BU SENE PORTAKAL ÇİÇEKLERİ DE KARNAVALI BEKLİYOR
Adana ve Nisan´da Adana´da ekibi bir karnavala daha hazırlanıyorken, benimse gözüm dallardaydı. Sanki bir sırmış, paylaşırsam aksi olacakmış gibi sadece kendime saklamak istediğim bir gelişmeden dolayı içim içime sığmıyordu.
Tarih: 11.3.2019 09:39:26/ 871okunma / 0yorum

/resimler/2019-3/11/0946088946020.jpgEvet, her sene şubat ortasından itibaren tomurcuk veren, hatta çiçek açan, karnaval zamanında ise o çiçeklerin bir kısmını yerlere döken portakal ağaçları, bu sene havalar soğuk gittiğinden, kış uzun sürdüğünden olsa gerek hâlâ daha inci tanelerini göstermemişti. 

Adeta misafirlerimizi ve nisanı bekliyor, karnavalı, o büyülü kokusuyla tam bir şenliğe döndürmeyi planlıyordu.

Bu durumdan en memnun iki kişiden biri olarak, -diğerini tahmin edersiniz-elim telefona gitti ve karnavalın fikir önderi, sevgili arkadaşım Ali Haydar Bozkurt´u arayarak hem onun ağzından gelişmeleri dinleyeyim, artık gelenekselleşti, yine bir söyleşi yapalım hem de müjdeyi vereyim istedim.

Zeynep Kural: Bir taraftan bahar bir taraftan da Adana´ya muazzam heyecanlar yaşatan karnaval, tam da bu mevsim hepimizi ayrı bir heyecan sarıyor.

Ali Haydar Bozkurt: Evet, havalar ısınmaya başladı ve içimizdeki heyecan da arttıkça arttı. Her sene mart gelince, içimde, Nisan´a çok az kaldı, heyecanı doğuyor. Adana sokaklarını, nisanda portakal çiçeği kokan caddelerini hayal edip, doğrusu günleri iple çekiyorum

Üstelik şimdi bir de bunun üzerine karnaval heyecanı eklendi. Acaba bu yıl nasıl geçecek, katılım nasıl olacak, Adana olarak yine iyi bir sınav verebilecek miyiz, gelenler memnun ayrılacak mı, gittikleri yerlerde nisanda Adana´da olmanın güzelliklerini anlatıp, seneye daha çok kişinin gelmesini sağlayacaklar mı, gibi bir sürü soru kafamızda, karnaval hazırlıklarının en yoğun dönemine girdik.

Zeynep Kural: Aslında geçen sene, hemen karnaval bitiminde, bu senenin takvimini açıklamıştınız. Mart ayına girmekle birlikte heyecanın ve çalışmaların hız kazandığını görüyorum.

/resimler/2019-3/11/0946284102650.jpgAli Haydar Bozkurt: Çok doğru, sadece karnaval tarihi yaklaşınca değil, aslında çalışmalar tüm yıl boyunca devam ediyor.

Ama işte mart gelince, artık aktivite başvurularından, gelecek yerli ve yabancı katılımcıların, kortejin planlanmasına, yerli ve yabancı basın mensuplarının ve davetli sanatçıların programlarının yapılmasına kadar her türlü detay son halini alıyor. Ayrıca, aynı zamanda şehirdeki tüm kurumların iletişim ve planlama koordinasyonu da yoğun bir şekilde ilerliyor. Yani mart boyunca, hem sevinçli bir heyecan hem de uykusuz gecelerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz.

Ne zamanki karnaval başlıyor ve sokaklarda insanları gülümseyen yüzleriyle görüyoruz, işte o zaman içimiz rahatlıyor ve yine herkes nisanda Adana´da, yine herkes gülümsüyor, diyerek huzur buluyoruz.

Zeynep Kural: Başındanberi karnavalın geniş alanlara, farklı semtlere, nerdeyse tüm sokaklara ve caddelere yayılmasını hayal ediyordunuz. Sanırım bu gerçekleşti.

Ali Haydar Bozkurt: Evet, en başından beri hayalimiz buydu. Belirli caddelerde başlayan karnaval, bugüne kadarki süreçte, hayal ettiğimiz gibi tüm sokaklara yayıldı. Geçtiğimiz yıl, herkes, her sokakta eğleniyordu. Bu tabloyu gördüğümüzde, işte hayalimiz gerçek oldu, kuzeyden güneye, doğudan batıya tüm Adana sokaklarda, herkesin yüzü gülüyor, cümleleriyle mutluluğumuzu ifade etmiştik.

