SİYASET 14.01.2022 09:37:00 153 0
 • BIST 100

  2.011%-0,15
 • DOLAR

  13,4667% 0,67
 • EURO

  15,2928% 0,98
 • GRAM ALTIN

  790,67% 0,09
 • Ç. ALTIN

  1304,6055% 0,09

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 22 15 1 6 23 51
2.Konyaspor 21 12 3 6 17 42
3.Fenerbahçe 22 10 6 6 8 36
4.Alanyaspor 22 10 7 5 6 35
5.Beşiktaş 22 10 7 5 4 35
6.Hatayspor 22 11 9 2 -2 35
7.Başakşehir FK 21 10 7 4 9 34
8.Adana Demirspor 22 9 6 7 5 34
9.Kayserispor 22 8 7 7 1 31
10.Gaziantep FK 21 9 8 4 -1 31
11.Sivasspor 22 7 6 9 6 30
12.Fatih Karagümrük 22 8 8 6 -2 30
13.Galatasaray 22 7 9 6 -4 27
14.Giresunspor 22 7 10 5 -1 26
15.Kasımpaşa 22 6 10 6 -3 24
16.Göztepe 22 6 10 6 -4 24
17.Antalyaspor 22 6 11 5 -11 23
18.Çaykur Rizespor 22 6 13 3 -18 21
19.Altay 22 5 14 3 -13 18
20.Yeni Malatyaspor 21 4 14 3 -20 15
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28
 • Pazar 8.4 ° / 5.3 ° Hafif yağmur
 • Pazartesi 5.6 ° / -1.5 ° Hafif yağmur
 • Salı 4.8 ° / 1 ° bulutlu bulutlar

TBMM'DE EMEKLİ VE MEMURA EK ZAM GÖRÜŞÜLDÜ

Görüşülen kanun teklifinde, en düşük emekli maaşının 1500 liradan 2 bin 500 liraya çıkarılması düzenlemesinin olduğunu anımsatan CHP'li Altay, "Bunların yeterli bulunması mümkün değil." dedi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı.
Genel Kurulda, İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik "Mersin'de ticaret ve ekonomik hayat", CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer "Antalyalı üreticilerin içinde bulunduğu durum", AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir ise "Erzurum'da 500 yıldır süregelen 1001 hatim geleneğinin birlik ve beraberliğe etkisi" ile ilgili 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da Denktaş'ı ölümünün 10. yılı nedeniyle anarak Kıbrıs davasında hayatını kaybeden bütün şehitleri rahmet, minnet ve şükranla andığını dile getirdi.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen kanun teklifinde, en düşük emekli maaşının 1500 liradan 2 bin 500 liraya çıkarılması düzenlemesinin olduğunu anımsatan Altay, "Bunların yeterli bulunması mümkün değil. Bunların günün şartlarına göre şüphesiz daha yüksek olması gerekir." diye konuştu.

Türkiye'de çok sayıda kişinin hayatını, "dul-yetim aylığı" ile devam ettirdiğini belirten Altay, "Bu paralar yaşanan ekonomik buhrandan sonra çok komik ötesi noktaya geldi. 600 lira, 300 lira, 420 lira gibi maaşlarla yaşamını idame ettirmek zorunda olan, dul-yetim aylığı alan vatandaşlarımızın feryadına yüce Meclisimiz kulak tıkamasın. Bu konuda da hep birlikte, ya da AK Parti tek başına ya da MHP ile nasıl olacaksa olsun... Önemli olan iş görülsün. 'Biz yaptık' peşinde değiliz." değerlendirmesinde bulundu.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından partilerin grup önerileri ayrı ayrı ele alındı.

TBMM İdare Amiri ve HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, partisinin "kamuya ait yurtlarda ve özel yurtlarda yaşanan sorunlar" konusundaki grup önerisi üzerine yaptığı konuşmada, tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın ölümünün, cemaat, tarikat yurtlarında yaşananların çok ciddi şekilde Meclis çatısı altında tartışılmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını zorunlu kıldığını savundu.

Toğrul, cemaat ve tarikat yurtlarında pek çok olay yaşandığını iddia ederek, gençlerin en sosyal dönemlerinde sanki bir esir kampında yaşadığını, 05.30'da kaldırıldıklarını, okul dışında kalan zamanlarının cemaatin mantığı doğrultusunda kafalarının yıkandığını öne sürdü.

