ÇETE KARA MEHMET ve DÖRTYOL´DA İLK KURŞUN
Emekli Ögretmen Ramazan Velieceoğlu ile yaptıgımızs söyleşi
Tarih: 17.12.2018 11:36:42/ 2071okunma / 0yorum

 /resimler/2018-12/17/1220413665786.jpg         - Sayın hocam sizi tanıyabilir miyiz?

          - Ben Ramazan Velieceoğlu. 1938 Osmaniye doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi emekli öğretim görevlisiyim.Uzun yıllar okul kitapları yayıncılığı yaptım. 2015 yılında o yayıncılığı sonlandırdım.2016´da kendi aile tarihimi yazmaya başladım.

          - Aslen nerelisiniz?

          - Ben aslen Aydın, Antalya, Isparta-Şarkikaraağaçlı sayılırım. Yörük kökenliyim. 1950´li yıllarda Osmaniye-Kadirli-Akmaşat köyüne yerleştirildik.

          - Bir Yörük çocuğu olarak okullara ulaşma, okuma ve başarı kazanma kolay olmasa gerekti, değil mi?

          - Öyleydi. 1940´lı, 1950´li yıllarda her köyde okul da yoktu. Kadirli´nin içinde tek bir tane ilkokul vardı, Cumhuriyet İlkokulu. Sadece Hemite, Bahçe, Bozkuyu, Araplı (Sumbas), Aşağıçiyanlı ve Harkaçtığı köylerinde ilkokullar vardı. Ben bu köy okullarının dört tanesinde değişik yıllarda yarım yamalak okuyarak 1954´te Harkaçtığı İlkokulu´nu bitirdim.

/resimler/2018-12/17/1221187416377.jpg          - İlkokuldan sonra...?

          - İlkokuldan sonra okumaya çok hevesliydim, ama hiç mi hiç umudum yoktu. Ortaokulu nasıl okuyacaksın? Kadirli´de ev tut, yemek yap, çamaşır yıka, derse çalış... Bunları düşününce hevesim hep suya düşüyor, umudum kesiliyor ve o hevesimden hemen vazgeçiyordum, vazgeçiyorduk ailecek.

          - Eee, sönmüş olan o umutlar nasıl oldu da yeniden doğdu? Anlatır mısınız?

          - Orası çok heyecanlı, çok ilginç, çok duygulandırıcı...

          - Beni de heyecan sardı şimdi hocam. Lütfen devam edin.

          - Benim başıma bir devlet kuşu konmuştu. O kuş beni kanatları üstüne  aldı, uçurdu, uçurdu, bir sürü zorluklardan geçirdi. Beni barındırdı, gönendirdi, yetiştirdi, bugünlere getirdi.

          - O devlet kuşunu çok merak ettim hocam. Heyecanla doldum şimdi. Orasını biraz açar mısınız?

          - Olur, açayım. ilkokul beşinci sınıf öğretmenimiz vardı, adı Mahmut Bozdoğan. Benim her gün 3-5 km, yağmurda çamurda yaya olarak okula gelip gittiğimden, derslerimde başarılı olduğumdan etkilenmiş olacak. Beni yönlendirmeye çalıştı.

          - Nasıl yani?

          - Şöyle. Bir cumartesi günüydü. Öğretmenim Mahmut Bozdoğan da Kadirli´ye gidecekmiş. Ben de aynı yöne gidiyordum. Bana, "Ramazan beni bekle. Beraber yürüyelim," dedi. Bekledim. Kendisi evinden giysi değiştirmiş, geldi. Birlikte yürüdük. Bana sordu:" Ramazan bu sene beşi bitiriyorsun. Çok başarılı bir çocuksun. İlerisini okumak istiyor musun, istemiyor musun?" dedi. Ben de, "Öğretmenim okumak istiyorum, istemez olur muyum. Ancak bizim koşullarımızda okumam imkânsız," dedim.  Bu kez baban ve anan ne düşünüyor, diye sordu.

