AYM’NİN  HDP İDDİANAMESİ’Nİ İADE GEREKÇESİ AÇIKLANDI

"450 BİN KİŞİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN MAHRUM"

"Mağdur gençlerimizi kaderine terk etmeyin"

CHP'Lİ MUHARREM ERKEK, "MUHALEFET YAPMAK SUÇ"

Kılıçdaroğlu'ndan fezleke açıklaması: Hodri meydan!

Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı görevden alındı

CHP'li Bulut çek mağdurlarını Meclis gündemine taşıdı

"Zor durumdaki üreticilere çare bulunsun"

"GARANTİLİ’ YOLLARDA VATANDAŞA OGS VE HGS DARBESİ!"

CHP'li Karabıyık,"Eğitimde kargaşa yaşanıyor"

CHP binalarına asılan '128 milyar dolar' afişleri her yerde toplatıldı

CHP’li Çelebi,“Karalar'ın çalışmaları Cumhur İttifakı tarafından engellendi”

“128 MİLYAR DOLAR NEREDE?” SORUSUNA AKP’NİN YANITI  TWİTTER’DAN GELDİ

“SALGININ ARTMASINDAN VATANDAŞI SUÇLAMAYA BAŞLAMIŞSAN SEN BU İŞİ BİLMİYORSUN DEMEKTİR”

CHP'li Şevkin'den gazilerin sorunları için kanun teklifi

EMEKLİ AMİRALLER SERBEST

CHP’Lİ KARAKAŞ,”İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ”

AĞBABA: “YURTTAŞLAR RAMAZAN SOFRASI KURAMIYOR”

CHP'Lİ AKIN: ‘ORTADA ÇOK AÇIK BİR RANT VARDIR"

TANRIKULU: "MART AYINDA 182 KİŞİNİN YAŞAM HAKKININ İHLAL EDİLDİ"

CHP'Lİ ÖZTUNÇ: "İSKENDERUN HALKI SAHİPSİZ DEĞİLDİR"

“TREN SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, tren seferlerinin başlamasını, feribot seferlerinin hayata geçirilmesini istedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana-Tarsus-Mersin ve Mersin-Tarsus-Adana arasındaki tren seferlerinin yeniden başlatılması gerektiğini belirtti.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında şehirlerarası yolculukların kısıtlanması nedeniyle Yüksek Hızlı, Anahat ve Bölgesel Trenlerin 28 Mart 2020 tarihinden itibaren işletilmediğine dikkat çeken Dr. Şevkin, bu kapsamda iptal edilen Adana-Tarsus-Mersin ve Mersin-Tarsus-Adana arasında yapılan tren seferlerinin de gerçekeşmediğine dikkat çekti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sunan Dr. Şevkin, “Vatandaşlarımız Adana’dan özellikle iş için yanı başındaki Mersin'e ve diğer il ve ilçelere trenle gidemiyor. Her gün bu güzergahlar arasında adeta mekik dokuyan binlerce vatandaşımızın 11 aydır yaşadığı mağduriyet giderilmelidir” dedi.

Sayıştay Denetim Raporları’na göre TCDD’yi zarar eden kurumlar arasına sokmayı başaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nun Uludağ’da kayak yapılırken, iktidar kongrelerinde pandemi kurallarına uyulmazken, yurdun bir çok yerinde tren seferleri devam ederken gerekli tedbirleri alarak Adana ve Mersin arası tren seferlerini başlatmak zorunda olduğuna işaret eden Dr. Şevkin, ayrıca deniz yolu ulaşımının etkin kılınmadığını, İskenderun, Yumurtalık, Karataş, Mersin hattında feribot seferleriyle ilgili hiçbir girişimde bulunulmadığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda (TCDD) ve deniz yolu ulaşımında liyakatli kadroların ötelenmemesi, sürgünlere maruz bırakılmaması ve kurumların zarar ettirilmemesi gereğine işaret eden Dr. Şevkin, “Cumhuriyetimizin büyük kazanımları olan güzide kurumlar korunmalıdır” diye konuştu.

CHP’li Dr. Şevkin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı sayın Adil Karaismailoğlu’nun şu sorulara yanıt vermesini istedi:

“1 Ocak 2019’dan tren seferlerinin iptal edildiği 28 Mart 2020’ye kadar Adana-Tarsus-Mersin tren seferleriyle yolculuk yapan vatandaş sayımız kaçtır? Son 5 yılda Adana-Tarsus-Mersin tren seferlerini kullanan vatandaş sayısı kaçtır? Tüm yurtta gerçekleşen iktidar partisinin kongrelerinde, kayak merkezlerinde maske-mesafe-hijyen kurallarına uyulmadığı ve bulaş riskinin göz önüne alınmadığı gözlenirken Adana-Tarsus-Mersin bölgesel tren seferleri pandemi kurallarına uygun olarak işletime açılamaz mı? Adana-Tarsus-Mersin bölgesel tren seferleri tam olarak hangi tarihte başlayacaktır? Bakanlığınız, İskenderun, Yumurtalık, Karataş ve Mersin hattında deniz yolunu etkin kılmak amacıyla feribot seferleri gerçekleştirmeyi planlıyor mu? TCDD'de liyakatsiz personel atama, işyeri sürgünleri ne zaman sona erecek? Mahkeme kararıyla işyerlerine geri dönen çalışanların hukuksuz bir şekilde yeniden sürgüne gönderildiğine dair kamuoyuna bir açıklama yapacak mısınız?”

 (CO)