Hakkımdaki suçlamalar, ne bir somut delile dayanıyor ne de vicdana sığıyor. İddia makamının tarafınıza sunduğu iddianame bana göre bir 'niyetnamedir'" ifadesini kullandı.

Yeni Yaşam gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser de hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek "24 Şubat'ta yayımlanan haberler nedeniyle cezalandırılmam isteniyor" dedi. "Bu haber özel bir kasıtla değil, haber verme saikiyle çok sayıda haberler derlenerek yapılmıştır" diyen Keser, haberin içeriğinin açık kaynaklardan elde edildiğini söyledi.

Haberde yaşamını yitiren kişinin MİT mensubu olduğunun yazılmadığını ve haberin içeriği daha önce yayımlanan haberlerden derlendiğini belirten Keser, "Bu suçlamaların hukuki ve maddi dayanağı da yoktur" şeklinde konuştu.

Yöneltilen suçlamalar

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanıklar, “devletin güvenliğine ve iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” ve “istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” ile suçlanıyor.

Gazeteciler hakkında 10'ar yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Sanıklar hakkındaki suçlamalar Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 329/1. maddesi ve MİT Kanunu’nun 27. maddesine dayandırılıyor.

Davada, OdaTV'den Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, muhabir Hülya Kılınç, Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ile Yeni Yaşam gazetesinden Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser tutuklu, Manisa Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi Eren Ekinci ise tutuksuz olarak yargılanıyordu.

Davanın sanıklarından yurt dışında bulunan gazeteci Erk Acerer hakkında ise yakalama kararı bulunuyor.

Ne olmuştu?

Gazeteciler hakkında soruşturma Odatv adlı internet sitesinde 3 Mart’ta yayınlanan "Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı" başlıklı haberinde MİT mensuplarına yönelik gizli bilgi ve fotoğrafları yayınlandığı gerekçesiyle başlatmıştı. Haber, Yeniçağ gazetesinde de çıkmıştı.

Haberin yayınlanmasının ardından ayrıca Odatv'nin internet sitesine erişim engeli getirildi.

Haber Odatv ve  Yeniçağ gazetelerinde yayınlanmadan önce İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ, 24 Şubat’taki Meclis konuşmasında, Libya’daki saldırı ve MİT mensupları hakkında bilgiler vermişti.

8 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıklar Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Aydın Keser ile Ferhat Çelik'in adli kontrolle tahliyesine karar verildi. Diğer tutuklu sanıklar Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç'ın ise, atılı suçun vasıf, mahiyeti ve somut delillerin mevcudiyetine göre tutukluluk hallerinin devamını kararlaştıran heyet, Erk Acarer hakkında yakalama kararının devamına ve derhal beraat kararı verilmesi talebinin reddine hükmetti.

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