Onlar da istiyor okumamı ama, babamın kendisine yardım edecek başka oğlu yok. O yüzden hepimizin boynu bükük kalıyor, dedim.

           - Sonra...

           - Beni iyi dinle Ramazan, dedi. Seni yeme-içme, yatma-kalkma, elbise, ayakkabı parasız bir okula yazdırsam okumaz mısın, diye sordu. Ben de, öyle olsa okuyabilirim. Ancak babama yardım edecek başka oğlu yok. Ben gene de babama kıyamam. Gözüm hep arkamda kalır öğretmenim, dedim. Ramazan, onun bir kolayı bulunur, Bu okuma fırsatı kaçırılmaz. Aklını başına al. Dediğim o okulda okumayı aklından çıkarma, dedi. Ben düşüncelere dalmıştım.

Öğretmenim doğru söylüyordu. Ancak ben hep babamı, anamı ve kardeşlerimi düşünüyordum. Kararsızdım.

          - Kararsızlığı yenmiş olmalısınız. Nasıl yendiniz kararsızlığı?

          - Şöyle oldu. Ben öğretmenimin yanında hep yere bakıp düşünerek yürüyordum. Ramazan, dedi, babana benden selam söyle. Baban beni bulsun, yanıma gelsin. Ben onunla bu okul işini konuşacağım, dedi. Ben de olur öğretmenim, dedim.

          - Baban öğretmenini bulup konuşmuş mu ya?

          - Dur hele nasıl oldu? Yürürken öğretmenim birden durdu. Ben de durdum. Bana bak Ramazan, dedi. Sana bir şey daha söyleyeceğim. Bana cevap ver, dedi. Ben, tamam öğretmenim, dedim. Ben babanla konuşacağım. Tamam okutacağım demezse, seni ben okutacağım. İş çıkmaza girer, ben Ramazan´ı okutamam, derse baban, bana inanır, okumak için evden kaçar mısın? Öğretmen olana kadar senin bütün masraflarını ben üstleneceğim. Beni baban yerine koyacaksın. Bana söz verir misin Ramazan, dedi. Ben de tamam, söz öğretmenim, dedim.

          - Oh bee!.. Güzel bir karar vermişsin hocam.

          - Öyle oldu. O son sözlerden sonra ayrıldık. O Kadirli´ye, ben de çadırımıza gittim. Akşam olurken babam da Kadirli´den eve geldi. Koçak, dedi babam. Mahmut Efendi´yi gördüm Kadirli´de. Bana el etti. Yanına gittim. Hoşbeşten sonra, Mustafa Ağa, Ramazan´ı okutacak mısın, okutmayacak mısın, diye sordu. Ben de sen nasıl dersen öyle olsun Mahmut Efendi, dedim, dedi. O zaman ne kadar sevindiğimi bilemezsiniz.

          - Ne kadar mutlu bir son değil mi?

          - Evet, öyle denebilir.   

          - Öylece okumaya devam kararı verilmiş oldu, değil mi?

          - Evet, öyle oldu. Düziçi İlköğretmen Okulu giriş sınavlarını kazanarak o okula yazıldım. Altı yıllık başarılı bir öğrencilik yaşamı geçirdim. Ha, söylemeyi unuttum. Gene Mahmut Bozdoğan öğretmenim sınıfımızda hepimize söylemişti. İngilizce bilmenin çok faydalı olacağını, İngilizce bilen bir kişinin ( o zaman için ) hiç aç kalmayacağını, çok para kazanabileceğini de anlatmıştı.

          - İngilizce öğretmenliğini o söz üzerine mi seçtiniz?

          - Evet evet, o söz üzerine. Hem okuldaki fazla boş zamanlarımda hem de yaz tatillerinde bulduğum boş zamanlarımda kendi kendime İngilizce öğrenmeye çalıştım. Sadece defter, kalem, İngilizce kitaplar, İngilizce sözlük yardımıyla İngilizce´yi öğrendim. Herkes öteki derslerden sınava girerken ben İngilizce bölümü sınavını kazanarak Gazi Eğitim Enstitüsü´nden İngilizce öğretmenliği diploması aldım. Çeşitli liselerde on yıl çalıştıktan sonra 1975-76´da Hacettepe Üniversitesi´ne geçiş yaptım. Oradan 1992´de emekli oldum.

