Süreyya KÖLE - YANSIMALAR


AYNI NAKARAT


Mevcut demokratik düzene inanmadığı için sandığa gitmeyen, dolayısıyla oy kullanmayan kimi arkadaşlarım ne zaman Türk siyasetinden konu açıp bir eleştiride bulunmaya kalkışsa hemen önünü kesmişimdir: ?Hem oy kullanma, hem de eleştir...?

Bilmiyorum o arkadaşlarımla gün gelir aynı görüşü bire bir paylaşır mıyım, 7 Haziran´da ?aynı değerlerle farklı sonuç elde edilmez? yılgınlığında, ben de sandığa gitmedim. İçinde olduğum ruh halini, seçimlerde bir hayal kırıklığını daha kaldıracak gücüm yoktu, diye özetleyebilirim kısaca.

Bu da başka bir tecrübe oldu aslında. Oluşacak siyasi tabloda bir oyluk payınızın dahi olmaması insanı daha sakin kılıyormuş bunu anladım. Sizden aldığı oyu, gözünüzün önünde babasının malı gibi kullananlar, asla onay vermeyeceğiniz türlü işe sizin adınıza alabildiğine rahat imza koymaya hazır olanlar gözünüzde bir nefret odağına dönüşmüyor, yalnızca zavallı bir hal alıyormuş, hepsi o.

Meclis Başkanlığı seçimlerini biraz da bu duygu ve kafa karışıklığı içinde izledim doğrusu; kurulacak yeni hükümetle ilgili koalisyon arayışlarını da öyle...  Ah ki ah! Aynı siyasetçibaşlarıyla, milletin vekili adı altında iş gören, adları değişse de liderine karşı tutumları asla değişmeyen aynı emir yerine getiricilerle farklı bir sonuç elde etmeyi beklemek...

Umut fakirin ekmeği; sanırım oy da seçmenin. O kadar sandığa giden sanıyor ki ?bu kez? tamamdır... oysa...

Evet, oysa iş, liderlerin iki dudağı arasında, onların izleyeceği sağduyulu, basiretli tutumda. Şimdi diyeceksiniz, liderlerin tam bağımsız davrandığını, ?dış? talimatsız karar verdiğini nereden çıkardın? O da başka bir içler acısı durum ya. Demokrasi özlü sakinleştiricilerle uyutulduğumuzun resmi...

Benim o yarı sakin, yarı ?Bunlardan başka ne beklenirdi ki?? havasında izlediğim Meclis Başkanlığı seçimleri ?AKP artık gitti gider? düşüncesinde olanlara tam bir hayal kırıklığı yaşattı. Oy verenler gördü ki oy verdikleri siyasi partilerin liderlerinin AKP ile ilgili o kadar acil ve derin kaygıları yok.

Güç birliği mantığıyla hareket eden, verdiği oyun rengini buna göre belirleyen seçmen, bilmiyorum bir erken seçim söz konusu olsa nasıl hareket eder şu dakikadan sonra?

Tam da bu noktada AKP kanadının muhalefet partileriyle ilgili sıkça kullandığı psikolojik harekat sözünü, yüklenilen anlama itirazımı saklı tutarak, sitemle karışık hatırlatmak isterim: ?Bu ülkede iktidar değil muhalefet sorunu var.?

Üzgünüm ama öyle... Muhalefet bu kafada bir muhalefet olduğu sürece AKP´nin  pat diye iktidardan düşmesi, bir anda silinip gitmesi o kadar zor ki. Yine de umut edelim biz, siyasetçibaşlarının bizi bir kez de olumlu yönde şaşırtmalarını, koalisyon çalışmalarından doğru bir sonuç elde etmelerini bekleyelim. Dileyelim, mi demeliydim yoksa?

Nurettin Çelmeoğlu
8.07.2015 13:34:49
Yine de bir oy, bir oy´dur. Muhalefetten MHP´nin 3-4 puan gerilediğini, CHP´nin ise 2-3 puan, HDP´nin 2 puan daha alabileceğini varsayıyorum. MHP zayıflarsa, 7 haziran sonrası başımıza gelen zafiyet de zayıflayabilir ümidindeyim.

YAZARLAR

 • Perşembe 31.6 ° / 17.1 ° Güneşli
 • Cuma 24.9 ° / 15.2 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • Cumartesi 24.8 ° / 13.8 ° false
 • BIST 100

  9629,68%0,85
 • DOLAR

  32,53% 0,26
 • EURO

  34,66% 0,36
 • GRAM ALTIN

  2499,23% 0,53
 • Ç. ALTIN

  4196,44% 1,04