Bu hasatta iyilik var

Çevre dostu ulaşım aracı bisiklet ihracatta rekora pedal basıyor

İhracatçılardan imeceyle yanan ormanlarımızı tekrar yeşertelim çağrısı

PTT’DEN "KABAKGİLLER" KONULU ANMA PULU VE İLKGÜN ZARFI

HUBUBAT BAKLİYAT VE YAĞLI TOHUMLARI İHRACATINDA ARTIŞ

Konutta Satışlar arttı fiyatlar yükselmeye devam ediyor!

MERKEZ BANKASI: “2021 SONU İÇİN ENFLASYON TAHMİNİ %14.1”

Zeytin ve zeytinyağı ihracatı 136 milyon dolara ulaştı 

Ayhan Barut, yerfıstığı tarlasından iktidara seslendi (GÖRÜNTÜLÜ-FOTOĞRAFLI)

TPF Başkanı Ömer Düzgün: “Yerel Zincirlerin Gözü Kulağı Perakende Yasası’nda”

Aksa Elektrik, elektrik tüketim oranlarını açıkladı

Madencilik sektörü kazandırdı

Gazete ve dergi sayısı %13,5 azaldı

Turizmde ‘en kötü’ geride kaldı

Taze incir ihracatında hedef 75 milyon dolar

RÜZGAR ENERJİSİNDEKİ MEGA TRENDLER DÜNYAYI ŞEKİLLENDİRİYOR

"Girişimcilikte Fikir Değil İcraat Önemlidir"

Türk ayakkabı ve saraciye ürünlerine Avrupalı alıcılar yoğun ilgi gösterdi

ANADOLU SAĞLIK SEN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİNİ AÇIKLADI

ÇUKUROVA SİFED’den Türk iş dünyasına başsağlığı mesajı

BASK TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİNİ AÇIKLADI

Zenginle yoksul arasındaki fark giderek açılıyor

2019 verilerine göre Türkiye'de en zengin yüzde 10’luk grubun ortalama geliri en yoksul yüzde 10’luk grubunkinin 15 katı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın 2020 sonuçlarını 15 Haziran 2021 günü yayımladığını duyuran DİSK-AR, raporda "Veriler bir önceki yılı (2019) referans aldığından Covid-19 salgının etkilerini yansıtamıyor olsa da Türkiye’de gelir dağılımı ve yaşam koşulları hakkında önemli bilgiler içeriyor. Türkiye’nin Covid-19 salgınına böylesi gelir uçurumuyla girdiği düşünüldüğünde pandeminin etkisinin görüldüğü sonuçlar kuşkusuz çok daha çarpıcı olacaktır" ifadesine yer verdi.

Rapordan bazı başlıklar şöyle:

Zenginle yoksul arasındaki fark giderek açılıyorTürkiye’de hem toplumsal sınıflar arasında hem cinsiyete göre eşitsizlik artış eğilimini sürdürüyor. En zengin yüzde 10’luk grup ile en yoksul yüzde 10’luk grup arasındaki makas (P90/P10) açılmaya devam ediyor. 2010 yılında P90/P101 oranı 14,2 iken 2019 yılında 14,6 kata yükseldi (Grafik 1). Böylece P90/P10 oranı son 10 yılın en yüksek düzeyine geldi.

Gelir eşitsizliği ölçüm yöntemlerinden biri olan Gini katsayısı2, bir ülkedeki gelir dağılımı konusunda önemli bir göstergedir. Türkiye’de Gini katsayısı artıyor. Gini katsayısı son bir yılda 0,395’ten 0,410’a artarak 2010 yılından beri en yüksek düzeye yükseldi.

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan verilere göre AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye en yüksek Gini katsayısına sahip ülkedir. AB-27 üye ülke ortalamasında Gini katsayısı 0,302 düzeyindedir (Grafik 3). Slovakya (0,228), Slovenya (0,239) ve Çekya (0,240) AB ülkeleri içerisinde gelir dağılımının en iyi olduğu üç ülkeyi oluşturmaktadır.

Türkiye (0,410), Bulgaristan (0,408) ve Litvanya (0,354) ise gelir eşitsizliğinin en fazla olduğu üç ülkedir. Gelir dağılımı eşitsizliği konusunda Türkiye’den sonra en yüksek düzey Bulgaristan’dadır.

Kadınların geliri ortalama gelirin yüzde 17 altında

Ortalama hanehalkı fert gelirlerine cinsiyete göre bakıldığında kadınlar ve erkeklerin arasında ciddi farklar olduğu görülmektedir. 2010 yılında kadınların ortalama hanehalkı fert geliri ortalama fert gelirinden yüzde 19,8 daha azdı, erkeklerinki ise yüzde 31,2 daha fazlaydı. 2019 yılına gelindiğinde erkeklerin ortalama fert geliri toplam ortalama gelirin yüzde 27,4’ü üzerindeyken kadınlarınki halen ortalamanın yüzde 16,9 altındadır.(CO)