          - Şimdi gelelim kitap yazma işine... Kitap yazmayı nasıl akıl ettiniz sayın hocam?

          - 1980´lerde orta okullarda ve liselerde öğrencilerin İngilizce öğrenmelerine yardımcı olacak hiçbir kitap yoktu. Ben ortaokulların her sınıfı için birer, liselerin her sınıfı için de birer olmak üzere altı adet İngilizce kitap yazdım. O kitaplar İngilizce öğretmeni arkadaşlar tarafından çok tutuldu. O beni kamçıladı ve ben de öylece yazma işine başlamış oldum.

          - Yayıncılık yaşamınız da var sanırım. 

          - Var. Sözünü ettiğim o altı kitaptan sonra çok sayıda Türkçe ve Matemayik ders kitapları yazdım, okul sözlükleri yazdım. Çocuk öykü kitapları yazdım, yayımladım. Yayıcılık işini 2015´in sonunda noktaladım.

          - Emekli olduktan sonra da yazmaya devam ediyorsunuz. Öyle değil mi?

          - Öyle. Yazmadan zamanım geçmez ki. Emekli olduktan sonraki ilk kitabım “Saçıkara Yörükleri´nin Yakın Tarihi”, 2017´de piyasaya çıktı. Özellikle hısım-akrabalarım, Yörük aşiretleri tarafından çok ilgi gördü. Yakında ikinci baskısını düşünüyorum. Bu sene ise, 2018 Kasımında da bu elinizdeki ÇETE KARA MEHMET ve DÖRTYOL´DA İLK KURŞUN adlı kitabımı yayımladım. Bu kitap belgesel özelliği de taşıyan tarihi bir araştırma kitabıdır. İlk okuyan aydınlar çok çok övgüler düzdüler. Hepsine çok teşekkürler ediyorum.

           - Bu son kitabınızı yazmaya yönelten asıl gerçek nedir? Biraz da ondan söz etsek…

           - O da şöyle oldu. Bizim aile büyüğümüz Velecoğlu Kara Mustafa vardı. O büyük insan biz yeğenlerine hep ve  her fırsatta anlatırdı. “Aslımızı yitirmeyeceğiz. Anamızı, babamızı, dedelerimizi, ebelerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Sizler de her fırsatta küçüklerinize sık sık sorup onları konuşturacak, büyük atalarını unutmalarını önleyeceksiniz, derdi. Bizlere sekiz-on göbek ötelerini sık sık anlatırdı. İşte ben o büyüğümüzün öğüdünü tutuyorum. Önce ailemizin yakın tarihini yazdım. İkinci olarak ise yakın tarihimize damgasını   vurmuş, Ulusal Kurtuluş Savaşımızda (1909-1919 arası) unutulmaz yiğitlikleri, eylemleri olan Çete Kar Mehmet´i yazdım.

19 Aralık 1918´de Dörtyol´u işgalci, emperyalist (sömürgeci) Fransızlar işgal ettiler. İşgalden sonra bir hafta bile geçmeden Fransız jandarmaları Dörtyol-Ocaklı´da devriye gezerken bahçesinden portakal toplamakta olan genç bir Türk kadına sarkıntılık ettiler. Kadın çığlık çığlığa kaçtı evine sığındı. Bu olay o sırada olay yerine yakın olan Ekizoğlu Hüseyin Efendi ile kendisini ziyarete gelmiş olan Çete Kara Mehmet tarafından duyuldu. Bunun üzerine Kara Mehmet, görünmeden ileriye gitti, pusu kurdu ve o iki jandarmayı cansız yere serdi. Böylece Kurtuluş Savaşımızda işgalci, sömürgeci düşmanlara ilk kurşun Dörtyol-Ocaklı´da sıkılmış, ilk kıvılcım yakılmış oldu.

