YAZARLAR

 • BIST 100

  1.124%0,00
 • DOLAR

  7,6732% 0,20
 • EURO

  8,9486% 0,46
 • GRAM ALTIN

  458,86% 0,20
 • Ç. ALTIN

  757,119% 0,20

Adana

28.09.2020

 • İMSAK 05:05
 • GÜNEŞ 06:25
 • ÖĞLE 12:34
 • İKİNDİ 15:56
 • AKŞAM 18:34
 • YATSI 19:48
 • Pazartesi 37 ° / 22 ° Güneşli
 • Salı 34 ° / 21 ° Güneşli
 • Çarşamba 34 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

CUMHURİYET ULUSUMUZUN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, aydınlık, çağdaş Türkiye sevdalısı herkesi 29 Ekim’de gerçekleştirilecek Cumhuriyet kutlamalarına davet etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarının aydınlık ve çağdaş bir gelecek kurmak için Cumhuriyet’i kurduğunu söyledi. Atatürk’ün ulusuna en önemli emanetinin Cumhuriyet olduğunu belirten Çelebi, tek adamlık rejimine geçildikten sonra Cumhuriyet’in daha da anlam kazandığını vurguladı.Ulusun en büyük ve en önemli bayramı olan Cumhuriyet Bayramını Adana’da büyük bir coşkuyla kutlayacaklarını kaydeden Çelebi, Cumhuriyet değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı partili, partisiz tüm yurttaşları Cumhuriyet kutlamalarına davet etti.

CUMHURİYET ÇAĞDAŞ VE AYDINLIK BİR GELECEK İÇİN İLAN EDİLDİ

CHP İl Başkanı Çelebi, Cumhuriyet’in ilanının 96.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında Cumhuriyet’in ulus için önemine vurgu yaptı.  Büyük bedeller ödenerek kazanılan Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarının çağdaş, aydınlık bir medeniyet hedefiyle Cumhuriyet’i ilan ettiğini kaydeden Çelebi, şöyle konuştu:

CUMHURİYET DEMOKRASİNİN, HAK ÖZGÜRLÜKLERİN, BİLİMSEL AKLIN TEMİNATIDIR

“23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’yi açıp ulusun kurtuluş mücadelesinde inisiyatifi ele almasını sağlayan önderimiz Atatürk, yurdun düşmanlardan temizlenmesinin ardından yine halk iradesine dayalı bir yönetim anlayışı olan Cumhuriyet’i ilan ederek ulusumuzun ve ülkemizin yönünün aydınlık ve çağdaşlık olarak belirlemiştir. Cumhuriyet’in ilanıyla egemenlik kayıtsız şartsız ulusun olmuş, ulusumuz kendi kendini yönetmeye başlamış, demokrasi bugün demokrasinin beşiği olarak adlandırılan birçok ülkeden daha önce hayata geçirilmiştir. Cumhuriyet devrimleriyle, çağdaş, aydınlık Türkiye’nin altyapısı inşa edilmiştir. Karanlığı ortadan kaldırıp, aydınlığın hüküm sürmesini sağlayan Cumhuriyet bugüne kadar hep ulusumuza doğru yönü göstermiş, demokrasinin, özgürlüklerin, hak ve özgürlüklerin, bilimsel aklın teminatı olmuştur.”

CUMHURİYET ULUSUMUZUN KIRMIZIÇİZGİSİDİR

Cumhuriyetin ulusun kırmızıçizgisi olduğunun altını çizen Çelebi, “Cumhuriyet, farklı özelliklere sahip insanların bir arada barış, huzur, mutluluk ve refah içinde yaşamasını sağlayan yegane unsurdur. Cumhuriyet, tek adamlık yönetimine geçildikten sonra çok daha fazla önem kazanmıştır. Cumhuriyetin kurucu partisi olarak Cumhuriyetin sonsuza dek yaşaması için verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. 29 Ekim’de ulusumuzun en büyük bayramı olan Cumhuriyet Bayramını parti örgütlerimizle ve belediyelerimizle birlikte Adana’da çok büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Cumhuriyet değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı partili, partisiz tüm yurttaşlarımızı 29 Ekim Salı günü saat 17.30’da Atatürk Parkı’nda Atatürk anıtına çelenk sunma törenine, 18.30’da Adana Büyükşehir Belediyesi önünden başlayıp, Uğur Mumcu Meydanında son bulacak Cumhuriyet yürüyüşüne ve Göksel konserine bekliyoruz” diye konuştu.  (Öİ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