Emel Erkayıran-EMEKÇİ KADILARIN SESİ


Evlenince aşk biter mi?

Bu sorunun cevabını bilmek için önce “aşk nasıl biter”? sorusunun cevabını araştırmakta fayda var Aşk, özensizleştikçe biter. Sözünde durmadıkça biter. Değer verdiğini göstermedikçe biter. Nasıl olsa gitmez zihniyetine sahip oldukça biter.


Lütfen bu maddeleri altalta yazalım ve şuna dikkat edelim.Saydığım maddelerin ne kadarını siz insanlara, ne kadarını insanlar size yaşatıyorsa düşünün ve dengeleyin.
Dengelemek ne demek? Artılarınız eksilerinizi geçtiği anda dengelenir. İsteseniz de veya istemeseniz de yaşadığınız aşk bitebilir.Ama önemli olan doğru bitmesi. Nefretle kinle kırılganlıklarla değil. Doğru bitsin, sevgiyle bitsin, hürmetle bitsin.
Evlenince aşk bitmez. Zamanla da aşk bitmez. Yaşlandıkça yine aşk bitmez.Aynı evde yaşayınca da aşk bitmez.
Sevgi ve saygı çerçevesinde , acı tatlı her anı paylaşmak ve birlikte yaşamanın neresi kötü?

İşten güçten birbirlerinin yüzünü göremeyen, birbirleriyle iletişim kuramayan, zaman ayırmayı ilişkisine hak görmeyen çoğu çiftin evliliği zaten ölü bir evliliktir. Sağlıklı evlilik ilişkisi bunları kapsamadığı gibi, suçu evlenince yitirilen duygulara, aşka bürümek son derece yanlıştır.

Aşkı yoğun hissettiğiniz evlilik öncesi dönemin özelliği bu yoğunluktan yeni bir döneme geçişe, sizi hazırlamaktır. Aşkın dönüşümü olan sevgi bağının kuvvetlenmesi, evlilik birimi ile gerçekleşmiştir. Oysa aşk kadar kudretli bir duygu sayılmayan sevgi, daha kıymetlidir. Aşkın sevgiye dönüştüğü bu dönemde sevginin yoğunluğunu yüceltmek ise, kişilerin evlilikte rollerini ve sorumluluklarını öncelikle benimsemesiyle sağlanır. Çünkü evlilik imzayı attıktan sonrasını garantilemek değildir.

Sağlıklı ilişkilerde her zaman kaybetme korkusu belli bir düzeyde yer almalıdır. Nikah masasında ‘’evet’’ derken aslında nelere evet nelere hayır denildiğinin farkına varılmalıdır. Flört döneminin heyecanı flört dönemine aitken, kimse ilk görüşmeler gibi doğal olarak heyecan duymayacaktır. Ancak tanıdığınız, inandığınız, güvendiğiniz ve uzun yılları paylaşacağınız hayat arkadaşınızla her gün yeni bir yolculuğa başlayacak olmanın heyecanı da kendini flört heyecanından dönüştürecektir. Aşkın en yüce evresi olan sevginin azımsanması ise, genellikle yolunda gitmeyen evliliklerde görülür.

Evlilikte aşk yeni versiyonuyla karşınızdadır. Evlilik aşkı öldürmez, ancak birbirini sevmeyen, saymayan, ihanet eden, yalan söyleyen, psikolojik şiddet uygulayan ve dahası, istenilmeyen her ilişki istismarına yol açan etkenler, evliliği ve tüm ilişkileri öldürür.

Sevgi bağını kurabilen kişiler ise, halâ ilk günkü gibi aşığız derler. Bu duyum evlilikte aşkın dönüştüğü ve sevgiyle eşleştiğinin de yansımasıdır. Sağlıklı bir evlilik ‘’ben’’ ve ‘’biz’’ ayrımını yapabilen ve hayatında iki alana da yer bırakabilen evliliktir. Bağımlı olmadan bağlı olabilen ilişkiler bunu başarır ve sağlıklı ilişki kurabilirler. Bu ilişkiler ise, her zaman yaşayacak, hiçbir tehdit altında duygu ölümü yaşamayacaktır.

Faydalandığım kaynak: Uzm. Klinik Psikolog Merve Savaşkan,
Uzman Psikolog Dan Bita Ghandchilar.

Evlilikten ne anladığımız çok önemli. Acı tatlı duyguları paylaşmayı ve ne istediğimizi bilmeliyiz. Senin benim değil, bizim demeyi başarmalıyız ki aşklar ölmesin!!!

Sevgili gençlik ve evlilik adayları ! Ne yaşarsanız yaşayın sorumsuzca davranmayın. Güvenmeyi ve güven vermeyi öğrenin. Arkanızda yıkıntılar bırakarak mutlu olamazsınız. Hayatta en değerli şey sağlam bir aileye sahip olmaktır. Ve Güçlü aileler güçlü temeller üzerine kurulur.

Tüm emekçilere sevgiler selamlar gönderiyorum. @kadirlikadınlarmeclisi Facebook instagram ve Twitter hesaplarımız Kendi imkanlarıyla evde üretim yapan kadınların, değerli ürünlerinin ( KARŞILIKSIZ ) tanıtımlarını yapmaya devam ediyor. ( Her hafta Perşembe günleri story )

Çalışmaya üretmeye öğrenmeye devam edeceğiz hanımlar. Vazgeçmek yok, her alanda kendimizi geliştireceğiz. En önemlisi birbirimize destek olacağız.

Sevdiklerinize sıkı sıkı sarılıp mutlu olmak isteyin. Çünkü istemek, almaktan önceki ilk adımdır. İstediğinizi almak ve başaracağınıza inanmak ta, dünyadaki en büyük servettir. Haftaya tekrar görüşebilmek dileğiyle önce akıl sonra beden sağlığı diliyorum.

YAZARLAR

 • Çarşamba 34.3 ° / 25.2 ° Bulutlar
 • Perşembe 33.6 ° / 24.6 ° kırık bulutlar
 • Cuma 36.1 ° / 23.9 ° kırık bulutlar
 • BIST 100

  2.785%-0,35
 • DOLAR

  17,9273% 0,16
 • EURO

  18,3449% 0,37
 • GRAM ALTIN

  1.032,0% -0,15
 • Ç. ALTIN

  1702,8% -0,15