YAZARLAR

 • BIST 100

  114.809%0,00
 • DOLAR

  6,8656% 0,06
 • EURO

  7,7897% 0,37
 • GRAM ALTIN

  398,61% 0,42
 • ÇEYREK ALTIN

  657,7065% 0,42

Adana

13.07.2020

 • İMSAK 03:41
 • GÜNEŞ 05:23
 • ÖĞLE 12:49
 • İKİNDİ 16:40
 • AKŞAM 20:06
 • YATSI 21:41
 • Pazartesi 36 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Salı 36 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Çarşamba 37 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Gürer: “Esnaf ve çiftçinin yüzü gülüyorsa toplumun her kesimi mutludur ”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor ilçesinde meslek odalarını ve Ziraat Odasını  ziyaret etti. Esnaf ve sanatkârların sorun ve taleplerini dinleyen Gürer, “Pandemi  sürecinde herkesim mağdur oldu. Ciddi sorunlar yaşandı" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor’da Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Ziraat Odası ile Marangozlar ve Kuaförler Odası’nı ayrı ayrı ziyaret etti. Ticaret ve Sanayi Odası’nda Başkan Nurettin Eriç ile Marangozlar ve Kuaförler Odası’nda ise Başkan Kani Demirbilek, Demirciler ve Oto Tamircileri Odası Başkanı Ethem Bozdoğan ve Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ramazan Yalçın ile bir araya gelen Gürer, esnaf ve sanatkârların sorun ve taleplerine ilişkin görüş alışverişinde bulundu. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Bor Ticaret ve Sanayi Odası ve Ziraat Odası Başkanı Nurettin Eriç’e gerçekleştirdiği ziyarete CHP Bor İlçe Başkanı Erdal Gevrekçi ve ilçe yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. Gürer, Başkan Nurettin Eriç ile sanayici, esnaf ve çiftçilerin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Gürer ve beraberindeki heyet daha sonra Bor Marangozlar ve Kuaförler Odası’nı ziyaret etti. Burada Oda Başkanı Kani Demirbilek’in yanı sıra Demirciler ve Oto Tamirciler Odası Başkanı Ethem Bozdoğan ve Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ramazan Yalçın ile bir araya gelen CHP Niğde Milletvekili Gürer, meslek odalarının başkan ve yöneticilerinden esnaf ve sanatkârların sorun ve taleplerini dinledi. 

ÇOK SAYIDA ESNAF KEPENK KAPATTI 

Gürer, ziyaretlerinin ardından yaptığı değerlendirmede esnaf ve sanatkârın çok zor bir süreçten geçtiğini belirtti. Pandemi sürecinde kepenk kapatan esnaf ve sanatkârlar arasında icra takibi başlatılan çok sayıda işletmenin bulunduğuna dikkat çeken Gürer, “Korona virüs tedbirleri kapsamında çok sayıda esnaf mecburi olarak dükkânını kapatmak zorunda kaldı. Ancak bu süre içinde banka kredileri, kira borçları ve diğer tüm ödemelerini yapmak durumundaydı. İş yapamadığı için borçlarını ödeyemeyen esnaf icra kıskacıyla karşı karşıya kaldı. Çalışanlar belki kısa çalışma ödeneklerinden yararlandı ama esnafa yönelik ciddi bir destek gelmedi.  Bu bağlamda esnaf sicil affını da Meclis’te dile getirdim. Bakana önerge verdim. Yeni normalleşmeye geçildiğinde dükkânların açılmasına izin verildi fakat esnaf eski işini yapamadığı  için sorunlar devam ediyor” dedi. 

KREDİLER İKİ YIL GERİ ÖDEMESİZ OLMALIYDI…

Esnafın, ekonominin bel kemiği olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, “Esnaf kredileri en az iki yıl geri ödemesiz ve faizsiz olsaydı, bugün belki kepenk kapatmak zorunda kalan çok sayıda esnaf işlerine halen faal olarak devam ediyor olacaktı. Devletin SGK primlerini ve vergi alacaklarını kısa süreliğine ötelemesi de esnafın sorunlarını çözmedi. O nedenle esnafın gerçek manada her anlamda ciddi bir şekilde desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu. 

 ZİRAAT ODASI ZİYARETİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor’da Ziraat Odası Başkanı Nurettin Eriç’i ziyaretinde de çiftçilerin durumunu değerlendirildi. Gürer, “Çiftçi ve esnaf toplumun her kesimini doğrudan etkilemektedir. Çalışma yaşamında çiftçi ve esnafın yeri önemlidir. İş, emek ve üretim sürecinde çalışan kesimlerin işinin iyi olması ekonomiyi de olumlu kılar. Fabrika, tarla, satış, pazarlama ve tüketici ekseninde çiftçi ve esnafın yüzünün gülmesi sorunların az olması ile doğru orantılıdır. Çiftçinin esnafın, işçinin, emeklinin, memurun, yaşlının, gencin ve kadının yani toplumun her kesiminin sorunlardan arınması ülkede yaşamı güzel kılar. Bu nedenle mevcut sorunları iktidara duyurup çözüm için mücadele ediyoruz “ dedi.