Burada çok önemli bir noktaya değineceğim. O da şudur: Daha önceki yıllarda yazılmış olan Dörtyol´da ilk kurşunu anlatan başka bir kitapta “ Kara Mehmet ” adı “ Mehmet Kara “ olarak zikredilmişti. Bu yanlış yazım, yanlış anlatım bizlerin çok zorumuza gitmişti. O yüzden bu ÇETE KARA MEHMET ve DÖRTYOL´DA İLK KURŞUN kitabını yazmaya karar verdim. Bu kitapta daha önce hiçbir kitapta yazılmamış gerçekler yazıldı. Doğru olduğu iddiasıyla yazılmış bazı yanlışlar bu kitapta doğrusuyla değiştirilmiş oldu. Bu kitabın can alıcı noktası burasıdır. Yani ilk kurşunu sıkan kişi Kara Mehmet´tir, Mehmet Kara değildir. Her ikisi ayrı ayrı kişilerdir. İlk kurşunu Kara Mehmet sıkmıştır. Bu gerçekler ayrıntılı olarak bu kitapta uzun uzun anlatılmaktadır.

-Çok teşekkür ederim sayın hocam Ramazan Velieceoğlu.

-Ben teşekkür ederim saygın Yeni Adana Gazetesi.
Kaynak: ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler: ÇETE KARA MEHMET DÖRTYOL KURŞUN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"Kentte karnaval canlılığı yaşanacak"
"Kentte karnaval canlılığı yaşanacak"
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Adana Bölgesel Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Murat Şirin, 3-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 7. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında kentte karnaval canlılığının yaşanacağını söyledi.
Karatepe UNESCO yolunda
Karatepe UNESCO yolunda
Kısa adı KAVAK olan Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı, Karatepe´nin UNESCO Dünya Mirası Listesi´ne alınması için başlatılan çalışma kapsamında ‘Karatepe-Aslantaş´ın Tarihçesi ve Unesco Dünya Kültür Miras Listesine Adaylık Süreci ‘ adlı konferans düzenledi.
"Atatürk Fotoğrafları" sergisi
"Atatürk Fotoğrafları" sergisi
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Adana´ya gelişinin 96. yıl dönümü sebebiyle Atatürk Bilim ve Kültür Müzesini ziyaret ederek burada Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce düzenlenen ‘‘Atatürk Fotoğrafları Sergisi´´nin açılışını gerçekleştirdi.
Adana´ya yeni kültür merkezi
Adana´ya yeni kültür merkezi
Remzi Karataş tarafından 2 bin metrekare alanda açılan 3 katlı Dörtler Kültür Merkezi (DKM) Adana´da kültür ve sanata hizmet edecek.(HABER FEHMİ İNCEOĞLU)
Ödüllü fotoğraflar karnavalda sergilenecek
Ödüllü fotoğraflar karnavalda sergilenecek
Türkiye´nin en uzun soluklu fotoğraf yarışmalarından olan “Adana Rotary Kulübü 16. Uluslararası Fotoğraf Yarışması”nın bu yıl yarışmada ödül alan fotoğraflarının Adana Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında Altınoran Sanat Galerisi´nde sergileneceği bildirildi.
Fotoğrafta "Sınır Yok Çizgi Yok"
Fotoğrafta "Sınır Yok Çizgi Yok"
"Adana Rotary Kulübü 16.Uluslararası Fotoğraf Yarışması"nın kazanan fotoğrafları Adana Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında Altınoran Sanat Galerisi´nde sergilenecek
Gaziantepliler baharı THM konseriyle karşıladı
Gaziantepliler baharı THM konseriyle karşıladı
Adana´da kurulu bulunan Gaziantep ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği baharı Türk Halk Müziği konseri ile karşıladı.
Çukurova Sanat Günleri 19 Mart´ta başlıyor
Çukurova Sanat Günleri 19 Mart´ta başlıyor
