Süreyya KÖLE - YANSIMALAR


Bugünümüze Şükür” Demokrasisi

Çoğu zaman, önümüze atılmış bir kemik parçasından farksız bu ülkede demokrasi. Kendimizi kandırıp duruyoruz; oyalanıyoruz hepsi o. Şükrediyoruz bizi o kemikten yoksun bırakmayanlara üstüne bir de.


Ne çok yalan dinliyoruz bu ara. Ne çok sahtelikle, samimiyetsizlikle karşı karşıyayız. Adamlar o derece rahat; yalan söylemek siyasetçiliğin doğasında var, havasında her biri. Ülke halkına, seçmene gelince, futbol takımı taraftarından farksız. Bir amigo öncülüğünde transa geçen fanatiğin ruh hali içerisinde. Kim, kimin borusunu neden öttürmekte akıl yoluyla açıklamak zor.

İnsan düşünmeden, sorgulamadan edemiyor doğrusu, aklı başında kaç adam kaldı bu topraklarda?

Bambaşka bir boyuttayız artık. Algı” denilen illet toplumun tüm kesimlerini bir kanser gibi sarmakla kalmayıp omurgasına kadar yayılmış durumda.

Ülkenin, deneğine” son anda sunulan, öncesinde yalnızca Büyük Şef(ler)”in bildiği bir algı menüsü var artık; duruma göre aralıklı olarak değiştirilen, günü, zamanı geldiğinde test edilmiş ve başarı sağlanmış yöntemlerle hassasiyetlere enjekte edilen.

Onun içindir ki toplu yönelimler, toplu tercihler içindeyiz artık. Oysa toplumsal reaksiyon olarak görünenin, toplumda yer yer umut uyandıranın, o anda geleceğe güvenle bakmamızı sağlayanın ne olduğunu bir fark edebilsek...

Hadi, geçtik o anda fark etmeyi, diyelim ki o tuzaktan bir şekilde kurtaramadınız kendinizi, en azından içinde yer aldığınız toplumsal tepkinin yakın zamanda doğurduğu sonuca dikkat kesilmek bu kadar mı zor? Bir insan kaç kere aynı yanlışa düşer? Kaç kere, Ne bileyim, o anda o kararın doğruluğuna inanıyordum,” der? Ya siz, ne kadar inanırsınız artık ortaya konan tercihin son derece hesapsız kitapsız olduğuna?

Bir ağacın kurdu kendinden olur da bir ağacı bu kadar mı kurt sarar, içini oyar da oyar?

Bir psikanaliz yapılmalı; bu toplum nasıl ve hangi yolla bu hale geldi, getirildi açıklığa kavuşturulmalı. Yoksa gerçekten sonumuz fena.

Tüm bunlar neden mi yazıldı? 2015 Seçimlerine sayılı gün kalmışken Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesinde ortaya sürülen algı” yine gündemde. Oyunu şuna verirsen şu olur, buna vermezsen bu olur. Aman Allah'ım görseniz herkesin ağzında oranlar, büyük büyük laflar. Sonuç?

Sonuç, Büyük Şeflerin” ve işbirlikçilerinin hedeflediği her ne ise o. Öyle ki, belli bir siyasi partiye Bu seçimlerden sonra Türkiye'de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedirtebilecek kadar.

Ne diyelim, bugünümüze şükür, Allah bugünden geri koymasın.

Gördüğünüz gibi, artık böyle; işimiz duaya kaldı. Akıl firarda…

YAZARLAR

 • Perşembe 31.6 ° / 17.1 ° Güneşli
 • Cuma 24.9 ° / 15.2 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • Cumartesi 24.8 ° / 13.8 ° false
 • BIST 100

  9629,68%0,85
 • DOLAR

  32,53% 0,26
 • EURO

  34,66% 0,36
 • GRAM ALTIN

  2499,23% 0,53
 • Ç. ALTIN

  4196,44% 1,04