Yeteri kadar yurt yapmayan, gençleri cemaat yurtlarına mahkum eden iktidarın sorumlu olduğunu savunan Toğrul, kamu yurtlarında da ciddi problemler olduğunu iddia etti. Toğrul, verdikleri önergenin kabul edilmesini istedi.

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, Enes Kara'nın yaşadığı baskılara ve diğer sorunlara dayanamayarak yaşamına son verdiğini söyledi.

"Bıraktığı videoda dile getirdiği sorunların tamamı gençlerimizin yıllardan beri içinde bulunduğu sorunların özeti gibi." diyen Filiz, gençlerin bazılarının ekonomik sıkıntılardan, bazılarının da ailelerinin baskısıyla bu yurtlara girdiğini savundu.

Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının bizzat devlet tarafından giderilmesi gerektiğini belirten Filiz, "Devlet, tüm öğrencilerimize yetecek kadar yurt yapmalı ve gereken hizmeti vermelidir, devletimiz bu hizmetleri gerçekleştirecek güçtedir. Özel yurtlar çok sıkı bir denetlemeye tabi tutulmalı, gençlerimiz hiçbir grubun, derneğin, cemaatin, vakfın eline bırakılmamalıdır." diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, 20 yıldır iktidarda olan AK Parti'nin öğrencilerin anayasal güvencesi olan barınma hakkının gereğini yerine getiremediğini, yurt sorununu çözemediğini iddia etti.

Oluşan boşlukta tarikatların, cemaatlerin, derneklerin yatırımlarını eğitime, öğrenci yurtlarına ve öğrenci evlerine yapmalarına seyirci kalındığını savunan Özdemir, "Bu sayılar artarken devletin denetimi, gözetiminin dışına çıkılmıştır. Yöneticiler, sorumlular, karar vericiler görevlerini yerine getirememiştir. Şüphesiz bir ihmal, göz ardı edilme süreci vardır." dedi.

Meclisin eyleme geçmesi gerektiğini söyleyen Özdemir, bu önerge kabul edilirse gençlerin son dönemdeki umutsuzluğuna son verilebileceğini belirtti.

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Enes Kara'nın vefatının çok acı olduğunu, toplumun tamamının bundan etkilendiğini ve herkesin bu üzüntüyü hissettiğini söyledi.

Kara'nın ailesine başsağlığı dileyen Özboyacı, "Bu elim hadiseyi bir gruba, bir inanca mal etmek, bunu genellemek, ideolojik bir hesaplaşma çabasına indirgemek gerçekten yapabileceğimiz en kötü şey olabilir." dedi.

Özboyacı, bu acı olayda bile siyasi rant devşirme ya da bunu bir kesime, toplumun bir grubuna suçlama yöneltme gibi bir çaba içerisine girildiğini belirterek, insanların özellikle sosyal medyada bu olayı istismar etmeye çalıştığını düşündüğünü kaydetti.

Devletin gençlerin yanında olduğunu anlatan Özboyacı, 2002'de yurt sayısı 190 iken şu anda 780'i aştığını, 182 bin yatak kapasitesinin 730 binin üzerine çıktığını söyledi. Bunların yeterli olmadığını, daha fazlasını yapmaları gerektiğini bildiren Özboyacı, vakıf, dernek ve STK'lerin kurduğu yurtların AK Parti'den önce de bulunduğunu belirtti.

Özboyacı, "Böyle bir olay üzerinden milletin değerlerine, milletin İslami hassasiyetlerine kin kusmak pahasına bu olayı kullanan herkesi de şiddetle kınıyorum. Onların zihniyetinin aslında bu ülkenin Müslümanlarıyla bu ülkenin İslami hassasiyetine sahip insanlarıyla hesaplaşmak olduğunu düşünüyorum ve bunun böyle bir olayda çok yanlış olduğunu düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Enes Kara'nın ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileyerek, sosyal medyadan konuyla ilgili, "Gençler, sakın canınıza kıymayın. Canınıza kıyanlara da lanet olsun." dediğini söyledi.

Cemaat ya da özel yurtlarda yaşananların çok vahim olduğu değerlendirmesinde bulunan Beştaş, "Ölüme, istismara sebebiyet veriyor, maalesef tecavüze varan uygulamalar var." diye konuştu.

Beştaş, Türkiye'deki bütün yurtların incelenmesi gerektiğini savunarak, yurtlarla ilgili problemlere TBMM tarafından el atılmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Parti'nin ışık evlerinden hiç ders almadığını ileri sürerek, "Bu Meclisi bombalayanlar ışık evlerinde yetişti arkadaşlar, ışık evlerinde yetişti." dedi.

