“Eski Müttefiklik İlişkisinin Ağırlığı Artık Yok”

Afganistan’da BM Merkezine Saldırı 

"Uzay İstasyonundaki Sapmanın Nedeni Yazılım Hatası" 

"Corona Virüsüyle Savaş Yön Değiştirdi"

Afganlar, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nda güvenlik görevi üstlenmesine ne diyor?

AFGAN HÜKÜMETİ ‘VAROLUŞ KRİZİYLE’ KARŞI KARŞIYA

Blinken: ‘‘İran’la Görüşmeler Sonsuza Dek Süremez’’ 

BM Güvenlik Konseyi’nden Kıbrıs Kararı

ABD Kongresinde Uygur Grubu Kuruldu 

Çin’in Nükleer Gücünü Arttırması Endişe Yaratıyor

"Rusya Şimdiden 2022 Seçimlerine Müdahale Ediyor" 

Avrupa Pandemi Sonrası Göç Dalgasına Hazırlanıyor

"11 Gün Süren Çatışmaların Bedeli Ağır Oldu"

ABD'den Türkiye’deki Aracıya Yaptırım 

UNICEF, "Pandemi Şiddet ve Genç Yaşta Hamileliği Arttırdı"

İran’da Hükümet Karşıtı Gösteriler Tahran’a Sıçradı

IŞİD Irak ve Suriye'de Varlığını Koruyor

Avusturya Başbakanı'nın Mülteci Yorumu Tepki Çekti

'Küçük Amal' Mülteciler İçin İlk Adımını Gaziantep'te Attı

"Afganistan'da Sivil Ölüm ve Yaralanmalar Yüzde 47 Arttı"

ABD'nin Irak'taki Muharip Misyonu Sona Eriyor

Yunanistan ve Güney Kıbrıs medyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'müjdesini' ve ziyaretini nasıl gördü?

Gazimağusa yakınlarında toplanan Rumlar, adanın birleşmesi çağrısında bulundu.Erdoğan'ın ziyareti esnasında düzenlenen gösteride konuşan Yiannakis Toffari, "Umudumuz yarım kalsa da bu umutla ülkemizin birleşmesi için mücadele edec

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katılmak üzere 19 Temmuz günü Kıbrıs'a gitti. Erdoğan, KKTC'de Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu'nda milletvekillerine hitap etti.

Erdoğan, KKTC'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs'ta bir 'müjde' vereceğini belirtmişti. Bunun üzerine, KKTC'nin adının değiştirilebileceği ya da Maraş'ın statüsüyle ilgili yeni bir politika uygulanacağı söylentileri dolaştı.

Erdoğan, KKTC Meclisi'nde yaptığı konuşmada ise, müjdeyi 'Cumhurbaşkanlığı külliyesi' ve bir 'millet bahçesi' olarak açıkladı.

Erdoğan'ın ziyareti, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'da tepki çekmiş, açıklanacak olan 'müjde' yeni gerilimlere yol açabilecek bir gelişme olarak görülüyordu.

Güney Kıbrıs medyasında Erdoğan ziyareti
Ziyaretle ilgili Rum basınında çıkan yorumları ve haberleri derledik.

Cyprus Mail: Erdoğan Maraş'tan bahsetmedi
İngilizce yayın yapan Cyprus Mail internet sitesi, Erdoğan'ın konuşmasında adada iki devletli çözüm politikasına vurgu yaptığını ancak Maraş'tan bahsetmediğini yazdı:

"Erdoğan, Kıbrıs'taki barış müzakereleriyle ilgili olarak Türklerin bir 50 yıl daha beklemeyeceğini söyledi. Erdoğan, ziyareti esnasında yeni bir cumhurbaşkanlığı sarayının açılışını yapacak."

Ekathimerini: Erdoğan 'işgal' topraklarında Cumhurbaşkanlığı sarayı inşa edeceğini duyurdu
Yunanistan'da yayımlanan Ekathimerini gazetesi, Erdoğan'ın konuşmasını "Erdoğan konuşması sırasında işgal altındaki topraklarda Cumhurbaşkanlığı sarayı ile hemen yanında bir millet bahçesinin inşa edileceğini açıkladı. Mevcut cumhurbaşkanlığı binasının da müzeye dönüştürüleceğini söyledi." olarak aktardı.

Philenews: Erdoğan Maraş konusunda 'sinir oyunu' oynadı
Günlük yayımlanan Philenews ise, Erdoğan'ın ziyaret öncesi ve esnasında yaptığı açıklamalar ile bir 'sinir oyunu' oynadığını yazdı:

"Erdoğan ziyaretinin ilk gününde Maraş ile ilgili hiçbir şey söylemedi. Bu da, herkesi bu konuda bir sürpriz olmayacağı konusuna inandırdı. Erdoğan, bir Cumhurbaşkanlığı sarayının inşası duyurusunu yaptı. Maraş'ı ziyaret edip etmeyeceği belli değil. Bir donanma üssü ve insansız hava araçları üssünün inşası için yeni açıklamaların yapılması ihtimal dışı görünmüyor. Erdoğan, Kıbrıs konusunda iki devletli çözüm politikasının yanı sıra AB ve ABD'nin Kıbrıs konusundaki tutumunu eleştiriyor."

Rumlar protesto gösterisi düzenledi
Diğer yandan Gazimağusa yakınlarında toplanan Rumlar, adanın birleşmesi çağrısında bulundu.Erdoğan'ın ziyareti esnasında düzenlenen gösteride konuşan Yiannakis Toffari, "Umudumuz yarım kalsa da bu umutla ülkemizin birleşmesi için mücadele edeceğiz." dedi.
Belediye Başkanı Simos Ioannou ise "Gamagusta size ait, burda doğanlara ve burada büyüyenlere ait bir yer. Burayı inşa edenlere ve içinde yaşayanlara ait bir yer." dedi.

Yunanistan ana muhalefete partisi Syriza'dan Erdoğan'ın konuşmasına kınama

Yunanistan'da Aleksis Çipras'ın liderliğindeki Syriza partisi, Erdoğan'ın konuşması sonrası yaptığı yazılı açıklamada, kullanılan ifadeleri kınadığını bildirdi.
"Türk Cumhurbaşkanı'nın konuşması kabul edilemez" denilen açıklamada şunlar denildi:
"Tüm uluslararası toplum, özellikle de AB, Kıbrıs'ta hiçbir işgal kuvvetinin olmayacağı, tek vatandaşlık, ama adil ve iki toplumlu bir çözüme ulaşılması için harekete geçmeli."(Kaynak:Euronews)

(vş)