Herkes birbirine karşı hoşgörülüydü, hiçbir tatsızlık yaşanmadı. Dışarıdan gelen birçok kadın grubu aynı şeyi söylüyordu; gece geç saatlere kadar sokaklardaydık, kimse bizi rahatsız etmedi, aksine herkes yardımseverdi.

Hep söylüyorum; Adanalı merttir, misafirine sahip çıkar. Bunu altı senedir tüm Türkiye´ye gösterdik, inşallah bu sene de aynı şekilde göstereceğiz.

Zeynep Kural: Bu seneki karnaval hakkında da bilgi rica edebilir miyiz?

/resimler/2019-3/11/0946594420717.jpgAli Haydar Bozkurt: Bu sene karnaval, 3-7 Nisan tarihleri arasında olacak. Kortej geçişi ve resmi açılış ise 6-Nisan Cumartesi günü yapılacak.  Şimdiden, yine çok yoğun bir katılımın olacağını söyleyebilirim. Tüm kurumlar, son hızla hazırlıklarını yapmaya devam ediyorlar. Esnaf hazır, misafirlerimizi bekliyorlar. En önemlisi, her zamanki gibi, asıl ev sahibi yani Adana halkı, misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya, bağrına basmaya hazırlanıyor.

Bu sene de birbirinden farklı birçok aktivite başvurusu aldık, hâlâ da almaktayız. Şehrin farklı köşelerinde, her gün farklı saatlerde bu aktiviteleri izleme şansı olacak. Karnaval programımızı, ay sonunda, son haline gelince hem internet hesaplarımızda hem de Karnaval Gazetesi´nde yayınlayacağız.

Karnavalda ne nerededir, Adana´ya gelince ne yapılır, ne yenilir, tüm bunları kolayca takip edebilmek için nisandaadanada.com web adresimiz ziyaret edilebilir. Bu adres, karnavalda herkesin hayatını kolaylaştırmaktadır ve yabancı turistler için de İngilizce seçeneği bulunmaktadır.

Zeynep Kural: Bu seneki çalışmalarınızda da altını çizdiğiniz gibi, şimdi de nisanda Adana´ya gelen ziyaretçi sayısını, diğer günlere de yayarak arttırmayı hedefliyorsunuz.

Ali Haydar Bozkurt: Nisan ayında Adana´da olmanın güzelliği en az üç hafta sürüyor, çünkü tüm narenciye çiçeklerimiz açıyor ve tüm sokakları o büyülü kokuyla dolduruyor. Bu nedenle, karnaval zamanındaki coşkuyu yaşamak isteyenleri karnaval döneminde, daha sakin sevenleri de karnavalın öncesi ve sonrasındaki günlerde Adana´da ağırlamak istiyoruz. Böylece, nisanda Adana´ya gelen ziyaretçi sayısını diğer günlere de yayarak arttırmayı hedefliyoruz. Zaten bu sene, çalışmalarımızda da bunun altını çizmeye başladık.

Zeynep Kural: Yedi yıl öncesine dönüp baktığınızda, karnavalla ilgili neler hissediyorsunuz?

Ali Haydar Bozkurt: Şimdi yedinci senesinde geldiğimiz noktaya bakınca gönül rahatlığıyla diyebilirim ki: Bu maya tutmuştur!

Bizler belki yüz sene sonra olmayacağız, ama portakal çiçeği karnavalı, gelecek binlerce yıl boyunca, bu kentin sokaklarında portakal ve turunç çiçeklerinin açtığı her nisanda, tüm dünyadan misafirlerini Adana´da toplamaya devam edecektir.