Altay, özel, vakıf, cemaat, resmi yurtların mutlaka denetlenmesi, kaçak yurtların da derhal kapatılması gerektiğini ifade ederek, yurtlardaki tacize, tecavüze, ihmal kaynaklı ölümlere sessiz kalındığını ileri sürdü.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan da Enes Kara'nın ölümünün herkesi üzdüğünü belirterek, bunun milletin acısı olduğunu ifade etti. Özkan, şöyle konuştu:

"Enes Kara'nın ölümü bizim gençlik noktasında yapacağımız çalışmalarda milat olamaz, daha önceden biz miladı yaptık. Çünkü AK Parti iktidara geldiği andan itibaren, özellikle gençlerimizin geleceğe hazırlanmaları için özgürce, ekonomik kaygı gözetmeksizin ilk, orta, yükseköğrenimini tamamlayabilmeleri ve yüksek lisans, doktora çalışmalarını yapabilmeleri için tüm bu alanda özgürlüklerini ekonomik desteklerimizle artırdık. Son yirmi yıllık süre zarfında 12 kat artmış olan yükseköğrenim yurt sayısı doğrudan Enes Kara evladımızın yaşadığı o acılar yaşanmasın diye yapılmış çalışmalardır."

Özkan, bugüne kadar yaşanan tüm acılardan ders çıkartarak, acılar yaşanmasın, gençler dünya gençleriyle rekabet edebilsin diye sayısız reformları hayata geçirdiklerini belirtti.

Engin Altay, 20 yıllık dönemin sonunda yurt yapıldığını ama eksik olduğunu, bugün hücre evi gibi çalışan kaçak yurtlar bulunduğunu ileri sürdü.

Cahit Özkan, Altay'ın "FETÖ'nün ışık evlerinden AK Parti ders çıkarmamış." dediğini anımsatarak, "Ben de soruyorum: Yahu yıllarca bu evlerde kalıp AK Parti'den önce kırk yıldan beri devlete sızanları KHK ile biz attıktan sonra siz 'geri getireceğiz' demiyor musunuz? FETÖ'yle bütün ihraç edilenleri "Yeniden devlete alarak milletin ve devletin başına bela yapacağız." diyen siz değil misiniz? Utanın biraz!" diye konuştu.

Altay, KHK meselesinde söylediklerinin sonuna kadar arkasında olduğunu dile getirerek, "Siz zanla, fişle KHK ile işinden alacaksınız, hiçbir mahkeme o kişiye ceza vermeyecek, hatta kovuşturmaya yer bulmayacak ama siz onu ekmeğinden etmiş olacaksınız. Ne uğruna? FETÖ ile mücadele uğruna." karşılığını verdi.

Beştaş da KHK'lilerin ihracını savunmanın hukuku reddetmek olduğunu, bugün olmazsa yarın AİHM'den bu kararların döneceğini ileri sürdü.

Tartışmanın büyümesi üzerine Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş birleşime ara verdi.

Aradan sonra yapılan oylamada HDP'nin önerisi reddedildi. Genel Kurul'da, İYİ Parti'nin "fırıncı esnafının sorunları" ve CHP'nin "servis esnafının sorunları" ile ilgili grup önerileri de kabul edilmedi.

Daha sonra memur ve emekliye ek zammı da içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı KHK'de Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin ikinci bölümü üzerindeki görüşmelere geçildi.

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin 10 ve 18'inci maddelerini kapsayan 2. bölümü üzerinde milletvekilleri söz aldı.

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, 10'uncu maddenin Varlık Fonu'nda bulunan bir anonim şirket olan BOTAŞ'a yetki devredilmesini içerdiğini dile getirerek, yetki devrinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun süreç dışı tutulduğunu öne sürdü.

Cinisli, hiyerarşi dışında bir yetki devrinin kanunlaştırılmasının devlet ciddiyetiyle de Meclis adabıyla da bağdaşmadığını iddia ederek, "Milletimizin çok muzdarip olduğu pahalı doğal gaz fiyatlarının düzenlenmesini destekliyoruz ancak teklif edilen düzenlemenin soğukla mücadele eden insanlarımızın bu büyük sorununu çözeceğine inanamıyoruz." dedi.

Kur korumalı mevduat hesabı uygulamasının milleti ucu açık büyük tehlikelere sürükleyeceğini savunan Cinisli, bu karardan dönülmesi gerektiğini söyledi.

Cinisli, emeklilerin insanlık dışı bir muameleyle 2 bin 500 liraya mahkum edildiğini ileri sürdü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye'de AK Parti'nin yarattığı 'şanslı emekliler' ile 'sürünen emekliler' olmak üzere iki tip emekli olduğunu iddia eti.