Gürer: “İşçi ve işveren karşı, iktidar neden karıştırıyor?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yaptığı açıklamada; kıdem tazminatı konusunda, işçilerin aleyhine oluşacak yeni bir dönemin kapısını aralaması aşikâr olan, kıdem tazminatlarının fona dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalara sert tepki gösterdi.  Gürer, “Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan düzenlemeyi savunarak işçi lehine olduğunu belirtmektedir. Ancak sadece işçilerin değil aynı zamanda işverenlerin de değişmesini istemediği bu düzenleme, işçilerin kazanımlarının tümünü elinden almaktadır. Bu durumdaki bir çalışmanın, nasıl işçinin lehine olduğunu anlamak çok güçtür. AKP iktidarı, iş yaşamı için hangi düzenlemeyi getirdi ise işçinin önemli bir kazanımı o düzenleme ile elinden alınmıştır.18 yılda birden çok örnek vardır. Örneğin emekli aylık bağlama oranı ABO dahi, 2008 yılında, çıkarıldıktan sonra emekli olan işçiler için hak kaybını artırdı. Esnek çalışmadan fazla mesaiye, kayıt dışı çalışmadan düşük ücrete, iş güvenliğinden mobinge kadar, çalışma yaşamı sorunları AKP döneminde katlanmıştır. Bu getirilmek istenen düzenleme son noktadır” dedi.

 İŞÇİYİ DÜŞÜNMEYEN İKTİDAR

Çalışma yaşamında işçiler aleyhine yapılan düzenlemelerin AKP iktidarında zirve yaptığını ifade eden CHP Milletvekili Gürer, “Tamamlayıcı emeklilik sistemi, emekçiler aleyhine yapılan düzenlemelerde gelinen son noktadır” ifadesini kullandı. 

KÖKTEN DEĞİŞTİRİYORLAR 

1980 öncesi işçilerin toplu iş sözleşmesi ile kıdem süresini toplu pazarlıkta belirleyebilme haklarının bulunduğunu anımsatan CHP Milletvekili Gürer, “1980 sonrası çalışma yaşamında sürekli yapılagelen değişikliklerle bu süre 30 güne kadar düşürülüp sınırlandı. Bugün bu 30 günlük giydirilmiş brüt ücretin kıdeme esas durumu da kökten değiştirilmek istenmektedir” dedi. 

İŞVEREN ARTIK İŞÇİYİ DAHA KOLAY ÇIKARABİLECEK 

Kıdem tazminatının fona devrine yönelik çalışmalarda ayrımcı bir yaklaşımla “böl parçala yönet” mantığının öne alınmak istendiği, kamu özel ayrımı süre ve yaş düzenlemelerine yönelik çalışmalarda bulunulduğunun ifade edildiğine dikkat çeken Gürer, “Ülkemizde iş yerlerinde kıdem tazminatı kolay işten çıkarmanın kısmen de olsa önünü kesmektedir. Bu süreçte işverenin kolay işçi çıkarmasının önünde en önemli engel kıdem tazminatıdır. Kıdem tazminatı ile ilgili yapılacak her düzenleme iş güvencesinin sonu demektir. Küçük işletmeler yanında büyük işletmeler için de iş güvencesinde olan hatta sendikalı ve toplu iş sözleşmesi olan işçilerde kıdem tazminatı iş güvencesinin en önemli bağıdır. Özellikle uzun yıllar aynı işyerinde çalışan, kıdem süresi yüksek olan işçilerin kıyım yapılması daha basit hale getirilmiş olacaktır” diye konuştu.

İŞÇİLER İÇİN ZOR GÜNLERİN TEK DAYAĞI DA ELLERİNDEN ALINIYOR

Kıdem tazminatının işten ayrılan işçi için zor günlerin tek dayağı olduğuna değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, işten çıkarılanlar için can simidi olarak tabir edilen kıdem tazminatları ile ihtiyaçlarını karşılayan, borçlarını ödeyen işçilerin hayata geçirilmesi planlanan yeni sistemle bu haklarında da mahrum olacağını vurguladı. 

KIDEME DOKUNMA

Mevcut koşullarda haklı fesih olması halinde işçinin kıdem tazminatlarını alabildiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Örneğin mobing uygulanması, ücretinin geç ve eksik ödenmesi halinde, belgelenmiş fazla mesai verilmemesi halinde ,işçi sağlığı önlemlerinin yetersizliğinin kanıtlaması durumunda  işçi haklı fesih hakkını  kullanıp tazminat alabilir. Ancak yeni düzenleme ile haksızlık karşısında da işçi kıdem alıp gidemediği için işveren art niyetli ise işçinin haklarını daha kolay yok etmek durumuna erecektir” şeklinde konuştu. 

