Hüseyin ÖZBEK


 MİLLİ MÜCADELENİN AMANSIZ HASMI

Korumakla yükümlü oldukları Cumhuriyet sayesinde elde ettikleri makamların hakkını veremeyenlerin bu tavırlarının arka planının sorgulanması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden kamu görevlilerinin Cumhuriyetin kuruluş felsefesine uygun  tutum ve davranış içinde olmaları gerekir. 


 Milli Mücadele'ye en başından  karşı çıktı. Osmanlı başkenti İstanbul'u  işgal eden İngilizlerle işbirliği içine girdi. Kuvayı  Milliye’yi yok etmek için Damat Ferit'in örgütlediği Kuvayı İnzibatiye çapulcularının  Anadolu üzerine salındığı bir dönemden bahsediyoruz. İskilipli Atıf,   bu dönemde piyasaya sürülen İngiliz yanlısı Milli Mücadele karşıtı Teali İslam ( İslam Yükselme Derneği ) yöneticisi olarak, Sait Molla’nın başında bulunduğu  İngiliz Muhipleri ( dostları ) Cemiyeti ile eşgüdüm içinde çalıştı.

Türk Halkının ülkesini savunma amacıyla kurduğu ve desteklediği Kuvayı Milliye’nin bir kurtuluş hareketi değil, eşkıya hareketi olduğu propagandası yaparak hedef saptırmaya, bilinç zehirlenmesi yaratmaya çalıştı. Milli Mücadelenin merkezi Ankara'ya karşı, Mütareke İstanbul'unun işbirlikçi Damat Ferit Hükümetlerinin yanında yer aldı.

Milli Bağımsızlık Savaşının meşruiyet organı TBMM'ye   ve  Başkanı Mustafa Kemal’e  karşı İngilizleri  ve işgalci Yunan Ordusunu destekledi. Milli Mücadele'ye başından sonuna, sadece düşünce düzeyinde değil, eylemli olarak da karşı çıktı.

Millî Mücadelenin en zor dönemi, Yunan Ordusu'nun Sakarya önlerine kadar gelip Ankara kapılarına dayandığı, TBMM’nin Kayseri’ye taşınmasının tartışıldığı anlardır. 

İskilipli Atıf, Türk Milletinin ölüm kalım mücadelesi verdiği bu süreçte, Ankara ve Mustafa Kemal karşıtı, Yunan işgalini onaylayan bildiriler kaleme aldı. Askeri silah bırakıp cepheden kaçmaya, halkı Mustafa Kemal ve arkadaşlarını  öldürmeye çağıran bu bildiriler Yunan uçakları tarafından Eskişehir ve Kütahya köyleri ve Sakarya boylarındaki asker üzerine atıldı. 

Bu zehirli propagandadan etkilenip Ankara’ya karşı tereddüt içine düşen bazı kesimler ve  firar eden askerler yüzünden Yunan ilerlemesine karşı cephe zafiyeti yaşandı. 

Milli Mücadele'de Türk Halkı bir yandan emperyalist işgalcilerle çarpışırken, diğer yandan içerdeki ihanet cephesiyle uğraşmak zorunda kaldı. İskilipli Atıf, yazdıkları, söyledikleri ve yaptıklarıyla işbirlikçiliğin ve içeriden ihanetin önde gelen isimlerinden biri oldu! 

Türkiye Cumhuriyeti, emperyalizme ve onun tetikçilerine karşı verilen zorlu bir bağımsızlık mücadelesi sonucu kuruldu.   Kamu görevlilerinin, bulundukları koltukları borçlu oldukları Milli Mücadeleye ve bu mücadele sonucu kurulan milli devlete itirazı somut delillerle sabit  olan bir kişi hakkında anma töreni düzenlemeleri son derece düşündürücüdür ve endişe vericidir. 

Korumakla yükümlü oldukları Cumhuriyet sayesinde elde ettikleri makamların hakkını veremeyenlerin bu tavırlarının arka planının sorgulanması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden kamu görevlilerinin Cumhuriyetin kuruluş felsefesine uygun  tutum ve davranış içinde olmaları gerekir. 

Cumhuriyet'in önsözü Milli Mücadeleye şiddetle karşı çıkan, Cumhuriyeti içine  sindirememiş bir kişinin mezarı başında gerçekte ne aradıklarını, neyi ve niçin andıklarını açıklamak durumundadırlar. 

Bu makam sahiplerinin Cumhuriyet konusundaki gerçek düşüncelerini bilmek vatandaşlarımızın hakkıdır. Bu anma törenine katılan zevat, Cumhuriyet, Atatürk, Milli Mücadele hakkında ne düşünmektedirler? 

Milli Mücadelede TBMM ve Atatürk mü haklıydı yoksa Damat Ferit ve Vahdettin mi haklıydı sorusuna da samimiyetle cevap vermek durumundadırlar. Tarihi belgelerde ve Türkiye Cumhuriyetinin resmi kayıtlarında işbirlikçi  ihanet örgütü olarak geçen  bir cemiyetin kurucu ve üyelerinden birinde anılmaya değer ne gibi özellikler bulduklarını da ikna edici biçimde açıklamak durumundadırlar.YAZARLAR

 • Pazar 34 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 34 ° / 18 ° Güneşli
 • Salı 33 ° / 17 ° Güneşli
 • BIST 100

  1.441%0,95
 • DOLAR

  8,2464% -0,28
 • EURO

  10,0395% 0,34
 • GRAM ALTIN

  484,91% 0,48
 • Ç. ALTIN

  800,1015% 0,48