Ahmet YAHŞİ


SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR


Erkene alınan seçim şenliğe döndü. İktidar beklediği gibi bir ortam yaratamadı. Görsel ve yazılı basının yüzde doksanını yanına almasına karşın, iktidar  sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Kampanyanın büyük çoğunluğunun Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan´ın sırtlaması  işi zora sokmuşa benziyor. Yüzde on barajını düşürmeden yapılan AKP-MHP birlikteliği kazanç hanesine değilde kayıp hanesine dönüştü. Sıkıştırılan seçim takviminde muhalefetin perişanları oynaması beklenirken öyle olmadı. "Gelecek seçimlere hazırlansın" denilen İYİ Parti´nin seçime girer hale getirilmesi başlı başına bir başarı oldu. Biraraya gelmesi olanaksız gibi bulunan partilerin güç birliği iktidarın hesaplarını altüst etti. Bu ortamı yaratan görünen - görünmeyen, dillendirilmekten uzak durulan liderler var. Hazır Cumhurbaşkanı karşısında aday olan dört siyasinin payları büyük. Grubun liderliğini elbette CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yürüttü. Yapılan ince, hızlı hesaplarla muhalefetin güçlenmesinde büyük pay sahibi oldu. Kendisinin aday olması için çaba gösterenlerin heveslerini kursaklarında bıraktı. Ayrıca öyle bir aday çıkardı ki "bu maya tuttu" dedirtti.

Açık / kapalı hava toplantıları seçimin renkli geçmesine, şenliğe dönüşmesine, kazasız- belasız yürütülmesinde payı oluyor. Liderlerin ölçülü eleştirileri, verilen karşılıklar, yaratılan denge partilileri mutlu ediyor. Bunda Recep Tayyip Erdoğan´ın yorgunluğu ve rakiplerin kıvrak zekaları dengenin sağlanmasında pay sahibi oldu.

Muharrem İnce iyi bir seçim oldu. Kendisini yetiştirmiş ve partinin her kademesinde çalışarak gelmiş bir siyasi. Eğitimi onu güçlü hale getiriyor. Daha önemlisi herkesle barışık. Dostunu çoğaltıp, düşmanını dost ediniyor. "Herkesin Cumhurbaşkanı olacağım"diyor. Daha ne söylesin. Ömer Hayyam´ın bir dörtlüğünde:

En doğrusu dost düşmana iyilik etmen:

İyilik seven kötülük edemez zaten.

Dostuna kötülük ettin mi düşman olur:

Düşmansa dostun olur iyilik edersen.

Bu erken seçimde sağlıklı bir sonuç alınması dileğiyle.

 

 

Ahmet YAHŞİ

 YAZARLAR

 • Pazar 28 ° / 15 ° Bulutlu
 • Pazartesi 32 ° / 18 ° Bulutlu
 • Salı 29 ° / 16 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.408%0,03
 • DOLAR

  8,0614% 0,68
 • EURO

  9,6770% 0,74
 • GRAM ALTIN

  460,45% 1,36
 • Ç. ALTIN

  759,7425% 1,36