Ata Alp And


ATATÜRK’ÜN TİYATRO ANILARI-11 - MUHSİN ERTUĞRUL-SATI KADIN


Türk tiyatrosunun batılı anlamda bilinçli bir tiyatro adamı olarak ilk kurucusu olarak bilinen tiyatro oyuncusu, yönetmen ve yapımcı Muhsin Ertuğrul’un de Atatürk’le ilgili bir anısı vardır. 
Muhsin Ertuğrul’un anısı, Atatürk Orman Çiftliği içinde bulunan Marmara Köşkü’nde geçmektedir. Öğrendiğimize göre de Marmara Köşkü şimdi yıkılmış durumdadır. 
Atatürk’ün, 11 Nisan 1930 tarihinde Marmara Köşkü’nde verdiği davette sanatçıları ağırlamaktadır. 
Atatürk, davet sonrasında Muhsin Ertuğrul ile baş başa kaldıklarında: 
-Siz benim ateşe militerlik çağlarından beri memleketimde görmeyi candan özlediğim bir hayali gerçekleştirdiniz. Şimdi ben devlet reisi olarak soruyorum. Hükümetten ne istersiniz?
“İsteyecek o kadar çok şey vardır ki, o zamanlar bin bir yokluk içinde kıvranılmaktadır. Vergiler bel bükmektedir. Ama yeni oyuncuların yetişmediği, eskilerin tek tek öldüğünü gören Muhsin Ertuğrul, tiyatronun en önemli sorunu olarak gelecek kuşaklar davasını görür ve kararlı bir ifadeyle:” 
-Bir tiyatro okulu açalım, onu istiyoruz Paşam, der. 
Bunun üzerine aradan fazla bir zaman geçmeden, Türk tiyatrosunun temeli sayılan devlet konservatuvarı kurularak, devlet himayesinde tiyatro yapılması çalışmaları başlatılarak, Devlet Tiyatrolarının kurulması için bir zemin oluşturulur. (www.ataturkhayati.com)
Diğer bir anı ise Kurtuluş için yararlılıkları bulunan Satı Kadın’la ilgilidir. Satı Kadın (Hatı Çırpan-1890/1956) olan ve 17 kadınla birlikte meclise giren, o dönemin ilk kadın milletvekilidir...
Milletvekili Satı Kadın, davetli olduğu Ulus’taki bir piyese girerken kalabalık bir hâlde kapının önünde beklemekte olan köylüleri görünce ne beklediklerini sorar. Onlar da içeride piyes denen bir şey olduğunu, merak ettiklerini, izlemeye geldiklerini ama içeriye alınmadıklarını söyleyince, Satı Kadın hemen kapıdaki görevliye sebebini sorar. Görevli bu piyesin sadece protokole ve milletvekillerine oynanacağını söyleyince Satı Kadın halkı göstererek: 
”Bunlar milletin vekili değil ama asılları, derhal bunları içeriye alınız, gerekirse ben dışarıda beklerim” diyerek hayatında ilk defa bir piyesi izleyecek olan halkın içeri alınmasını sağlar.YAZARLAR

 • Perşembe 37.3 ° / 23.2 ° Açık hava
 • Cuma 36.9 ° / 23.9 ° Açık hava
 • Cumartesi 35.3 ° / 22.9 ° Dağınık bulutlar
 • BIST 100

  2.419%0,46
 • DOLAR

  17,2260% 0,06
 • EURO

  17,6103% 0,36
 • GRAM ALTIN

  965,68% 0,31
 • Ç. ALTIN

  1593,372% 0,31