Bu yıl 19-29 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Çukurova Sanat Günleri (UÇSG) programının omurgasını edebiyat oluşturuyor.
GESAM´dan resim sergisi
GESAM´dan resim sergisi
Türkiye Güzel Sanat Eserleri Mesleki Birliği (GESAM) Adana Şubesi tarafından açılan resim sergisinde 15 sanatçı 28 eserini sergiliyor.
Kadınlar hayallerini ve umutlarını resmediyor
Kadınlar hayallerini ve umutlarını resmediyor
İskenderun´da acılarını, sevinçlerini, kayıplarını ve umutlarını resimlere yansıtan kadınların mutlu tabloları
Yerleşik yabancılara Antalya´da şenlik
Yerleşik yabancılara Antalya´da şenlik
Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Antalya´da yerleşik olarak yaşayan 48 ülkeden vatandaşların ve öğrencilerin katılacağı ‘1.Kültür ve Eğitim Şenliği´ düzenliyor.
Işıklı şelalesi doğal güzelliğiyle ilgi çekiyor
Işıklı şelalesi doğal güzelliğiyle ilgi çekiyor
Mersin´deki Işıklı şelalesi doğa tutkunlarının ve doğa fotoğrafçılarının uğrak yeri haline geldi
İstanbul´un en iyi turistik yerleri sıralandı
İstanbul´un en iyi turistik yerleri sıralandı
Kanadalı bir turizm şirketinin araştırmaları sonucu İstanbul´un en iyi turistik yerleri sıralandı. Bunların arasında vakıf eseri olarak ayakta duran ve birçok yerli ve yabancı turisti çeken Mısır Çarşısı, Halı Müzesi, Kapalı Çarşı, Küçük Ayasofya Camii, Sultan Ahmet Camii, Süleymaniye Cami, Fatih Camii yer alıyor.
Ressam Mahmut Selekoğlu 3. kişisel sergisini açtı
Ressam Mahmut Selekoğlu 3. kişisel sergisini açtı
Adanalı Ressam Mahmut Selekoğlu 3. kişisel resim sergisini açtı.
Hayati Koca 5. kitabı için Adana´da imza günü düzenledi
Hayati Koca 5. kitabı için Adana´da imza günü düzenledi
Uzun yıllar Adana´da yaşayıp görev yapan Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Koca, beşinci kitabı ‘İstiklal Marşı Duruşuyla Cumartesi Yazıları´ için Adana´da imza günü etkinliği düzenledi.
OZANKAYA´NIN ‘ATATÜRK VE LAİKLİK´ KİTABININ  8.BASIMI YAPILDI
OZANKAYA´NIN ‘ATATÜRK VE LAİKLİK´ KİTABININ 8.BASIMI YAPILDI
ADD Kurucu Üyesi, 4. Genel Başkanı ve gazetemize de yazıları ile değer katan Prof. Dr. Özer Ozankaya´nın ‘Atatürk ve Laiklik´ başlıklı kitabının 8. basımı yine CEM Yayınevince yapıldı.
Ressam Kurtuluş, MTSO´da portre resim sergisi açtı
Ressam Kurtuluş, MTSO´da portre resim sergisi açtı
Ressam Bengisu Muazzez Kurtuluş, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi´nde resim sergisi açtı. Sanatçı, yağlı boya tablolarından oluşan sergide, 10 yaşındaki oğlu ile yaptığı eserlerine de yer verdi.
Tarihi kilesinin restorasyonu erken bitirilecek
Tarihi kilesinin restorasyonu erken bitirilecek
Ordu´nun Taşbaşı Mahallesi´nde bulunan, Osmanlı döneminde 1853 yılında yörede yerleşik Hristiyan vatandaşların ibadetlerini yerine getirmesi amacıyla inşa edilen ve bugün kültür merkezi olarak kullanılan tarihi kilise, ´anıt müze´ haline getirilmek üzere restore ediliyor.
   AYTAÇ ARMAN İÇİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜNDE TÖREN
AYTAÇ ARMAN İÇİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜNDE TÖREN
İstanbul´da hayata gözlerini kapayan Adanalı ünlü sanatçı Aytaç Arman için yarın (28 Şubat 2019 Perşembe) saat 10.30´da, Adana Büyükşehir Belediyesi önünde tören düzenlenecek. Törenin ardından Aytaç Arman, oğle namazını müteakip Kabasakal Mezarlığı´na defnedilecek.