Şanslı emeklileri "milletvekilliğinden emekli olduktan sonra 3-5 maaş alan tuzu kurular" olarak nitelendiren Ağbaba, "Emekliler 2 bin 500 lira maaş almış, açlık sınırının altında yaşıyor, birileri 'saray danışmanlığı' adı altında milletvekili maaşına ilaveten 50-60 bin lira para almaya devam ediyor. AKP'den milletvekili yapılmayıp saraya danışman olan onlarca eski milletvekili var. O nedenle AKP milletvekillerinin de sesi çıkmıyor yönetime karşı, 'Ne olur olmaz, yarın biz de danışman olabilir miyiz?' diye o hayalle yaşıyorlar." ifadelerini kullandı.

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, bireysel emeklilik sisteminin, zorunlu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil tamamlayıcısı olduğunu belirterek, ekonomiye uzun vadeli finansman sağlayan BES sistemini ileri seviyelere taşımak, mevcut katılımcıların sistemde kalmayı tercih etmelerine yönelik imkanları sağlamak ve sisteme yeni katılımcılar kazandırmak amacıyla ihtiyaç duyulan düzenlemeler yapıldığını dile getirdi.

Türkiye'de, doğal gaz ve elektrikte uygulanan desteklerle küresel düzeyde yaşanan artışların vatandaşlara daha az yansıtılmasının hedeflendiğini dile getiren Başkan, "Enerji verimliliğini artırmak, fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanması, daha az tüketim yapanların ise fazla maliyetten kurtulması ve doğal gaz enerjisinin tasarruflu kullanılmasını teşvik etmek maksadıyla yapılan düzenlemeyle BOTAŞ'a, bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı belirleme yetkisi verilerek kademeli fiyatlandırma yapılması sağlanacaktır." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, bir gazetenin bugün HDP'li 18 milletvekiliyle ilgili attığı manşetle hedef gösterildiğini öne sürdü.

Oluç, bu 18 milletvekilinden birinin başına gelecek olumsuzluğun sorumluğunun da gazetenin yöneticileri ile arkasındakilerde olduğunu söyledi.

Teklifin 2. bölümü üzerindeki görüşmelerinin tamamlanmasının ardından maddeleri üzerinde görüşmelere geçildi.

Teklifin 11. maddesi üzerinde AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ile arkadaşlarının önergesinin okunmasının ardından CHP Grubu yoklama talep etti.

Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, yapılan yoklamada toplantı yeter sayısı bulunamayınca birleşimi 18 Ocak Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

Öte yandan kanun teklifinin 2. bölümündeki, BOTAŞ tarafından bakanlık görüşleri alınmak kaydıyla bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanabileceğine dair 10. maddesi kabul edildi.

(VŞ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


GAZETECİ SEDEF KABAŞ  TUTUKLANDI

Şevkin’den “vergi ve zam yükünü azaltın” çağrısı!

CHP, ‘’Ulaşım sorunu çözümü’’ siyasi engellere takıldı”

Danıştay Savcısı: "İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme hukuki değil"

CHP, DÖRT GÜZEL İNSANI ANIYOR

TBMM İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU TOPLANDI    

Kurtulmuş, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, boyundan büyük işlere kalkmasın”

"MİLLETİN AKLIYLA DALGA GEÇİYORLAR"

"Akaryakıt fiyatlarındaki artış toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkiliyor"

"VAHŞETE KARŞI YASAL DÜZENLEME YAPILMALI"

AKP'Lİ ÇELİKTEN KADIN CİNAYETLERİNE LANETLEME

KILIÇDAROĞLU, CHP’YE KATILAN ERTUŞ’A ROZET TAKTI

Kılıçdaroğlu, Akşener ve Davutoğlu bir araya geldi

VARLIKLARINI TÜRK LİRASINA DÖNÜŞTÜREN  KURUMLARA VERGİ İSTİSNASI GELDİ

ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELİĞİNE AV. KENAN YAŞAR SEÇİLDİ

"Şeker pancarı alım fiyatı ancak üretim maliyetini kurtarır"

AKP'li Kurtulmuş'tan İmamoğlu'na yanıt

AKP'Lİ ÖMER ÇELİK HRANT DİNK'İ ANDI

KILIÇDAROĞLU, AB BÜYÜKELÇİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Erdoğan,"Karşımıza çıkanlar mahcup olacaklar"

"GAREZİNİZ KİME?"