SİYASET 25.11.2021 11:18:00 149 0
 • BIST 100

  1.907%1,41
 • DOLAR

  13,6382% -0,18
 • EURO

  15,4223% -0,56
 • GRAM ALTIN

  768,98% -1,30
 • Ç. ALTIN

  1268,817% -1,30

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 14 11 0 3 18 36
2.Konyaspor 14 7 2 5 10 26
3.Hatayspor 14 8 4 2 9 26
4.Fenerbahçe 14 7 4 3 3 24
5.Alanyaspor 14 7 4 3 -2 24
6.Başakşehir FK 14 7 6 1 4 22
7.Fatih Karagümrük 14 6 4 4 3 22
8.Galatasaray 14 6 4 4 2 22
9.Adana Demirspor 14 5 4 5 2 20
10.Beşiktaş 14 6 6 2 0 20
11.Antalyaspor 14 5 6 3 -2 18
12.Gaziantep FK 14 5 6 3 -4 18
13.Altay 14 5 7 2 -3 17
14.Sivasspor 14 3 4 7 5 16
15.Giresunspor 14 4 6 4 0 16
16.Kayserispor 14 4 6 4 -4 16
17.Yeni Malatyaspor 14 4 9 1 -11 13
18.Göztepe 14 2 7 5 -7 11
19.Kasımpaşa 14 2 8 4 -8 10
20.Çaykur Rizespor 14 3 10 1 -15 10
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28
 • Cuma 16 ° / 8.8 ° kırık bulutlar
 • Cumartesi 18.1 ° / 11.1 ° kırık bulutlar
 • Pazar 19.5 ° / 10.8 ° kırık bulutlar

TBMM'DE İCRA İFLAS KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

TBMM Genel Kurulu Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Genel Kurulda İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi kabul edilerek, yasalaştı.

Açıköğretim fakültelerinin eğitim sisteminde önemli bir eksiği tamamladığını belirten Kabukcuoğlu, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin öğrenci sayısı bakımından dünyada altıncı, Avrupa'da ise birinci sırada yer aldığını belirtti.

Açıköğretim fakültelerinin önemli giderleri olduğunu dile getiren Kabukcuoğlu, "Bir yıl önce yapılan yasal değişiklikler açıköğretim üniversitelerini kendine yetemez duruma getirmiştir. Bu hatanın düzeltilmesi gerekmektedir." dedi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da seçim bölgesinin sorunları hakkındaki gündem dışı konuşmasında, artan döviz kuru karşısında devletin bazı projelerinin büyük zarar ettiğini söyledi.

Yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilen projelerin anlaşmalarının döviz kuru üzerinden yapıldığını, artan kur karşısında milyonlarca lira Hazine zararı oluştuğunu ileri süren Yalım, "Eğer vicdanınız varsa bu sözleşmeleri Türk lirasına çevirin." ifadesini kullandı.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı ise İngiliz arşivlerinden ulaştığı bir belgede, Fahreddin Paşa'nın 30 Ekim 1918'de Mondros imzalanıp Osmanlı ordusu terhis ve teslim olmasına rağmen İstanbul'dan gelen emirleri dinlemediği, 72 gün boyunca Medine'yi savunmaya devam ettiği bilgisine ulaştığını anlattı.

Söz konusu belgenin tercümesinde İstanbul'dan defalarca emir geldiği, İngiliz Ordu Komutanı General Edmund Allenby'nin defalarca mektup yazdığı ama Fahreddin Paşa'nın teslim olmadığının yer aldığını aktaran Özşavlı, "Fahreddin Paşa, kuşatma nedeniyle yiyecek kıtlığından askerleriyle çekirge yedi ama yine Medine'yi teslim etmedi." diye konuştu.

Fahreddin Paşa'ya, teslim olması için mektup yazanlardan birinin de Birinci Dünya Savaşı başlarında Osmanlı'ya karşı isyan ederek İngilizlerin hizmetine giren Mekke Emiri Şerif Hüseyin olduğunu belirten Özşavlı, Fahreddin Paşa'nın, "Her şey bitti, artık teslim ol." diye mektup gönderen Şerif Hüseyin'e, cevap gönderdiği mektupta şunları yazdığını kaydetti:

"En büyük Fatih olan Allah'ın adıyla, İslam'ın gücünü kırıp Müslümanların katledilmesine sebep olan ve Allah'ın yeryüzündeki temsilcisi olan Halifenin İngilizlerin tutsağı olup, onların baskısı altına girmesine sebep olan Emir'e,