‘Hırvatistan-Türkiye´ sergisi açıldı
‘Hırvatistan-Türkiye´ sergisi açıldı
Hırvat Ressam Miljenko Bengez´in eserlerinden oluşan ‘Hırvatistan ve Türkiye Akdeniz Bağlantıları´ sergisi Beyoğlu´nda sanatseverlerle buluştu. Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi salonunda açılan sergide 25 eser sergilendi.
35 Eserden oluşan resim sergisi, sanatseverleri bekliyor
35 Eserden oluşan resim sergisi, sanatseverleri bekliyor
Devlet sanatçısı unvanına sahip Başkurdistanlı 5 ressam tarafından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırlanan ve 35 eserden oluşan “Rusya Federasyonu Muhtar Cumhuriyeti Başkurdistan Sanatçıları Resim Sergisi” UBP Genel Başkanı Ersin Tatar tarafından açılacak.
“ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI´NDAN “SÖYLEM”E BİR EDEBİYAT GÖRÜŞMESİ
“ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI´NDAN “SÖYLEM”E BİR EDEBİYAT GÖRÜŞMESİ
“Söylem” dergisi kurucusu Mehmet Çetinkaya ilk kitabı “Aşklar Yaşatır Aydınlığı”ndan yirmi yıl sonra, yine kurup ara verdiği Özgün Yayıncılık´ın 34. yayını olarak “Çavlanların Çığlığı” adlı şiir kitabını çıkarınca, güneşli bir şubat pazarında Atatürk Parkı´nda şiirden dergiciliğe uzanan bir söyleşi gerçekleştirdik.Cumali Karataş
Türk operasına taze kan
Türk operasına taze kan
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), 10. yılında düzenlediği "Genç Saygun Programı" ile dünyaca ünlü opera sanatçısı Burak Bilgili ve genç yetenekleri bir araya getirdi. 3 gün boyunca eğitim alan gençler, finali ünlü "La Traviata Operası" ile yaptı.
Akyüz: "Müzik tıp bilimine de katkıda bulundu"
Akyüz: "Müzik tıp bilimine de katkıda bulundu"
Türk Halk Müziği Sanatçısı Fatma Güher Akyüz, müziğin ruhun arındırılması ve eğitilmesinde önemli rol oynadığını belirterek, “Müzik, insan ruhuna dinginlik vererek insanı sonsuz yolculuklara götürür. Öyle ki müzik tıp bilimine dahi katkıda bulunmuştur. Tarih boyunca yapılan müzikle terapi çalışmaları buna en güzel örnektir” dedi.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ŞİMŞEK ÇIKIŞA, KAPLAN DÜŞÜŞE DEVAM
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi - KİTAPLAR VE FUARLAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BEKA SORUNU VAR MI, YOK MU?
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ÇANAKKALE RUHU
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKUL YÖNETİCİLİĞİNDE EĞİTİM ESASTIR
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Hem Okudum Hem de Yazdım…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
İHTİLALLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CEYHUN ATUF KANSU: GERÇEK BİR TÜRK DEVRİMİ OZANI
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
TÜRKİYE ‘DE MİLLİ İLAÇ SANAYİSİNİN KURULMAMASI KAPİTÜLASYONUN DANİSKASIDIR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - KİTAP VE YAZAR OLMAK
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
Celal Topkan
Celal Topkan
MİLLET OLMAK VE TARİKATLAR
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
Kitaplık “ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
MÜZİK VE BEN-2
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
FAVORİSİ OLMAYAN MAÇ
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-3/19/1611549723586.jpg