TAZMİNAT HESABI DA İŞÇİ ALEYHİNE OLACAK 

Hayata geçirilmesi planlanan yeni sistemin işçiler aleyhine getireceği olumsuzlukları da sıralayan CHP Milletvekili Gürer, “Kıdem tazminatlarında son giydirilmiş brüt ücret hesaplanır ve işçi çalıştığı süre ve geçmişte aldığı ücrete bakılmaksızın son ücret esas alınır. Yeni düzenlemede bu hesaplama korunmazsa işçi tazminatları önemli ölçüde düşecektir. Hesaplamada esas olan son çalıştığı giydirilmiş brüt ücret esasının değiştirilmesi büyük hak kayıpları yaratacaktır” dedi. 

Ülkemizde çalışma koşullarında var olan onlarca sorunun iyileşme yerine daha da kötüye gittiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ne yazık ki bazı işverenlerin SGK’ya bildirilen ücret ile işçiye ödenmesi gereken ücretin farklı olması halen önlenememiştir. Daha az prim ödemek için başvurulan bu yöntem yeni düzenlemede de işçilerin aleyhine olacaktır” diye konuştu. 

KIDEM TAZMİNATLARI ENFLASYON KARŞISINDA ERİYECEK 

İşçilerin yemek ve yol ücretlerinin de mevcut sisteme göre kıdem tazminatının belirlenmesinde esas alındığını anımsatan Gürer, ancak kıdem tazminatının fona devredileceği sistemde parasal olmayan hakların kıdem tazminatına yansıtılmamasının hak kayıpları yaratacağını ve işçinin kıdeminin enflasyon karşısında eriyeceğini belirtti. 

Bireysel Emeklilik Sisteminde işçilerin primlerinin enflasyon karşısında yüzde 10 oranında eridiğini vurgulayan Gürer, “Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminde olduğu gibi kıdem tazminatlarının fona devredileceği sistemde de işçinin hesabına yatırılan para işletilecektir. Ancak işçinin kıdem tazminatı için yatırılan parasının enflasyon karşısında korunmasının güvencesi yoktur. Bu sistem işçinin kıdem tazminatı fonundaki parasını pula çevirecektir” uyarısında bulundu. 

İŞ YAŞAMI SORUNLARLA DOLU 

Ülkemizde mevcut çalışma hayatının sorunlarla dolu olduğunu belirten CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, kıdem tazminatlarının fona devredilmesinin yaratacağı olumsuzluklarla ilgili açıklamasında, “İş yaşamında kayıt dışılığın arttığı, çocuk işçiliğin yaygınlaştığı, iş denetiminin işverenin insafına bırakıldığı, esnek ve güvencesiz çalışmanın yaygınlaştığı, işçi ücretlerinin açlık sınırının altına getirildiği, fazla mesai kurallarına uyulmadığı, mobingin olağanlaştırıldığı, kadın işçi sorunlarının yoğunlaştığı bir süreçte işçiler için son kale olan tazminatın fona devredilmek istenmesi, işçinin son güvencesinin de ortadan kaldırılmasıdır. İş güvenliği ve iş güvencesini iyileştirmek, çalışanların ücretlerini artırmak, asgari ücretin vergiden muaf tutulmasını sağlamak yerine işçiler için en önemli güvence olan kıdem tazminatının siyasi iktidar eliyle yok edilmek istenmesi kabul edilemez” dedi. 

GÜRER’DEN İKTİDARA ÇAĞRI…

Gürer, açıklamasında iş yaşamında var olan bazı sorunları sıraladı ve iktidara şu önerilerde bulundu:

“*İktidar öncelikle, üniversiteli işçilerin 5 yıl önce sözleşme ile tanının özlük haklarında düzenleme sağlasın. 

*Çırak ve stajyerlerin işe başladığı tarihten itibaren yaşlılık sigortasına çalıştıkları sürenin başlangıcı kabul etsin. 

*SGK öncesinde anne olan kadınların, askerlik süreci gibi annelik sürecine borçlanma hakkı tanısın. 

*Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca çalışanın mağduriyetini gidersin. Emeklilik hakları verilsin. 

*Fazla mesailerini düzenle alabilmelerini ve mobing uygulamalarının sonlandırılmasını sağlasın. 

*Taşeron firmalarda kalanlara  da kadro verilsin. Kamuda tüm taşeron işçiler kadrolara alınsın. Belediye şirket çalışanları belediye kadrolarına alınsın.

*İş cinayetlerinde Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü olmak ayıbından ülkemizi kurtarsın. 

*İşsiz 2 milyon üniversite mezunu gence ve milyonlarca iş arayana iş olanağı yaratacak uygulamalar yapsın…

*Geçici, mevsimlik, TYP çalışanı ve MEB’de 10 ay çalışıp girdi çıktı yapılarak çalıştırılanlara sürekli iş ve kadro verilsin.

*Asgari ücret tutarı kadar olan tüm ücretlerden vergi alınmasın.

(VŞ)

 

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