14 Zilkade (Ağustos) Perşembe gecesi birkaç kişi küçük bir meydanda çalışıyordu. Medine'yi nasıl savunacağımı düşünmekten yorgun ve bitkin düşmüş olan ben onların arasından geçiyordum. Birdenbire muhteşem görünümlü birinin önümde durduğunu gördüm. Bu zat selam ve salavat üzerine olan Hazreti Muhammed idi. Sol elini beline koymuş, parmakları ile kuşağını tutarken emredici bir üslupla bana 'Beni takip et' dedi ve ben onu takip ettim. 2-3 adım takip ettikten sonra gözlerimi açtım. Uykudan uyandım hemen camideki hücreye koşup mihrabın önünde diz çöküp Allah'a secde edip şükrettim. Çünkü artık en büyük komutan olan Peygamber Efendimizin koruması altında olduğumu biliyordum. Şimdi Medine'nin savunma hatlarını güçlendirerek, yeni yollar ve meydanlar inşa ederek, kendimi meşgul ediyorum. Saçma taleplerle beni meşgul etmemeni rica ediyorum."

Genel Kurulda gündem dışı konuşmaların ardından söz alan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, Öğretmenler Günü'nü kutladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, mesleklerini fedakarca yerine getiren, eli öpülesi öğretmenlerin, Öğretmenler Günü'nü tebrik ettiğini söyledi.

Hem Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, önümüzdeki süreçte toplu sözleşmelerde öğretmenlerin ders, ek ders ile maaşlarının ciddi anlamda iyileştirileceği müjdesinin olduğunu anımsatan Ünal, şöyle devam etti:

"Ayrıca öğretmenlerimiz için 3600 ek gösterge bilgilendirmeleri de sevindirici. Milli Eğitim Bakanlığımız, Öğretmenler Meslek Kanunu çalışması yürütüyor. Öğretmenliğin kendine has özelliğinin ve öneminin daha da şekilleneceği önümüzdeki günlerde Öğretmenler Meslek Kanunu da inşallah gündemimize gelecek. Görevi başında şehit düşmüş öğretmenlerimiz başta olmak üzere ahirete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum."

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kendisi de bir öğretmen olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ve bu kutsal mesleği icra eden tüm öğretmenlerin, gününü kutladığını dile getirdi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise güçlü bir geleceğin eğitimle inşa edilebileceğine dikkati çekti.

Sosyal, kültürel, ekonomik alanda sürdürülebilir bir gelişmenin sağlam bir eğitim sistemiyle gerçekleşeceğinin altını çizen Akçay, şunları kaydetti:

"Eğitimin en temel yapı taşıysa öğretmenlerimizdir. Öğretmen, gelecek nesillerimizin mimarıdır. Öğretmen, cehaletin kara duvarını yıkan ışıktır. Milli ve manevi kıymetleri aşılayan öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimizin ülkemiz için önemi, başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir' sözlerinde gizlidir. Milli şuur ve milli düşünce, öğretmenlerin eliyle yaşatılmaya devam edecektir. Bu sebeple öğretmenlerimiz her şeyin en iyisine layıktır. Atanamayan öğretmenler sorunu, kökten halledilmesi gereken bir mesele olarak karşımızdadır. MHP olarak öğretmenlerimizin özlük haklarının iyileştirilmesi, maddi ve manevi beklentilerinin en üst seviyede temini amacıyla her çabayı göstereceğiz."

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm öğretmenlerin gününü kutladığını belirtti.

Öğretmenlerin hak ettiği değeri göremediğini ve yoksulluk içerisinde olduklarını ileri süren Özkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de öğretmenler yoksulluk sınırı altında bir yaşam sürüyorlar. Çalışma koşulları güvencesiz hale getirildi. Bir okulda kadrolu, sözleşmeli ve ücretli olmak üzere 3 ayrı statüde çalışan öğretmen var. Ayrıca atama bekleyen öğretmenlerimiz var. İktidar bu konuda tek bir adım atmadı. Bugün Erdoğan, 20. yılın sonunda bir müjde olarak 'Meslek Kanunu hazırlıklarını tamamladık' diyor. İkinci müjde de 3600 ek gösterge. Neden hala vermediniz, neyi bekliyorsunuz? 3600 ek göstergenin maliyeti 5,2 milyar lira. Defalarca kanun teklifi verdik, gündeme taşıdık. Bir tek gerekçeniz vardı; 'Para yok' Öğretmenler 5,2 milyar lirayı hak etmediler mi? Siyaset, iktidar öncelik işidir. Bizim önceliğimiz eğitim ve eğitimin temelinde de öğretmenlerimiz olacaktır. Öğretmenlerin ise kendisini yoksullaştıran bu ucube sisteme sandıkta son vermeleri gerekiyor."

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından partilerin gündeme ilişkin önerileri ele alındı.

İYİ Parti'nin "Usta öğreticiler ve sözleşmeli öğretmenlerin sorunları", HDP'nin "Kadına yönelik şiddetin sebepleri" ve CHP'nin "Öğretmenlerin sorunları" ile ilgili verdiği araştırma önergelerinin bugün ele alınması önerisi kabul edilmedi.

Grup önerilerinin ardından Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) üye seçimine geçildi.

Genel Kurulda, TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon tarafından belirlenen üç aday arasından seçim yapılacak.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, Genel Kurulda, yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından aday gösterilen 3 adaydan, HSK'de boşalan 1 üyelik için seçim yapılacağını duyurdu.

Adan, TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyonunca belirlenen aday listesini okuttu.

HSK üyeliği seçiminin gizli yapılan birinci tur oylamasına 348 milletvekili katıldı.

Seçimlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Havvanur Yurtsever 323 oy, Maliye Bakanlığı Muhakemat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Timur Borahan 7 oy, Avukat Mustafa Halit Çelik 5 oy aldı.

2 oyun boş kullanıldığı seçimde, 11 oy da geçersiz sayıldı.

Birinci tur oylamada, Anayasa'da öngörülen üye tam sayısının 3'te 2 çoğunluğunun (400) üzerinde oya ulaşılamaması üzerine ikinci tura geçildi.

Bu turda Anayasa'da öngörülen üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğu (360) arandı. İkinci tur oylamada da aranan çoğunluğa ulaşılamadığı için en fazla oy alan iki aday arasında ad çekme suretiyle üye seçimine gidildi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan'ın çektiği kurada, Havvanur Yurtsever, HSK'nin yeni üyesi olarak seçildi.

TBMM Genel Kurulunda, HSK üyeliği seçiminin tamamlanmasının ardından 5'inci Yargı Paketi'ni içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

(vŞ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


ÖZGÜR ÖZEL’DEN SOYLU’YA SERT TEPKİ

KILIÇDAROĞLU’DAN TÜİK ÖNÜNDE “ENFLASYON VERİLERİNİ NEREDEN ALDINIZ?” SORGUSU

CHP'li Şevkin iktidara seslendi: “Ya bir yol bulun, ya da yoldan çekilin!”

“Sabit saat uygulaması öğrencilerin psikolojisini bozdu”

İYİ Parti’li Yaşar; “ Vatandaş hayatını askıya aldı”  

"Sosyal devlet ilkesine aykırı düzenleme ortadan kaldırılmalı!"

CHP'Lİ TAŞKIN’DAN, 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI

AKP'den engelliler günü açıklaması

ERDOĞAN 20. MİLLİ EĞİTİM ŞÜRASI'NDA KONUŞTU

CHP’den Mersin mitingine davet

NAZLIAKA,"SİYASETTE EŞİT TEMSİL ÖNERGEMİZ REDDEDİLDİ"

Özhaseki'den Akşener'e yanıt

 AĞBABA: “ASGARİ ÜCRET’LİLER LÜTUF DEĞİL, BAŞEKONOMİST ERDOĞAN’IN KENDİLERİNDEN ALDIKLARINI GERİ İSTİYOR”

KILIÇDAROĞLU'NDAN, MARKET SAHİBİ VE YÖNETİCİLERİNE MEKTUP

Çulhaoğlu:"Engelli Kardeşlerimizin sorunlarını da biz çözeceğiz"

“Türkiye’deki ormanlar talan ediliyor!”

 “BENİM TEZİM DEDİĞİ MODELİN HASARINI MERKEZ BANKASI DÖVİZ SATARAK GİDEREMEZ”

“HER TOPLANTISINA  YARATTIĞI REZALETİ  GİZLEMEK İÇİN BAY KEMAL VİDEOSU İLE BAŞLIYOR”

“TESLİM OLMAYIZ  DEDİĞİNİZ O GÜÇLER TÜRKİYE’DE 3 KURUŞA FABRİKA  SATIN ALIYOR”

 “STOKÇULARA BU ÜLKEYİ MEZAR EDECEĞZ”

ERDOĞAN:  “MERKEZ BANKASI YASASIN’DA VAR, GEREKİYORSA MÜDAHALE YAPAR””