YAZARLAR

 • BIST 100

  1.127%0,00
 • DOLAR

  6,9815% 0,41
 • EURO

  8,2283% 0,44
 • GRAM ALTIN

  442,95% 0,27
 • ÇEYREK ALTIN

  730,8675% 0,27

Adana

04.08.2020

 • İMSAK 04:06
 • GÜNEŞ 05:40
 • ÖĞLE 12:50
 • İKİNDİ 16:37
 • AKŞAM 19:50
 • YATSI 21:17
 • Salı 34 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Çarşamba 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Perşembe 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

AVUKATLARDAN ANKARA'DA EYLEM

BAROLAR ANKARA ADLİYESİ ÖNÜNDE “AVUKATLIK YASA DEĞİŞİKLİĞİNE” KARŞI BASIN AÇIKLAMASI VE OTURMA EYLEMİ YAPTI.

Yurdun dört bir yanından Baromuzun da aralarında yer aldığı Baro Başkanları ve çok sayıda avukat, Anıtpark’ta yapılmak istenen “Büyük Savunma Mitingi” nin Ankara Valiliği tarafından pandemi gerekçesiyle yasaklanması üzerine Ankara Adliyesi’nde toplu suç duyurusunda bulundu.

 

Adana’dan gelen yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar ile birlikte Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yaptığı açıklamada "Pandemi bahanesi ile bugün yapılacak olan savunma mitingimiz engellenmiş, Anıtpark tamamen kapatılmış ve bu nedenle planlanan mitingin gerçekleştirilme imkanı kalmamıştır.

Gerek bu açıkça Anayasa’ya aykırı karara, gerekse 22.06.2020 tarihinde Ankara girişindeki hukuka aykırı engelleme ve insanlık dışı muameleye karşı çok sayıda Baro Başkanımızla birlikte bugün suç duyurusunda bulunduk. Türkiye çok ciddi baskı rejiminin içine sokulmuş durumdadır. Maalesef pandemi buna bir bahane olarak gösterilmektedir.” dedi.

Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan, adliye önünde bekleyen meslektaşlarına hitaben yaptığı konuşmada barolar olarak biat etmeyeceklerini belirterek, “Baroları bölmeye, susturmaya yönelik teklif yasalaşırsa daha da çok olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Açıklama sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisine yürümek isteyen, barikatların önüne geçmekte direnenlere kolluk güçleri tarafından  müdahalede bulunuldu ve biber gazı sıkıldı, bazı avukatların yaralanmasına sebep olduğu belirtildi.

Kolluk güçlerinin "Barolar ayrı ayrı çıksın" anonsu üzerine avukatlar, "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganıyla yanıt vererek kabul etmedi.

ADANA BAROSU OTURMA EYLEMİYLE PROTESTOSUNU SÜRDÜRDÜ

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Sayman Yönetim Kurulu Üyemiz Av. İlknur Önal, Yönetim kurulu üyeleri Av. Nevzat Elçi, Av. Timur Ortatepe, Av. Miyesser Erselan Önenli, Av. Sinem Tanrısınatapan, Av. Duygu Özgüven, Av. Mert Kuşdemir, Av. Furkan Kılıç, TB Disiplin Kurulu Üyesiz Av. Mustafa Çinkılıç, TBB Delegesi Av. ümit Büyükdağ, Disiplin Kurulu Başkanı Av. Mehmet Müftüoğlu ve çok sayıda avukatla birlikte oturma eylemine başladı. Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin de eyleme katılarak destek verdi. Marşlar ve sloganlar atarak söz konusu yasayı ve eylemin engellenmesini protesto ettiler.

Meclisin kapılarının baro başkanlarına kapatıldığını ileri süren Av. Veli Küçük, düzenlemeyle getirilecek çoklu baronun örneğinin dünyada bulunmadığını belirtti.

Koronavirüs koşullarında baro başkanlarının alınmadığı ama bu koşullarda komisyonun toplandığını anlatan Av. Veli Küçük, yangından mal kaçırır gibi yasanın çıkarılmasını eleştirdi.

Baroların yargının sağlıklı işleyen bir ayağı olduğunu belirterek, bölme, ayrıştırma ve savunmayı işlevsiz kılacak bu anlayıştan ve yasadan vazgeçilmesini istedi.

