KÜLTÜR SANAT 9.05.2022 13:46:00 501 0
 • BIST 100

  2.419%0,46
 • DOLAR

  17,2260% 0,06
 • EURO

  17,6103% 0,36
 • GRAM ALTIN

  965,68% 0,31
 • Ç. ALTIN

  1593,372% 0,31
 • Perşembe 37.3 ° / 23.2 ° Açık hava
 • Cuma 36.9 ° / 23.9 ° Açık hava
 • Cumartesi 35.3 ° / 22.9 ° Dağınık bulutlar

YÖRÜKLER TÜRKMEN ŞÖLENİNDE BULUŞTU

Bu yıl 6-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen, 18. Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Kültür ve Sanat Şöleni, Sarıçam Belediyesi Yörük Ormanı’nda gerçekleştirilen etkinlik ile sona erdi.

Adana geneli, yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 40 bin vatandaşın katıldığı şölende birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adana Valiliği, Yüreğir ve Sarıçam Belediyeleri,  Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı, Çukurova ve Havalisi Yörük Türkmen Federasyonu, Hoca Ahmet Yesevi Federasyonu, Adana Yörük Türkmen Federasyonu işbirliğinde, ‘Söğütten Sarıçam'a Gönül Köprüsü’ sloganı ile Cuma günü başlayan şölen Pazar günü Sarıçam Yörük Ormanında düzenlenen etkinlikle sona erdi.

Etkinliği omuzlayan Cumhur İttifakı belediyeleri Yüreğir ve Sarıçam Belediyelerinin alana kurduğu Yörük çadırlarına gelen vatandaşlara çay, su, sıkma, gözleme ve çeşitli ikramlarda bulunuldu. Kırgızistan Halk oyunları topluluğu, Mahalli sanatçılar ve halk ozanlarının türküleri ile renk kattığı şölende, mehter, zeybek ve halk oyunları ekiplerinin gösterisi izleyenlerden yoğun alkış alırken, daha sonra sahne alan ünlü sanatçı Kıraç, alanı dolduran binlerce vatandaşla birlikte kardeşlik türküleri söyledi.

2023’E KADAR DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

Şölende ‘Toy Beyi’ seçilen AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, burada yaptığı konuşmada “Ecdadımızın bize emanet ettiği bu topraklara gözümüzün içi gibi bakacağız” dedi. 2023'e kadar daha çok çalışacaklarına dair söz veren Yıldırım, Adana, Çukurova ve Torosların bu hale kolay gelmediğini vurgulayarak, “100 yıl önce bu topraklara göz dikenler, bu topraklar üzerinde emelleri olanları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, bizim dedelerimiz, bu topraklardan kazıyıp attılar.” diye konuştu.

BAKAN KİRİŞCİ: ‘YÖRÜKLER ÜLKENİN ÇİMENTOSU’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Adana'nın, birçok kültürel yaşam tarzının bir arada buluştuğu ve huzur içerisinde bir arada yaşadığı bereketli bir toprak olduğunu ifade ederek bölgenin kültürel zenginliği kadar verimliliği ve üretkenliğiyle de öne çıktığını söyledi. Kentin asli unsurlarından birisi ve en önemlilerinin başında Yörük ve Türkmenlerin geldiğini aktaran Bakan Kirişci, bunların ‘ülkenin çimentosu’ olduğunu vurguladı. Kirişci, bakanlık olarak Yörük ve Türkmenlerle ilgili yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi vererek, bu çerçevede özel bir tedbir paketini hayata geçireceklerini kaydetti.

SADİR DURMAZ: ‘BU MİLLET BÖLÜNMEYECEK’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ise Adana'da olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Yörük çadırları, Türkmen kilimleri, tülbentleri, duaları, türküleri bizi bir yapmış, dokunan halıların her ilmeği birliğimizi ve kardeşliğimizi biraz daha sıkılaştırmıştır. Sizin türküleriniz bu dağlarda yankılandıkça, sizin kilimleriniz birlik şuuruyla dokundukça, semalarımızdan dualar eksik olmadıkça hamdolsun bu millet bölünmeyecek, şanlı bayrağımız inmeyecek, mübarek ezanımız dinmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

KOCAİSPİR: “YÖRÜKLER BİR NEHİR GİBİ AKMAYA DEVAM EDECEK”

Yörük Türkmen kültürünün Anadolu’nun tarihsel süreci içerisinde çok kıymetli bir yerde durduğunu ifade eden Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, “Muhteşem bir organizasyon oldu. 7’den 70’e ağırladığımız binlerce misafirlerimizle birlikte geleneklerimizi, kültürümüzü yeniden yaşadık. Yörükler bu topraklarda bir nehir gibi akmaya devam edecek. Bugün burada ağırladığımız misafirlerimiz bugüne kadar bu mirasının yok olmasına izin vermedi, vermeyecek. Bize düşen, bu kararlılığa güç katmak ve bu kültürü gelecek kuşaklara en özgün haliyle aktarabilmek.” dedi.

ULUDAĞ: “BAYRAM HAVASINDA GEÇTİ”

Şölen için günler öncesinden hazırlıklara başladıklarını belirten Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, iki yıl aranın ardından gerçekleştirilen şölenin bayram havasında geçtiğini ifade ederek, “Şölenimize gösterilen ilgi ve alaka bizleri ziyadesi ile mutlu kıldı. Bu yıl 18.’sini düzenlediğimiz şölenin, yaylalarımızın şahinleri kentlerimizin sessiz çoğunluğu Yörük Türkmenlerimizin kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına amacına ulaştığına inanıyorum. Bu şölen insanların birbirleriyle kucaklaştığı, kardeşliğin, misafirperverliğin en üst düzeyde olduğu bir şölen olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Şölene, parlamenter sistemin son başbakanı ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Vali Süleyman Elban, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin Adana milletvekilleri, İl Başkanları, Cumhur İttifakı ilçe belediye başkanları, Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı İsmail Demirdüzen, Yörük Dernekleri Federasyonları ve vatandaşlar katıldı.

(vş)

 

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


6. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ “KISA FİLM YARIŞMASI” BAŞVURULARI İÇİN SON 10 GÜN!

ADANA 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANADOLU LİSESİ’NE ÖDÜL

III. HEYKELDE YENİ KEŞİFLER YARIŞMASI İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ UZATILDI

‘Sanatçı’ avukatlar plaketle ödüllendirildi

SİLİVRİ’DE YAZLIK SİNEMA GÜNLERİ BAŞLADI

FRANKFURT’TA 7 DALDA “ALTIN ELMA”VERİLDİ 

Zafer Algöz’den imza günü  

Sanatın İyileştirici Gücü; Sanatla Terapi

Baştacımız ‘ANNE’ Şiir Yarışması Sonuçlandı

Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

EDİZ HUN’UN HAYATINI ANLATAN “FİLM GİBİ GEÇTİ”NİN İLK İMZA GÜNÜNE YOĞUN İLGİ

22.ULUSLARARASI FRANKFURT TÜRK FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

GENÇLER “SEYHAN Z FEST” İLE STRES ATTI

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, eşsiz koleksiyonları ile haftanın 6 günü ziyarete açık...

VAO BODRUM ULUSLARARASI OPERA FESTİVALİ İKİNCİ KEZ BODRUM’ DA

SALZBURG FİLARMONİ ORKESTRASI’NIN YILDIZI OLDU

Çukurova Belediyesi’nden “Haziran’da ölmek zor” etkinliği

Meclis Üyesi Vursavuş’tan konser

Ressam Çevirgen,"Sanat ve sanatçı korunmalıdır"  

Yakın Doğu Üniversitesi Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu