YAZARLAR

 • BIST 100

  118.713%0,00
 • DOLAR

  6,8622% 0,02
 • EURO

  7,7962% 0,27
 • GRAM ALTIN

  398,95% 0,75
 • ÇEYREK ALTIN

  658,2675% 0,75

Adana

09.07.2020

 • İMSAK 03:37
 • GÜNEŞ 05:20
 • ÖĞLE 12:49
 • İKİNDİ 16:40
 • AKŞAM 20:08
 • YATSI 21:43
 • Perşembe 35 ° / 22 ° Güneşli
 • Cuma 34 ° / 22 ° Güneşli
 • Cumartesi 36 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

BARO BAŞKANLARI ENGELLEMELERE RAĞMEN 'SAVUNMA YÜRÜYÜŞÜ'NÜ TAMAMLADI

Anıtkabir’e ulaşan baro başkanları, Aslanlı Yol’da yaptıkları yürüyüşün ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını ziyaret etti.

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, “'Bu yol açılmadığı müddetçe buradan bir yere kıpırdamayacağız. Bir ay da sürse, bir sene de sürse biz buradayız' dedik ve o yol ondan sonra açıldı. Yolun açılmasının tek sebebi kararlılığımızdır” dedi

İktidarının tüm engellemelerine ve 24 saatten daha fazla bir süre boyunca Ankara girişinde polis ablukasında bekletilmelerine rağmen Savunma Yürüyüşü tamamlandı.

Baro başkanlarının toplu fotoğraf çekilmesinin ardından açıklama yapan Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, “Baroları Ankara’da büyük bir coşkuyla karşılamamız gerekirken maalesef büyük bir şiddet ve hak gaspıyla karşılandığına şahit olduk. Ancak barolar bu şiddete karşı boyun eğmediler ve direnişe geçtiler. İlk günden beri söyledikleri şey şuydu: Bu yaptığınız hukuka aykırıdır, kanunsuzluktur. Sizler bizim en temel hakkımızı gasp ediyorsunuz. Yazılı bir emir var mı, valilik kararı var mı diye soruyoruz, yok diyorsunuz. Zaten olamaz” dedi.

“Mücadeleyi örgütlü gücümüzden alıyoruz”

Av. Sağkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yasal haklarımızı sonuna kadar savunduk. Aslında 10 dakikada gerçekleştirebileceğimiz bir yürüyüş, yaklaşık 24 saatten daha uzun bir süre boyunca hem Türkiye kamuoyunda, hem de maalesef dünya kamuoyunda Türkiye’yle ilgili çok da olumsuz bir görüntü çizilmesine sebebiyet vermiştir. Fakat bunun sebebi biz değiliz. Biz yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve insan hakları için mücadele ediyoruz. Ve bu mücadeleyi örgütlü gücümüzden alıyoruz.”

 “Suç duyurusunda bulunacağız”

“’Bu yol açılmadığı müddetçe buradan bir yere kıpırdamayacağız. Bir ay da sürse, bir sene de sürse biz buradayız’ dedik ve o yol ondan sonra açıldı. Yolun açılmasının tek sebebi kararlılığımızdır” diyen Av. Sağkan, yaşananlar nedeniyle suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti:

“Bu olayda suç duyurusunda bulunmayacaksa hiçbir şeyde bulunmamamız gerekiyor. Çünkü bizim hürriyetimiz gasp edildi. Bizi zorla bir yerde, üç tur üzerinden barikatların sergilendiği, vatandaşla ve meslektaşla görüşme olanağımızın kaldırılması için minibüslerle çevremizin kapatıldığı kısmi bir gözaltı süreci yaşatıldı. Tabii ki bu hukuksuzluğa, kanun tanımazlığa karşı suç duyurusunda bulunacağız ve sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Feyzioğlu’na yanıt

Av. Sağkan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun dün Anıtkabir’de verdiği fotoğrafa ilişkin ise şunları kaydetti:

“Sayın Feyzioğlu’nun uzun zamandır insan haklarını savunmaktan uzaklaştığını ve bunun karşısında olduğunu görüyorduk. Dün meslektaşları darp edilirken, arkadaşları yerde sürüklenirken yanlarında olmamış bir Barolar Birliği Başkanı ile karşı karşıya kaldık. Baro başkanları zordayken gelmeyip olay çözüldükten sonra gelen bir Baro Başkanı’nın tavrı ile karşı karşıya kaldık. Bunu kabul etmiyoruz, onu vicdanı ile baş başa bırakıyoruz.”

Av. Sağkan, barolara dair çıkarılmak istenen yasaya dair eylem planlamasını kamuoyuyla önümüzdeki günlerde paylaşacaklarını söyledi.

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