Söyleşimiz bittiğinde artık müjdeyi verme zamanıydı. Biliyor musun, dedim, doğa da bizimle, portakal çiçeklerinin açışı, sanki tam karnaval zamanına denk gelecek.
Kaynak: ÖZEL HABER

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mavi bayraklı plaj sayısı arttı
Mavi bayraklı plaj sayısı arttı
Ülkemizdeki mavi bayraklı plaj sayısı her yıl artış gösterirken, 2018 yılında bu sayısının 459´a yükseldiği görüldü.
TÜRKİYE´DE TURİZMİN EKONOMİK BÜYÜMEYE KATKISI YÜZDE 4,3
TÜRKİYE´DE TURİZMİN EKONOMİK BÜYÜMEYE KATKISI YÜZDE 4,3
Ülkelerdeki turizm gelirinin ekonomik büyümeye ne kadar katkı sağladığı konusundaki değerlendirmeye göre , büyümeye en fazla katkı sağladığı ülke ise yüzde 11,1 oranla İspanya
DOĞU EKSPRESİ KIŞ TURİZMİNİN GÖZDESİ OLDU
DOĞU EKSPRESİ KIŞ TURİZMİNİN GÖZDESİ OLDU
Son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle popüler hale gelen Doğu Ekspresi kış mevsimin gelmesiyle birlikte turizme büyük oranda katkı sağlıyor.
Yılbaşında gidebilecek ucuz ülkeler
Yılbaşında gidebilecek ucuz ülkeler
Yıbaşı gecesini nerede ve nasıl kutlayacağına karar veremeyenler ve artan kur artışına inat yurtdışında geçirmek isteyenler için online seyahat markası biletall.com son blog yazısında ‘Yılbaşında Gidilebilecek En Ucuz Ülkeleri´ derledi.
Kapadokya´da balon turları iptal
Kapadokya´da balon turları iptal
Türkiye´nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya´da yapılan sıcak hava balon turları olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edildi.
İstanbul ve Antalya´ya ziyaretçi akını
İstanbul ve Antalya´ya ziyaretçi akını
Avrupa´nın en çok ziyaret edilen şehirleri belli olurken, Türkiye´den İstanbul ve Antalya´nın ilk 10´da yer alması dikkat çekti.
Dünyanın en uzun 2. mağarasına ziyaretçi akını
Dünyanın en uzun 2. mağarasına ziyaretçi akını
Dünyanın en uzun 2. mağarası olarak kabul edilen Trabzon´un Düzköy ilçesindeki Çal Mağarası´nı bu yıl ziyaret edenlerin sayısı 150 bini geçerken, mağaraya ilgi sonbahar mevsiminde de sürüyor.
 Macera turizminde Dünya´da 27.sıradayız
Macera turizminde Dünya´da 27.sıradayız
Dünyanın macera turizmine uygun, seyahat edilebilir ülkeleri açıklanırken, Türkiye´nin geçen seneye oranla üst sıralara tırmanarak 27´nci sıraya yerleştiği saptandı.
BELEMEDİK YOLU YENİLENDİ
BELEMEDİK YOLU YENİLENDİ
Adana Büyükşehir Belediyesi, Belemedik Vadisi´nde Çakıt Çayı´na paralel 10 kilometrelik yolda genişletme, asfalt sathi kaplama çalışmalarının yanı sıra sele karşı tedbirler aldı.
Mardin´e ziyaretçi akını
Mardin´e ziyaretçi akını
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, yılbaşından bu yana, yatılı ve günübirlik Mardin´e ziyaret eden misafir sayısının 3 milyon kişiyi bulduğunu söyledi.
Antalya´ya gelen Rus ve İngiliz turistlerinde artış
Antalya´ya gelen Rus ve İngiliz turistlerinde artış
Turizmde bu yıl rekor kıran ve Eylül ayı sonu itibariyle 11 milyon 117 bin 460´ın üzerine çıkarak yeni bir rekor daha kıran Antalya´da, Rus ve İngiliz turistlerdeki artış dikkat çekti
Aladağ´daki küp şelalelere yoğun ilgi
Aladağ´daki küp şelalelere yoğun ilgi
Adana´nın Aladağ ilçesinde çevresindeki yaban hayatı ve görsel güzellikleriyle ziyaretçilerin beğenisi kazanan Küp Şelalelerine bu sene de yoğun ilgi var
Popüler yerlere halk plajı yapılacak
Popüler yerlere halk plajı yapılacak
Kültur ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, özellikle Bodrum, Çeşme ve Antalya´daki halk plajlarının ihaleyle kiralanacağını duyurdu.
 2200 YILLIK ZEYTİNYAĞI KENTİ LYRBOTON KOME GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI
2200 YILLIK ZEYTİNYAĞI KENTİ LYRBOTON KOME GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI
Antalya´da, zeytinyağının merkezi olarak tanımlanan ve 2 bin 200 yıllık tarihe sahip Antik Kent Lyrboton Kome, 4 yıllık kazı çalışmaları sonrasında gün yüzüne çıktı.. Vidout
