“Kanmayın! Hepatit C’yi Atlamayın”

LÖSEV’DEN KANSER HASTALARINA, “YALNIZ DEĞİLSİNİZ, LÖSEV YANINIZDA”

Sivrisinek Isırığı Alerjisi ve Korunma Önlemleri

VEREM DÜNYADA HALA ÖNEMLİ BİR SORUN

Alzheimer tedavisinde yeni bir sayfa

BACAK AĞRISI NEDİR ? NEDEN OLUR ?

Kene Kabusu Geri Geldi! Kene Isırmalarında Ölüm Oranı Artıyor

Covid’den Korunmak İçin Renkli Beslenelim!

Dr. Ahmet Suntur, “Mevcut hali ile ASM’lerin çoğu sağlık hizmeti sunmaya uygun değil”

Diş sağlığımızı nasıl korumalıyız?

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN HAZİRAN AYI NORMALLEŞME TEDBİRLERİ GENELGESİ

31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ YAKLAŞIYOR

BALCALI HASTANESİ’NDE AŞI ÇALIŞMASININ İLK SONUÇLARI YAYINLANDI

Enginar sağlık deposu

SES, “EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI KATSAYI İLE ÖDENEMEZ”

40 ve 50 Yıllık Duayen Hekimlere Plaket

"NEDEN KİLO VEREMİYORUM?"

Covid-19 sonrası fizik tedavinin 5 temel faydası

ÇİLEĞİN BİLİNMEYEN FAYDALARI

Alerjik hastalıkların oranı son 20 yılda 5 kat arttı

Fazla kilolardan süt içerek vedalaşın

YAYCIOĞLU, "İHMAL EDİLEN İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ CİDDİ SORUNLAR AÇABİLİR"

Erkeklerde idrar kesesinin hemen altında yer alan ve üreme yolları ile idrar yollarının birleştiği yerde bir salgı bezi olan prostat, erkeklerde belki de en sık rastlanan sağlık sorunlarının başında yer alıyor.

Medline Adana Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Yaycıoğlu, erkeklerin özellikle 40 yaşından sonra herhangi bir şikâyeti olmasa dahi düzenli olarak ürolojik muayene yaptırmaları gerektiğini söyleyerek prostat büyümesi hakkında bilgiler verdi.

Yaş ilerledikçe büyüyor

Erkeklerde yaş ilerledikçe prostat yavaş yavaş büyümeye başlıyor. Bu büyüme değişik oranlarda olmakla beraber neredeyse tüm erkeklerde görülüyor. Bazı erkeklerde bu durum prostatın boyutlarında da artışa neden oluyor. Prostat boyutu artmış olan erkeklerin bir kısmında ise bu büyüme idrar yolunda tıkanıklığa neden olabiliyor. Bu durumun “İyi huylu prostat büyümesi (BPH)” olarak adlandırıldığını söyleyen Prof. Dr. Yaycıoğlu, “İyi huylu denilmesinin sebebi bu hastalığın bir kanser olmadığının vurgulanması amacını taşır. Prostat kanseri ise farklı bir hastalıktır” dedi.

Farklı sorunlara neden oluyor

 

“Prostat büyümesinin sebep olduğu şikâyetler idrar yolunda oluşan tıkanıklığa bağlı olarak gelişir ve değişik şiddette olabilir. Bu şikâyetler arasında geceleri idrara çıkma, gündüz sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrara sıkışma, bekleyerek ve ıkınarak idrar yapma, idrar akımının kesintili olması ve idrar şiddetinin azalması sayılabilir” diyen Prof. Dr. Yaycıoğlu, çok ileri durumlarda prostat büyümesinin tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, idrar yapamama, sonda takılması, idrar kesesinde taş oluşumu, böbreklerde şişlik hatta böbrek yetmezliği gelişimine bile yol açabileceğini belirtti.

Tedavi seçenekleri değişiyor

Prostat büyümesi tanısı konan hastalarda seçilecek tedavi yöntemlerinin izlem, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak üçe ayrılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yaycıoğlu, “Tedavi kararı verilirken hastanın şikayetlerinin şiddeti, bu şikayetlerin hastanın hayat kalitesini ne kadar etkilediği ve tıkanıklığın derecesi önemlidir. Hafif şikâyeti olan hastalarda belirli zaman aralıklarıyla tablonun takibi, yani izlem seçilebilecek bir yöntemdir. Bu dönemde bazı yaşam şekli değişiklikleri ile hastanın sıkıntılarının azaltılması sağlanabilir. İzlemin uygun olmadığı hastalarda çeşitli ilaç tedavileri gündeme gelebilir. İlaç tedavilerinin genellikle uzun süreli uygulanması gerekir ve hastanın şikâyetlerini geriletmeyi hedefler. İlaç tedavisine rağmen sorunları devam eden veya artan hastalar cerrahi tedaviye adaydır” dedi.

Lazer yöntemi hızlı iyileşme sağlıyor

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, ilaç tedavisine rağmen idrar yapamama, mesanede taş oluşumu, böbreklerde şişlik ve böbrek yetmezliğinin mutlak cerrahi tedavi gerektiren durumlar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yaycıoğlu, “Cerrahi tedavi ile büyüyen prostat dokusunun idrar yolunda yaptığı tıkanıklık giderilir. Cerrahi tedavi; açık ameliyat, transüretral prostatektomi (TUR-P) veya laser (Greenlight PVP) tedavisi şeklinde yapılabilir. Uygun hastalarda her 3 yöntemle de başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Ameliyat esnasında ve sonrasında kanama problemine en az yol açan ve normal hayata en hızlı dönüşü mümkün kılan tedavi şekli ise lazer tedavisidir” dedi.

Cerrahi sonrası takip şart

Prof. Dr. Yaycıoğlu, cerrahi tedavi ile prostatın tamamı çıkarılmadığı için hastaların ameliyat sonrası dönemde de prostat kanseri kontrolü açısından mutlaka bir uzman doktor takibinde olmalarını önerdi. 

(VŞ)