Celal Topkan


TÜRKİYE YÖNETİLEMİYOR ÇÜNKÜ 

Demokratik parlamenter sistem, partilerde milletvekili adaylarının, partiye kayıtlı üyelerle önseçimle millet tarafından belirlendikleri, gücünü halktan alarak siyaset yapılan sistemdir.    


Demokratik parlamenter sistem, partilerde milletvekili adaylarının, partiye kayıtlı üyelerle önseçimle millet tarafından belirlendikleri, gücünü halktan alarak siyaset yapılan sistemdir.    

 Demokratik parlamenter sistemin işleyişi gereği, millet kimin kendisini en iyi temsil edeceğine milletin kendisi bilir.     

Milletvekili adayları, partiye kayıtlı üyelerle millet tarafından önseçimle belirlenir, gücünü halktan alarak siyaset yapılırsa: 

Birincisi, demokratik parlamenter sisteme ilke ve kurallarına göre işleme olanağına kavuşur.  İkincisi, seçilen milletvekilleri, kendilerini millete karşı sorumlu ve görevli olarak görürler. Üçüncüsü, seçilen milletvekilleri millet ve ülke için siyaset yaparlar. Milletin ve ülkenin gelişmesi ve kalkınması için çalışırlar.   

Türkiye yönetilir. Ülkenin kaynakları, toplum için, toplumun gelişmesi ve kalkınması için harcanır. Ülke ve toplum kalkınır, gelişir ve zenginleşir. Halkın aş ve işi sorunu çözülür. Toplum ve ülke barış ve huzura kavuşur.   

Yürürlükte olan siyasi partiler kanunu, milletvekili adaylarının millet tarafından belirlenmesine, gücünü halktan alarak siyaset yapılmasına, demokratik parlamenter sistemin ilke ve kurallarına göre işlemesine, izin vermiyor.   

Milletvekilleri adayları, parti genel başkanları tarafından belirleniyorlar. Parti genel başkanı tarafından belirlenen milletvekili adayları, seçildikten sonra siyaseti, partinin genel başkanın koltuğunu güçlendirmek, kendilerine ve yakınlarına fayda sağlamak için siyaset yapıyorlar.   

Hem demokratik parlamenter sistemle yönetilip hem de demokratik parlamenter sistemin ilke ve kurallarına göre işlemediği,   

Millet, kendisini temsil edecek olan milletvekili adayları kendisi belirlemediği,  

Gücünü halktan almadan yapılan siyaset yapılmadığı için,  

Siyaset, ülke ve halk için yapılmıyor. 

Türkiye yönetilemiyor.   

Ülkenin ve toplumun sorunları çözülemiyor.  

Türkiye gelişemiyor ve kalkınamıyor.  

 

Türkiye’nin yönetilmesi için: 

Demokratik parlamenter sistemin ilke ve kurallarına göre işlemesi,   

Siyasetin gücünü halktan alarak yapılması,  

Türkiye’nin yönetilmesi, kalkınması, gelişmesi ve zenginleşmesi,  

Halkın aş ve iş sorunlarının çözülmesi,  

Türkiye’nin barış ve huzura kavuşması için, 

Yürürlükte olan siyasi partiler kanunu, milletvekili adaylarının, illerinde partiye kayıtlı üyelerle millet tarafından belirlenmesini, 

Siyasetin, halka ve ülkeye hizmet etmek için yapılmasını sağlayacak, 

Yeni bir siyasi partiler kanununun yapılması gerekiyor.    

Bu yapılmazsa, demokratik parlamenter sistem, ilke ve kurallarına göre işleyemeden devam edeceği için Türkiye, kötü yönetilmeye, başarısız olmaya devam eder.   YAZARLAR

 • Cuma 24 ° / 11 ° Parçalı bulutlu
 • Cumartesi 26 ° / 11 ° Bulutlu
 • Pazar 28 ° / 15 ° Bulutlu
 • BIST 100

  1.408%-0,10
 • DOLAR

  8,0432% 0,45
 • EURO

  9,6353% 0,30
 • GRAM ALTIN

  454,74% 0,98
 • Ç. ALTIN

  750,321% 0,98