Temmuz´da otellerdeki doluluk oranı yüzde 75´e yaklaştı
Temmuz´da otellerdeki doluluk oranı yüzde 75´e yaklaştı
Konaklama sektöründe doluluk ve fiyat artış trendi yüksek sezonda da devam etti. Türkiye´nin Temmuz 2018 otel doluluk oranı geçen yılın aynı dönemine yüzde 7,1 oranında artarak ortalama yüzde 74,9 olarak kaydedildi.
Antalya yabancı turist cenneti
Antalya yabancı turist cenneti
Türkiye´ye gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yaptıkları sınır kapılarının bağlı olduğu iller sıralamasında Antalya 2 milyon 103 bin ziyaretçi ile ilk sırada yer aldı.
Toroslar´da Yayla Şenlikleri keyifli anlar yaşattı
Toroslar´da Yayla Şenlikleri keyifli anlar yaşattı
Toroslar Belediyesince, 30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 96. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ´Yayla Şenlikleri´nin son gününde sahne alan ünlü sanatçı Ali Kınık, Mersinlilere keyifli anlar yaşattı.
Otellerde yer kalmayınca sahile yerleştiler
Otellerde yer kalmayınca sahile yerleştiler
Antalya´da tatilciler duş ve soyunma kabinlerinde uzun kuyruk oluşturdu
Atatürk Evi´ni 6 ayda 100 bin kişi ziyaret etti
Atatürk Evi´ni 6 ayda 100 bin kişi ziyaret etti
Kırklareli´nde bulunan Atatürk Evi´ni son 6 ay içerisinde 100 bin kişi ziyaret etti.
BODRUM´A 100 BİN ARAÇLA AKIN
BODRUM´A 100 BİN ARAÇLA AKIN
9 günlük bayram tatili nedeniyle Bodrum´a gelen turist sayısı 2 milyona yaklaştı. Cuma günü mesai bitimiyle başlayan Kurban Bayramı tatili için Bodrum´a giren araç sayısı 100 bini geçti.
Turistlerin yeni gözdesi Aladağ Küp Şelaleleri
Turistlerin yeni gözdesi Aladağ Küp Şelaleleri
Çukurova´nın sıcağından bunalan vatandaşlar, turizmciler tarafından da yeni bir destinasyon olarak görülen Aladağ Küp Şelalelerine akın etmeye başladı.
 ŞELALE MAĞARASINDA ÜÇ KİŞİ KAYBOLDU
ŞELALE MAĞARASINDA ÜÇ KİŞİ KAYBOLDU
Adana´nın Aladağ ilçesinde bulunan Küp Şelalesi´nde mağaraya giren 6 kişiden 3´ü kayboldu. RESİM: TRT arşivi
3 ayda 11 milyon kişi seyahate çıktı
3 ayda 11 milyon kişi seyahate çıktı
Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) verilerine göre Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan 2018´in ilk çeyreğinde yurt içinde ikamet eden 11 milyon 876 bin kişi seyahate çıktı.
VALİ DEMİRTAŞ,  YILAN KALE´DEKİ  RESTORASYON ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ
VALİ DEMİRTAŞ, YILAN KALE´DEKİ RESTORASYON ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ
Vali Mahmut Demirtaş, Kültür ve Turizm Başkanlığı´nın destekleriyle restorasyon çalışmaları tamamlanan Yılan Kale´de incelemelerde bulundu.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ŞİMŞEK ÇIKIŞA, KAPLAN DÜŞÜŞE DEVAM
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi - KİTAPLAR VE FUARLAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BEKA SORUNU VAR MI, YOK MU?
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
SARILIN O KALBE
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKUL YÖNETİCİLİĞİNDE EĞİTİM ESASTIR
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Hem Okudum Hem de Yazdım…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
İHTİLALLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CEYHUN ATUF KANSU: GERÇEK BİR TÜRK DEVRİMİ OZANI
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
TÜRKİYE ‘DE MİLLİ İLAÇ SANAYİSİNİN KURULMAMASI KAPİTÜLASYONUN DANİSKASIDIR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - KİTAP VE YAZAR OLMAK
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
Celal Topkan
Celal Topkan
AKP´LİLER SORUYORUM
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
Kitaplık “ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
MÜZİK VE BEN-2
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
TEMPOSUZ BİR TOROS KAPLAN!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-3/19/1611549723586.jpg