Çoklu baro ile yandaş baro ve ötekileştirmenin amaçlandığını ifade eden Baro Başkanı Av. Veli Küçük, "Barolar yandaş kurumlar, organlar haline getirilmemelidir." dedi.

03.07.2020 tarihinde Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan tarafından okunan ortak basın açıklaması şöyle:

SON SÖZ!

SAVUNMADAN HİÇ HAZZETMEDİNİZ, BİLİYORUZ.

İLK FIRSATTA KAPILARINIZI AYIRDINIZ,

SONRA SUSTURMAYA ÇALIŞTINIZ.

OLMAYINCA, DURUŞMA SALONLARINDAN ATMAYA;

OLMAYINCA, TUTUKLAMAYA;

OLMAYINCA, HASTANELERE GÖNDERMEYE ÇALIŞTINIZ AVUKATLIĞI HASTALIK DERECESİNDE SAHİPLENİYORLAR DİYE.

OLMAYINCA, HUKUKSUZ YARGILAMALARLA ON YILLARCA CEZA VERMEK YOLUNU SEÇTİNİZ.

ŞİMDİ DE TESLİM ALAMADIĞINIZ BAROLARI PARÇALAYARAK, CÜBBELERİMİZE İLİK AÇMAYA, DÜĞME DİKMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ.

İSTİYORSUNUZ Kİ, YARGININ SON AYAĞI DA İKTİDARA BAĞLANSIN.

İSTİYORSUNUZ Kİ, HERKES SUSSUN.

İSTİYORSUNUZ Kİ, BU KARANLIK BÖYLE SÜRSÜN.

SİZDEN ÖNCEKİLERE DE SÖYLEMİŞTİK DURUŞMA SALONLARINDA;

ŞİMDİ SİZE DE AYNI ŞEYLERİ SÖYLÜYORUZ:

BU PROJENİN ESKİ SAHİPLERİNİN YAKALANDIKLARINDA İLK SÖZLERİNİN “AVUKATIMI İSTİYORUM” OLDUĞUNU HİÇ HATIRINIZDAN ÇIKARMAYIN.

UNUTMAYIN; TARİH AYDINLIK İÇİN, UMUT İÇİN, İNSANLIK İÇİN MUCADELE EDENLERİ, UMUDU SAVUNANLARI YAZAR.

"BU BAROLAR ARTIK ÇOK OLDU” DİYORSUNUZ YA;

SİZ YARGIYI BAĞIMLI KILDIKÇA, HUKUKU YOK SAYDIKÇA, ADALETİ UNUTTUKÇA, İNSAN HAKLARINI AYAKLAR ALTINA ALMAYA DEVAM ETTİKÇE; BİZ DE “ÇOK” OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

SİZ ÇOCUK İSTİSMARINA, KADINA ŞİDDETE, KADIN CİNAYETLERİNE, DOĞANIN TALAN EDİLMESİNE SESSİZ KALDIKÇA; BİZ BAROLAR DA “ÇOK” OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

BU ÜLKENİN BARO BAŞKANLARININ ADALET ADIMLARINA ÇELME TAKMAYA ÇALIŞTIĞINIZDA DA “ÇOK” OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

BAROLARI BÖLMEYE, SUSTURMAYA YÖNELİK TASARI YASALAŞIRSA, “DAHA ÇOK” OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ.

ÇÜNKÜ BU ÜLKEDE AVUKATLAR VAR:

AYDINLIĞI ONLAR TEMSİL EDİYOR. ÖZGÜRLÜĞÜ ONLAR, HUKUK DEVLETİ VE DEMOKRASİ ADINA NE VARSA ONLAR TEMSİL EDİYOR.

ONLAR; BÜTÜN BASKILARA, TEHDİTLERE, GÖZDAĞLARINA, YARGILAMALARA RAĞMEN SUSMAYANLAR, GÜCE BİAT ETMEYENLER, VAZGEÇMEYENLER, ÖZGÜRLÜKLER İÇİN BEDEL ÖDEYENLER.

NE YURTTAŞIN SESİNİN KISILMASINA İZİN VERECEKLER,

NE DE KARANLIĞINIZIN SÜRGİT DEVAM ETMESİNE.

SAVUNMAYA DOKUNMA"

(vş)

 

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