YAZARLAR

 • BIST 100

  1.123%0,00
 • DOLAR

  7,7650% -0,66
 • EURO

  9,1252% -0,58
 • GRAM ALTIN

  472,45% -0,86
 • Ç. ALTIN

  779,5425% -0,86

Adana

30.09.2020

 • İMSAK 05:07
 • GÜNEŞ 06:26
 • ÖĞLE 12:34
 • İKİNDİ 15:54
 • AKŞAM 18:31
 • YATSI 19:45
 • Çarşamba 34 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Perşembe 32 ° / 21 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cuma 32 ° / 21 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

AĞBABA: “KIDEMDE TES YERİNE HER DERDE DEVA ADS MODELİ HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) modeline karşı CHP’den Aile Destekleri Sigortası (ADS) önerisi geldi.

ADS’de kıdem aynen kalıyor, yoksulluk sınırının altında kalan herkese ise her ay para ödeniyor.
Hükümetin kıdem tazminatının yerine getirmek istediği Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası'na (TES) işçi ve işverenden tepki yağarken, CHP'den TES yerine ADS (Aile Destekleri Sigortası) modeli önerisi geldi.
İşçi sendikalarından sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TES'ten tamamen vazgeçilip ADS modeline geçilmesi halinde emeklilerin yaşlılık aylığının artacağını, 30 milyona yakın insanın yoksulluktan kurtulacağını ve kıdem tazminatını yok etme gerekçesinin ortadan kalkacağını söyledi.
ADS modeli, yoksulluk eşiğinin altında gelir elde eden ailedeki her bir bireye, her ay belirli bir miktarda sosyal destek ödenmesini öngörüyor.
Veli Ağbaba, emekçinin son güvencesi olan kıdem tazminatı tartışmalarının gündeme getirilmesini “pandemi krizi fırsatçılığı” olarak yorumladı. TES'in çalışanlara emekliliklerinde ikinci bir maaş imkanı sunacağı iddiasıyla gündeme getirildiğini ancak ne işçi ne de işveren sendikalarından destek alamadığını belirten Ağbaba, önerisini şöyle dile getirdi:
ADS ( AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI)YOKSULLUĞU BİTİRİR
Amaç gerçekten düşük olan yaşlılık aylıklarını artırmaksa bunun yolu kıdem tazminatını ortadan kaldırmak değildir. Kıdem tazminatı hakkına dokunmadan da yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları kolaylaştırılabilir, yaşlılık aylıkları, yani emekli maaşları bir düzenlemeyle kolaylıkla artırılabilir.
Ancak gerçek amacın yaşlılık aylıklarını artırmak değil, kendilerine rahatça kullanabilecekleri İşsizlik Fonu gibi yeni ve devasa bir kaynak yaratmak olduğunu tüm sendikalar görüp net tavrını ortaya koydu. Madem konu ülke gündemine geldi. Biz TES yerine ADS yani Aile Destekleri Sigortası modelini öneriyoruz.
 *Böylece yoksulluk sınırının altında kalan herkese ADS modeli ile her ay belirli bir ilave ödeme yapılacak. Böylece yoksulluk devlet desteğiyle tümden ortadan kaldırılacak, emekli aylıklarını artırmak için TES benzeri fırsatçılıklara ihtiyaç kalmayacak.
KIDEM TAZMİNATINA FON YERİNE GÜVENCE GETİRİLMELİ, HER DERDE DEVA AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI (ADS) MODELİ HAYATA GEÇİRİLMELİ.
Veli Ağbaba, CHP'nin kıdemle ilgili talep ve önerilerini şöyle sıraladı:
*Fon veya bireysel hesap türü sistemler asla hayata geçirilmemeli, kıdem hakkı işçilerin geleceği için teminat altına alınmalıdır.
*Kıdem tazminatında yıl şartı kaldırılmalı, çalışılan her bir gün, hafta, ay için kıdem alacağı oluşmalıdır.
*Kıdem tazminatına hak kazanmayı önleyecek tüm engeller ortadan kaldırılmalı, her türlü işten ayrılma halinde kıdem tazminatı ödenmelidir.
*Mücbir sebeple iş akdini tek taraflı feshetmek zorunda kalan işçilerin de kıdem tazminatını almaları yasal güvenceye kavuşturulmalı.
*İşverenin iflası halinde işçinin kıdemini güvenceye alacak ILO sözleşmeleri onaylanmalıdır.
*25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için gündeme getirilen belirli süreli iş sözleşmesi uygulamasından vazgeçilmeli
* Aile Destekleri Sigortası derhal hayata geçirilmeli, sendika toplu sözleşme baraj sistemi ortadan kaldırılmalı ve kamusal emeklilik sistemi güçlendirilmelidir.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